Istnieje wiele roślin doniczkowych, które polecane są osobom niemającym czasu na ich pielęgnację tudzież tym, którzy z dbaniem o kwiaty sobie po prostu nie radzą. Ludziom zapracowanym polecane są wszelkiej maści sukulenty, takie jak kaktusy.
Spis treści
Kaktusy dla zapracowanych
Kaktusy to sukulenty, czyli rośliny odznaczające się zdolnością magazynowania wody w przekształconych pędach. Dzięki temu są one w stanie przetrwać nawet przez dłuższy czas bez wody. Kaktusy dzieli się, biorąc pod uwagę kształt ich nadziemnej części, na te walcowate, kolumnowe i kuliste. Ich pędy mogą wspinać się lub zwisać, być rozgałęzione lub nierozgałęzione, a także składać się z jednego albo wielu członów. Na roślinach obecne są ciernie, czyli kolce. Gatunki kaktusów różnią się od siebie kształtem, wielkością, kwiatami i owocami.
Popularne kaktusy do uprawy w domu
Znanych jest wiele odmian kaktusów, które można trzymać w mieszkaniach. Wiele z nich zadziwia swoim urokiem podczas kwitnienia i jest doskonałą ozdobą każdego pomieszczenia.
- Opuncja figowa (Opuntia ficus)- świetnie rozwiązanie do dużych pomieszczeń, gdyż może dorosnąć nawet do kilku metrów. Często spotykana w krajach śródziemnomorskich. Łatwo przystosowuje się do warunków glebowych. W okresie kwitnienia daje żółte kwiaty i jadalne owoce.
- Opuncja drobnokolczasta (Opuntia mirodasys)- niewielki gatunek opuncji, doskonały do uprawy w domu. Jej cechą charakterystyczną są płaskie łodygi podzielone na członki i krótkie włosi, na których znajdują się ostre haczyki. Ta odmiana kaktusa dorasta do 50 cm długości, w okresie kwitnienia można podziwiać sporą ilość malutkich żółtych kwiatów. W domowych warunkach zdarza się, że owocuje.
- Echinopsis subdenudata – czyli inaczej lilia wielkanocna. Jest to gatunek osiągający do kilkunastu centymetrów wysokości, o kształcie kuli. Na powierzchni rośliny znajduje się wiele małych kolców. Jej kwiaty pięknie białe pachną i znajdują się na długich pędach.
W jaki sposób pielęgnować kaktusy w domu?
Ich pielęgnacja jest bardzo prosta, właśnie dlatego nadają się dla osób, które rzadko przebywają w domu i nie mają zbyt dużo wolnego czasu. Aby dobrze rosły, warto zapewnić im właściwą temperaturę, stanowisko, podłoże i małą ilość wody.
Stanowisko i podłoże
Kaktusy preferują miejsca słoneczne i ciepłe, a więc dobrą lokalizacją dla rośliny będzie południowy parapet. Powinna tam ona zostać od wiosny do jesieni. Miejsca mniej nasłonecznione sprawdzą się w przypadku sukulentów o mniejszej ilości cierni. Kaktusy pokryte gęsto jasnymi włoskami może też na lato przenieść na taras czy balkon. Jeśli chodzi o podłoże, powinno być ono lekki, piaszczyste i przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym. Na dnie pojemnika należy ułożyć drenaż z keramzytu czy niewielkiego żwiru. Warto sięgnąć po gotowe podłoże dla kaktusów i doniczkę z otworami w dnie. Więcej o podłożu dla kaktusów znajdziemy na poradnikogrodniczy.pl.
Podlewanie i nawożenie
Kaktusy podlewa się z różną częstotliwością, wiele zależy od panującej pory roku. Wiosną rośliny podlewa się raz w tygodniu, a w kolejnych miesiącach do jesieni, wystarczy w zupełności raz na dwa tygodnie. W październiku kaktusów nie należy w ogóle podlewać. Kaktusy można nawieźć raz na rok, najlepiej wiosną. Nie wymagają one jednak gleby bogatej w wiele składników pokarmowych.
Okres spoczynku
Czasem spoczynku kaktusów jest okres od października do marca. Wtedy dobrze jest przenieść rośliną do chłodniejszego pomieszczenia (10-15 stopni). Dokładna temperatura zależy od wybranego gatunku. Większość odmian kaktusów zaczyna swoje kwitnienie właśnie po okresie spoczynku.