Aranżacja mieszkania w bloku to zawsze duży problem dla najemcy. Jak pomieścić wszystkie meble i sprzęty, aby lokum było funkcjonalne, przestronne i wygodne? Wprowadzając się, wnosimy szafy i szafki, stoły i kanapy, fotele i krzesła. Administracja informuje o obowiązku segregacji odpadów. Kosz na śmieci i co jeszcze?! W tym artykule tłumaczymy, jak segregować odpady, aby się w nich nie pogubić. Kosze do segregacji śmieci nie muszą nam utrudniać życia w małej kuchni.
W myśl obecnie obowiązujących przepisów odpady wytwarzane w mieszkaniach należy dzielić na pięć frakcji. Niezależnie od wielkości lokum powinniśmy oddzielnie zbierać metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady biodegradowalne i odpady zmieszane, czyli te, które nie pasują do żadnej z wymienionych grup. Osobno należy również zbierać odpady niebezpieczne, takie jak przeterminowane lekarstwa, które oddaje się do aptek. Za złamanie obowiązku grożą kary pieniężne.
Spis treści
Jak segregować śmieci?
Segregacja śmieci w małym mieszkaniu nie jest wbrew pozorom trudna. W każdym gospodarstwie domowym, niezależnie od jego powierzchni, przyda się co najmniej pięć osobnych pojemników na śmieci. W przypadku małych mieszkań trudno wyobrazić sobie ustawienie tak wielu śmietników. Warto pamiętać, że jeden kosz może mieć wiele komór, a zatem w rzeczywistości segregacja może przebiegać efektywnie z użyciem zaledwie dwóch czy trzech koszy na śmieci.
Różnorodność dostępnych na rynku pojemników na śmieci pozwala sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed nami aranżacja niewielkiej przestrzeni. Jeśli więc narzekamy na mało miejsca w szafce pod kuchennym zlewem, gdzie zwykle stawiamy kuchenny kosz na śmieci, warto postawić na mniejsze kosze – obrotowe lub wysuwane wielokomorowe pojemniki do segregacji śmieci. W małych mieszkaniach często kuchnia połączona jest z salonem. Można tam postawić szczelnie zamykane małe pojemniki, które chronią przed brzydkim zapachem oraz wymuszają szybsze opróżnianie.
Segregacja śmieci – najważniejsze zasady
Przy segregacji trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Można je oddać w specjalnie wyznaczonych punktach w sklepach lub w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, czyli tzw. PSZOK zorganizowanym przez gminę. Godziny otwarcia PSZOK możesz sprawdzić na stronie internetowej swojej gminy.
Zbieranie osobno papieru, szkła, tworzyw sztucznych wraz z metalem, a także oddzielnie odpadów biodegradowalnych pozwala uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia. A co zrobić z takimi odpadami, jak karton po mleku? Czy należy wyrzucić go do pojemnika na papier, czy na aluminium, którym karton jest wyścielony od środka? Czy tłusty słoik po pulpetach w sosie koperkowym wrzucać do szkła czy może do odpadów zmieszanych? A co z obierkami warzyw?
Karton po mleku to przykład opakowania wielomateriałowego. Wyrzucamy je do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Z kolei opróżniony słoik po pulpetach powinniśmy wrzucić do pojemnika na opakowania szklane. Obierki warzyw i owoców najlepiej przeznaczyć na kompost. Jeśli nie masz przydomowego kompostownika, wyrzuć je do pojemnika na odpady biodegradowalne (BIO). Ani szkła, ani plastiku czy metalu nie trzeba myć przed wyrzuceniem do odpowiedniego pojemnika. Wystarczy je opróżnić. Surowce zostaną umyte na późniejszym etapie recyklingu.
Kosze do segregacji śmieci
Kosze na śmieci przystosowane są zarówno do czasowego przechowywania odpadków organicznych, jak i suchych, wykonanych z tworzyw sztucznych. Większość pojemników na śmieci ma standardowe rozmiary, do których dopasowane są dostępne w sklepach worki. Odpowiednio dobrany kosz do segregacji śmieci w mieszkaniu ograniczy nieprzyjemny zapach. Taki pojemnik ma też zalety estetyczne.
Jeśli wybierasz kosz do kuchni, sprawdź najpierw, jaka pojemność jest ci potrzebna. Gdy segregujesz odpady, wybierz kilka pojemników dopasowanych kolorami do rodzaju śmieci. Ciekawym rozwiązaniem jest podwójny czy potrójny kosz na śmieci. Segregacja jest wówczas o wiele wygodniejsza. Zazwyczaj tego rodzaju opakowania mają niezbyt dużą pojemność i trzeba je częściej opróżniać. Kosz na odpady kuchenne, czyli organiczne powinien być zamknięty, co ograniczy wydobywanie się z niego nieprzyjemnych zapachów. Jeśli posiadasz kompost w przydomowym ogródku, część śmieci możesz zbierać do otwartego wiaderka, które pod koniec dnia po opróżnisz.
Kosz stojak do segregacji śmieci w mieszkaniu
Codzienną segregację oraz gospodarowanie odpadami możesz ułatwić, decydując się na stojak na worki do segregacji lub specjalny zestaw koszy. Ułatwiają one wymianę worka, a dzięki ich kolorom przyjętym ogólnie na świecie zapamiętasz, w którym kontenerze powinny znaleźć się poszczególne odpady. Stojak do segregacji śmieci w mieszkaniu usprawni przestrzeganie zasad związanych z troską o środowisko.
Stojak na worki do segregacji śmieci lub kosz jest nie tylko praktycznym dodatkiem, który pozwala utrzymać w mieszkaniu porządek. Dzięki rozmaitym wzorom i materiałom, z których jest wykonany czasem nie będziesz w stanie stwierdzić, że patrzysz na kosz. Stojak na pierwszy rzut oka jest niewidoczny.