Krety w ogrodzie potrafią być prawdziwym utrapieniem. Kopiąc swoje podziemne tunele pomagają w spulchnianiu gleby, co sprzyja rozwojowi roślin, lecz przemieszczając się często niszczą ich korzenie. W samym ogrodzie pozostawiają też nieestetyczne kopce, które mogą zniszczyć starannie pielęgnowany trawnik czy rabaty. Rozwiązaniem na zapobieganie takim sytuacjom są siatki na krety, które skutecznie osłonią tę przestrzeń przed szkodliwym wpływem tych zwierząt.
Spis treści
Jak odstraszyć krety?
Ssaki te są objęte częściową ochroną, więc chroniąc nasz ogródek powinniśmy jedynie je odstraszać lub też zablokować im dostęp do tego miejsca. Ze względu na to, że jest to powszechny problem, który dotyka niemal każdego właściciela zielonej przestrzeni, opracowano wiele domowych sposobów na odstraszenie kretów. Najczęściej stosuje się straszenie ich zapachem – skuteczne mogą się okazać skórka od cytryny, czosnek czy resztki z ryb. Rozwiązaniem może być także pusta puszka, którą można umocować na pręcie w miejscu kretowiska. Gdy zostanie wprawiona w ruch przez wiatr to wywoła drgania, które przepędzą szkodnika. Na rynku dostępne są też specjalne preparaty mające odstraszać krety, a także pułapki, które zatrzaskują zwierzątko, by można je było wypuścić w innym miejscu, z dala od naszego ogrodu. Problem polega na tym, że w większości przypadków takimi działaniami można oszpecić swój ogród, narazić na ewentualne niebezpieczeństwo zwierzęta domowe czy też po prostu osiągać tymczasowe rezultaty. Zdecydowanie lepiej zapobiegać zatem przedostawaniu się kretów na teren naszego ogródka, w czym mogą pomóc specjalne siatki.
Wybór siatki na krety
Decydując się na siatkę na krety stajemy przed wyborem pożądanej wersji. W pierwszej kolejności trzeba określić jaki wolimy materiał – możemy odnaleźć wersje z tworzyw sztucznych lub metalowe. Te drugie są droższe, ale są trwalsze i powlekane powłoką antykorozyjną. Do produkcji takich siatek wykorzystuje się te dwa materiały z uwagi na to, że są odporne na mróz oraz wilgoć, a takie warunki będą panowały pod ziemią. Istotną kwestią jest również dobór szerokości oczek. Warto wybrać modele, które powinny spokojnie przyblokować także niewielkie krety, lecz jednocześnie nie będą miały przesadnie małych oczek, gdyż mogłoby to utrudniać przebicie się przez nie korzeni roślin.
Montaż siatki na krety
Montowanie takiej siatki jest w większości przypadków stosunkowo proste. Powinno się ją umieścić na głębokości około 10 centymetrów pod trawnikiem i 30 centymetrów jeśli lokujemy ją pod rabatami. Warto pamiętać o tym by zachować delikatny zakład po bokach, by zapewnić odpowiednią ochronę. Na samym początku najlepiej rozłożyć siatkę na terenie, po czym zrobić odpowiedniej głębokości podkop i ją tam umieścić. By uniknąć przesuwania się lub późniejszego naruszenia, dobrze jest przymocować je również specjalnymi kołkami, zwłaszcza przy nierównym i pochyłym terenie. Ułożoną siatkę należy zasypać ziemią (wcześniej wykopaną lub świeżą), po czym zasiać na niej takie rośliny jakie chcemy tam umieścić. Z powodzeniem można tam rozłożyć także gotowe rolki trawy. W ogrodach z systemem automatycznego nawadniania rury powinny znajdować się pod siatką. Sam montaż może być nieco czasochłonny, ale powinien być prosty w przypadku nowego ogrodu.
Jak umieścić siatki przy istniejących trawnikach?
O ile cała procedura będzie dość prosta jeśli tworzymy nowy ogród lub przekształcamy obecny, to nieco większym problemem będzie umieszczenie ich pod ziemią przy zachowaniu istniejącego już trawnika. Można zdecydować się na zdejmowanie darni kawałek po kawałku i późniejsze ułożenie jej, już po umieszczeniu niżej siatki na krety. Może to być jednak trudne zadanie, zwłaszcza przy pracach na własną rękę – w takich sytuacjach pomóc mogą zewnętrzne firmy, specjalizujące się w takich zadaniach. O wiele łatwiejszym rozwiązaniem jest jednak sięgnięcie po specjalne pionowe siatki na krety. Taką poprzeczną siatkę umieszcza się wokół ogrodu na głębokości około 80 centymetrów. Trzeba też pamiętać by mniej więcej 20 centymetrów wystawało ponad ziemię, by kret nie przedarł się górą. Wciąż istnieje jednak ryzyko, że przekopie się pod taką siatką, więc najskuteczniejsze okazują się modele umieszczane pod ogrodem lub połączenie obu tych rozwiązań.