W dzisiejszych czasach ludzie zazwyczaj nie mają problemów z miejscem. Powierzchnia mieszkań czy domów jest zazwyczaj więcej niż zadowalająca – niektórzy w obawie o większy czynsz zdecydowali się wyprowadzić do mieszkań czy domów o mniejszym rozmiarze. Nie powinno więc być żadnych problemów z zagospodarowaniem i zaaranżowaniem miejsca czy to na salon, czy to na kuchnię.
Spis treści
Zadbaj o zagospodarowanie miejsca
Nie oznacza to jednak, że każdy ma tak samo. W przeciwieństwie do wielu ja sam – w przeszłości – musiałem sobie radzić z niewielką ilością miejsca w mieszkaniu. Sytuacja ta nauczyła mnie jednego – gospodarności miejsca i przemyślanych rozwiązań. Musiałem więc nauczyć się mądrze wykorzystywać przestrzeń, dlatego też bardzo często wykorzystywałem ściany. Wszystko miało swoje miejsce, choć na początku nie wyglądało to zbyt dobrze – pomieszczenia były zbyt przeładowane. Nie zmienia to jednak faktu, że z czasem nabrałem odpowiedniego doświadczenia i umiejętności, by stworzyć coś swojego, dopasowanego pod moje wymagania, tak jak kuchnie na wymiar Katowice. Mieszkanie prezentowało się już dużo lepiej, ale koniec końców wyprowadziłem się do domu jednorodzinnego, gdzie pod względem powierzchni mam raj – przynajmniej porównując do niego moje wcześniejsze mieszkanie.
Niektóre nawyki mi jednak pozostały, dlatego zamierzam wam zaprezentować jeden z nich, a mianowicie składany stół kuchenny. Jest to idealne rozwiązanie dla kogoś o niewielkiej powierzchni w kuchni czy jadalni, ale doskonale sprawdzi się także na imprezach w salonie. W jednej chwili – kiedy nie potrzeba – mamy stół o niewielkich rozmiarach, a w drugiej ogromny gabarytowo mebel, idealny do organizacji wielkich „bankietów” czy imprez rodzinnych. Dzisiaj zaprezentuje wam sposób, jak łatwo można go wykonać w domu – z odpadków jakie nam pozostały po remoncie.
Z czego powinien być wykonany stół kuchenny?
Składany stół do kuchni można wykonać ze sklejki lub płyty wiórowej o grubości 12 mm. Tak cienka sklejka wystarczy, bo do spodu blatu przykleja się paski materiału ją usztywniające. Konstrukcja wyróżnia się najlepszym wykorzystaniem materiału. Poszczególne bowiem części składowe ściśle do siebie przylegają. Jest łatwa, daje ładny wygląd oraz stabilną podstawę. Te cechy decydują o dużej użyteczności, zarówno w mieszkaniu jak i na działce. Zestaw narzędzi ogranicza się do piły płatnicy, kilku ścisków i papierów ściernych o różnej ziarnistości. W sklepach częściej można spotkać arkusze o wymiarach innych, np. 154 x 154 cm, i wtedy po wycięciu będzie trochę więcej odpadów.
Wycięcia łączące poszczególne części trzeba wykonać i dopasować bardzo starannie. Zapewni to trwałość połączeń. Liniami przerywanymi i cyframi zaznaczamy kolejność cięć dzielących arkusz na mniejsze kawałki. Pierwsze odcina płat zawierający części do odcięcia, mniej znaczące w pierwszej fazie składania. Po drugim i trzecim pozostanie arkusz składający się z dwóch identycznych symetrycznych części. Czwarte będzie prowadzone wzdłuż osi symetrii tego kawałka. Zachowanie tej kolejności pomaga utrzymać odpowiednie wymiary, ułatwia uzyskanie pełnej stabilności stołu po złożeniu, a także pozwała na szybkie wykonanie prac. Dwie połowy składa się razem, mocuje i wycina kształt nóg zgodnie ze wskazówkami. Pozwoli to na tzw. wyważenie poszczególnych części, a zatem ułatwi również dokładny ich montaż.
Z pozostałej części sklejki wycina się paski usztywniające blat od spodu, a z innego arkusza sklejki wycina się na wymiar blat stołu. Następnie od spodu przykleja do niego paski i całość szlifuje papierem ściernym. Po wykończeniu powierzchni nóg i poprzeczek usztywniających wsuwa się odpowiednie części jedna w drugą, tworząc szkielet. Przygotowany wcześniej blat nasuwa się na górną część podstawy. Przy poprawnym dopasowaniu podczas wsuwania powinno się wyczuwać nieznaczny opór. Unika się przez to chybotania blatu. Wygląd stołu będzie zależał przede wszystkim od staranności wykonania powłok lakierniczych.
Lakierowanie stołu kuchennego
Powierzchnie pod lakierowanie należy dokładnie oczyścić papierem ściernym, tak aby byty gładkie, bez zadziorów i skaleczeń. Po jednokrotnym pomalowaniu (zagruntowaniu) rozrzedzonym lakierem nitrocelulozowym trzeba je papierem ściernym przetrzeć ponownie. Na tak przygotowane nakłada się barwny lakier chemoutwardzalny. W ten sposób powstająca powłoka charakteryzuje się dużą odpornością i zabezpieczy cały stół, nawet jeżeli zostanie umieszczony w niekorzystnych warunkach. Pewne trudności może sprawić takie nanoszenie lakieru by był on równy, bez zacieków. Dlatego, jeżeli to tylko możliwe, należy to robić mechanicznie.
Artykuł przygotowany przy udziale partnera strony.