Odtworzone urządzenia sanitarne oraz armatura łączą tradycyjne rzemiosło z nowoczesną technologią. Przy wolno stojącej wannie na ozdobnych nóżkach najlepiej ustawić stylową baterię. Wanna powinna odpowiadać nam kształtem, a wyjście z niej nie może nastręczać trudności. Bezpieczeństwo, szczególnie dzieciom i osobom starszym, zapewnią zainstalowane w wannie poręcze i antypoślizgowe maty. Armatura, sanitariaty oraz materiały wykończeniowe muszą być trwałe i dobrej jakości, by nie zużyty się po kilku latach. Ważna jest odpowiednia wentylacja łazienki. Dobrze zamontować specjalne hermetyczne wyłączniki światła, przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Przede wszystkim musi być funkcjonalna. Przed zakupem warto poprosić sprzedawcę, by pozwolił nam wejść do wanny i sprawdzić, czy jest wygodna i czy odpowiada nam jej kształt. W malej łazience musimy wziąć pod uwagę wymiary i kształt wanny. Wanna narożna zajmuje tyle miejsca co prostokątna, ale jest krótsza, dzięki czemu mamy możliwość innego zaaranżowania przestrzeni. W sprzedaży są także wanny o nietypowych kształtach, np. owalne i okrągłe. Prezentują się one bardzo efektownie, jednak można je zastosować jedynie w większych łazienkach.
Szafka, półki i blat pod umywalkę z naturalnego drewna ocieplają wnętrze utrzymane w bielach i odcieniach szarości. Skosy sufitu nie wprowadzają chaosu, gdyż są pomalowane na jednolity biały kolor. Nawet w małej łazience pomysłowe ustawienie urządzeń sanitarnych sprawi, że z przyjemnością będziemy w niej przebywać. Niewielkie wnętrze optycznie powiększymy za pomocą różnych „sztuczek”.
Kolory – podobne efekty optycznego powiększenia przestrzeni uzyskamy poprzez zastosowanie odpowiednich barw. Pastele, zimne i rozbielone odcienie dają wrażenie oddalenia. Łazienka jest zazwyczaj pomieszczeniem o chłodnej kolorystyce, szczególnie z racji zastosowania tradycyjnych emalii, chromu, szkła i powierzchni ceramicznych.
Dominantą barwną mogą w niej być kolory wanny, umywalki, glazury i innych stałych elementów. Sposoby na złagodzenie „chłodu” łazienki – użycie ciepłych odcieni barw – pomalowanie ścian na kolor inny niż biel – jasne dodatki, dużo roślin. Odpowiednie kafelki – chcąc wizualnie poszerzyć łazienkę, możemy na ścianach ułożyć glazurę w poziome pasy, nie wybierajmy jednak dużych kafli – drobne płytki spowodują, że mała przestrzeń wyda się większa. Lustra – są największym mistrzem iluzji, odpowiednio zastosowane poszerzą lub wydłużą łazienkę. Umieszczone na ruchomych panelach mogą być zasłona-mi, za którymi ukryjemy półki do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych. Należy jednak pamiętać, by jak najwięcej rzeczy chować do szafek. Odbijające się w lustrach przedmioty wywołują bowiem wrażenie nieporządku.
W łazience warto zainstalować kilka punktów świetlnych, które można włączać osobno w zależności od potrzeb – tak wyczytamy na portalu wnętrzarskim CentrumBarw.pl. Warto zadbać o odpowiednią lampę przy umywalce. Ważne, by nie raziła w oczy, a jednocześnie właściwie oświetlała twarz (najlepiej z trzech stron: z góry i z boków). Odpowiednio rozmieszczone światła zaakcentują różne obszary łazienki. Poprzez ciekawy układ lamp oraz zmianę natężenia stworzymy przyjemny, relaksujący nastrój podczas kąpieli. Wąski regał z półkami na ręczniki i kosmetyki można ustawić nawet w małym pomieszczeniu. Nie trzeba układać niebieskiej glazury, by nadać łazience błękitny kolor.