Zmywarka to jeden z podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego. Jednak, aby służyła latami, trzeba o nią odpowiednio dbać. Oprócz tabletek czyszczących i nabłyszczacza należy więc stosować sól do zmywarki, która zapewni jej sprawne funkcjonowanie.
Zmywarka pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, który musielibyśmy poświęcić na ręczne zmywanie naczyń, ale też wodę i prąd. Aby zapewnić jej prawidłowe działanie przez długi czas, trzeba jednak odpowiednio o nią zadbać. Jednym z najważniejszych produktów jest sól do zmywarki, bez której istotne części urządzenia mogłyby ulec uszkodzeniu.
Spis treści
Sól do zmywarki – dlaczego jej stosowanie jest ważne?
Stan wody, która płynie w rurach ma bardzo duży wpływ na działanie i żywotność urządzeń AGD. Najczęściej stopień twardości wody jest duży, więc bez odpowiedniego zmiękczania, na wewnętrznych częściach zmywarki szybko osadza się kamień. Stosowanie soli pozwala zmiękczyć wodę i chronić sprzęt przed uszkodzeniem. Zmiękczaniem twardej wody i zapobieganiem powstawaniu osadu w zmywarce zajmuje się złoże jonitowe, czyli żywica jonowymienna, która usuwa jony wapnia.
Działanie wymiennika jonowego, który zmiękcza wodę, wspomaga wsypywanie soli przeznaczonej do zmywarek. Jeśli zapominasz używać soli regularnie, z czasem efekt wymiany jonów staje się słabszy i do mycia naczyń używana jest twarda woda, przez co niszczą się wewnętrzne części zmywarki. Może to skutkować awarią urządzenia. Gorsze są też efekty zmywania – na naczyniach pojawia się brzydki osad, a zapchane przez kamień dysze w spryskiwaczu, sprawiają, że naczynia są niedomyte. Specjalistyczny skład soli do zmywarki od General Fresh doskonale zmiękcza wodę i wspomaga cykl zmywania. Urządzenie dłużej pozostaje sprawne, a naczynia są idealnie czyste, bez zacieków i smug.
Dlaczego do zmywarki nie należy używać soli kuchennej?
Sól przeznaczona do zmywarek to po prostu chlorek sodu, czyli ta sama substancja, z której składa się sól kuchenna. Czy to oznacza, że do zmywarki możemy wsypać sól kuchenną? Nie jest to dobry pomysł. Duże znaczenie ma bowiem gruboziarnistość i czystość chemiczna soli. Zwykła sól zawiera dodatki jodu i innych pierwiastków, więc mogłaby uszkodzić filtr wody. Gruboziarnistość soli powoduje, że granulki wolniej się rozpuszczają i stężenie chlorku sodu jest na podobnym poziomie przez cały cykl zmywania. Również obecność soli w tabletkach do zmywarki nie oznacza, że można zrezygnować z dosypywania specjalnej soli. Detergent umieszczany jest w komorze myjącej, skąd nie ma szans na dotarcie do filtra.