Powietrze w instalacji grzewczej jest przeszkodą w jej prawidłowym funkcjonowaniu. Problem ten pojawia się najczęściej na początku sezonu grzewczego. Szumy w rurach, zimny kaloryfer, korozja elementów metalowych – to skutki obecności kieszeni powietrznych. Dzieje się tak nawet w przypadku doskonale zaprojektowanego i prawidłowo zainstalowanego systemu grzewczego. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego konieczne jest usuwanie powietrza z instalacji grzewczej.
Spis treści
Dlaczego w instalacji grzewczej znajduje się powietrze?
Wielu osobom znane jest pojęcie „kieszeni powietrznych”. O zjawisku tym przypominamy sobie na początku sezonu grzewczego, kiedy to ciepło jest oddawane do domów, a w mieszkaniach na wyższych kondygnacjach baterie często nie są ogrzewane lub są ogrzewane tylko w dolnej części, a w górnej – absolutnie zimne. Kaloryfer w pokoju, który jest zapowietrzony jest nie tylko uciążliwy dla samego grzejnika, ale również niepożądany dla całej instalacji. Skąd bierze się powietrze w rurach?
- naprawy (montaż, demontaż rur), podczas których powietrze jest nieuniknione;
- podczas montażu nie należy zwracać uwagi na spadek i kierunek rurociągu;
- w wyniku spadku ciśnienia wody, obniża się jej poziom, a powstałe puste przestrzenie wypełniają się powietrzem; podczas podgrzewania wody zawarte w niej pęcherzyki powietrza uwalniają się i unoszą do góry rury tworząc kieszenie powietrzne;
- instalacja grzewcza jest nieprawidłowo napełniona: po sezonie letnim powietrze dostaje się do zbiornika wody;
- wadliwe wloty powietrza;
- podłączenie wodnego „ogrzewania podłogowego” do systemu grzewczego, którego rury podczas montażu znajdują się na różnych wysokościach.
Sposoby usuwania kieszeni powietrznych
Ponieważ jeden lub więcej z powyższych czynników może występować w wielu domach, z pewnością pojawi się pytanie o usuwanie powietrza z systemu grzewczego. Można to zrobić na różne sposoby. Wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z naturalnym czy wymuszonym obiegiem czynnika grzewczego.
W systemie grzewczym z obiegiem naturalnym (czyli górnym rozdziałem rur) powstały zator powietrzny można usunąć poprzez zbiornik wyrównawczy – znajduje się on w najwyższym punkcie w stosunku do całego systemu. Powietrze odprowadzane jest w taki sam sposób jak w systemach grzewczych wyposażonych w pompę obiegową.
W systemach grzewczych z wymuszonym obiegiem powietrza w najwyższym punkcie instaluje się syfon przeznaczony specjalnie do odpowietrzania. W tym przypadku przewód zasilający jest prowadzony w górę, zgodnie z kierunkiem przepływu medium, a pęcherzyki powietrza, które unoszą się wzdłuż przewodu pionowego, są usuwane przez kurki powietrzne (muszą one być zainstalowane w najwyższym punkcie).
Rodzaje zaworów odpowietrzających i miejsca montażu
Odpowietrzniki mogą być ręczne lub automatyczne. Ręczne zawory odpowietrzające lub kurki są niewielkich rozmiarów. Zazwyczaj są one zakładane na końcowej części grzejnika grzewczego. Można je regulować za pomocą klucza, śrubokręta lub nawet ręcznie. Ponieważ kurek jest mały, jego wydajność jest niewielka, więc jest on używany tylko do miejscowego usuwania kieszeni powietrznych w systemie grzewczym.
Drugi rodzaj zaworów odpowietrzających – automatyczny – działa bez ingerencji człowieka. Montuje się je zarówno pionowo jak i poziomo. Mają dużą wydajność, ale są dość wrażliwe na zanieczyszczenia w wodzie, dlatego instaluje się je w połączeniu z filtrami zarówno w rurociągach zasilających, jak i powrotnych.
Automatyczne zawory odpowietrzające są instalowane w zamkniętych systemach grzewczych wzdłuż przewodów rurowych w różnych punktach. Powietrze jest następnie odprowadzane oddzielnie z każdej grupy urządzeń. Wielostopniowy system odgazowywania jest uważany za najbardziej efektywny. Przy prawidłowym ułożeniu i kompetentnym montażu rur (pod odpowiednim kątem nachylenia) odpowietrzanie przez kratki wentylacyjne będzie łatwe i bezproblemowe.