Rośliny wrzosowate coraz częściej goszczą w naszych ogrodach i na naszych balkonach. Oprócz pięknego wyglądu posiadają także szereg innych właściwości, które sprawiają, że warto je posiadać. Czym dokładnie są i czy warto w nie zainwestować? Odpowiadamy.
Spis treści
Czym są rośliny wrzosowate?
Wrzosy są to niewielkich rozmiarów krzewy, które spotkać możemy w różnych częściach świata. Także w Polsce są bardzo często spotykaną rośliną. Rosną one dziko na leśnych polanach, wydmach lub wrzosowiskach, jednak możemy je także hodować we własnym ogrodzie. Istnieje wiele odmian wrzosów, którymi udekorować możemy przydomową przestrzeń. Wśród nich wymienić można np. wrzośce.
Rośliny te najlepiej czują się w miejscach dobrze nasłonecznionych oraz osłoniętych od wiatru. Preferują one glebę kwaśną o przepuszczalnej strukturze. Sadząc wrzosy dobrym pomysłem będzie wymieszanie pół na pół ziemi z torfem. Warto dodać także nieco kompostu lub nawozu. Najlepszymi rodzajami nawozu będą tę zakwaszające ziemię.
Kiedy należy sadzić wrzosy?
Najlepszym czasem na sadzenie wrzosów jest wiosna i jesień. Wynika to z dużej wilgotności i niskich temperatur. W trakcie lata temperatura jest za wysoka, a gleba zbyt sucha, by dobrze przyjąć tego typu sadzonki. W zimę uważać także należy na mróz, którego także wrzosy nie lubią. Wtedy dobrym pomysłem będzie przykrycie rośliny gałązkami lub liśćmi.
Dobra informacja jest taka, że pielęgnacja wrzosów jest dosyć prosta. Co roku należy przyciąć krzew. Powinno się to odbywać po przekwitnięciu lub obumarciu kwiatu. Planując zasadzić wrzosy powinno się dobrze zastanowić nad ich umiejscowieniem. Istnieje wiele gatunków, które różnią się pomiędzy sobą kolorem, więc warto zadbać o odpowiednią kompozycję.
Dlaczego warto posiadać w swoim ogrodzie wrzosy?
Warto wiedzieć, że wrzosy posiadają wiele właściwości leczniczych. Ich gałązki działają bakteriobójczo i przeciwzapalnie. W celach zdrowotnych możemy także użyć ich liści. Wykonany z nich napar pobudza wydzielanie soku żółciowego oraz ułatwia trawienie. Może także pomóc przy stanach zapalnych nerek, schorzeniach żołądka i wątroby.
Właściwości zdrowotne wrzosu wynikają z obecności flawonoidów, garbników, kwasów organicznych, minerałów i olejków eterycznych. Wysoka obecność krzemu i potasu wpływa na spowolnienie procesów starzenia. Wrzos sprawdza się także świetnie w leczeniu trądziku i pielęgnacji cery. Opisane właściwości są wystarczające, by chcieć zasadzić tę roślinę w swoim ogrodzie.