Rolety rzymskie wydają się odkryciem ostatnich lat, ale tak naprawdę znane są dużo dłużej niż zasłony. Łączą w sobie cechy dekoracyjne i praktyczne. Nadają wnętrzom przytulnego, a jednocześnie nowoczesnego charakteru.
Spis treści
Rolety rzymskie – czym różnią się od klasycznych?
Rolety, zarówno klasyczne, jak i rzymskie, to sposób przesłaniania okna, w którym tkanina podciągana jest do góry. Rozwiązanie wygodne zwłaszcza w małych pomieszczeniach, w których zasłony zabrałyby dużo cennej przestrzeni. Jeden i drugi typ rolet ma podobny system sterowania – opuszczanie i podciąganie odbywa się za pomocą sznurka lub łańcuszka koralikowego. W każdym przypadku można zablokować roletę na dowolnej wysokości okna. I na tym podobieństwa się kończą.
Klasyczne rolety trudno uznać za element ozdobny. To jednolite bądź wzorzyste kupny tkaniny, pełniące przede wszystkim funkcję praktyczną – zasłaniają okno. Kiedy są podciągnięte do góry i schowane w kasecie, nie są widoczne. Inaczej jest z roletami rzymskimi. Te są widoczne także wówczas, gdy okno jest odsłonięte. Roleta rzymska tworzy nad nim dekorację zbudowaną w kilku nachodzących na siebie fałd materiału. Po rozwinięciu roleta rzymska przypomina tradycyjną zasłonę.
Rolety rzymskie można zdjąć z mechanizmu i uprać. Klasyczne rolety nie dają tej możliwości.
Rolety rzymskie – z jakich tkanin można je uszyć
Rolety rzymskie mogą pełnić dwojaką funkcję – zasłon lub firan. W zależności od potrzeb szyje się je z tkanin zasłonowych lub firanowych. Najczęściej wybieraną tkaniną zasłonową jest bawełna, ale warto spojrzeć przychylnym okiem także na tkaniny typu blackout, zwłaszcza przy zamawianiu zasłon do sypialni.
Jeśli chodzi o tkaniny firanowe, to trzeba poszukać takich, które się nie gniotą lub gniotą tylko w niewielkim stopniu. Tu dobrym rozwiązaniem jest markizeta lub żakard.
Rolety rzymskie – czy sprawdzą się w kuchni?
Tak, jak najbardziej. Kuchnia to miejsce, w którym trudno jest wygospodarować przestrzeń na zasłony. Roleta rzymska będzie idealnym wyborem zarówno do kuchni w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym. Taką roletę najlepiej jest przymocować do framugi okiennej, wówczas można uchylić okno nawet wtedy, gdy jest zasłonięte. Dla lepszego efektu warto zamontować wzdłuż bocznych framug okna prowadnice, które utrzymają roletę w niezmienionej odległości od okna nawet wtedy, gdy będzie ono ustawione w pozycji uchylnej.
W kuchni najlepiej sprawdzą się rolety rzymskie z bawełny lub mikrowłókna. Łatwiej będzie utrzymać je w czystości.
Rolety rzymskie – kiedy warto doszyć im falbany
Rolety rzymskie same w sobie przypominają równolegle ułożone falbany, ale dla lepszego efektu można doszyć taką dekorację w dolnej części tkaniny. Jednak trzeba zachować ostrożność. Nie do każdego wnętrza pasuje falbaniasta ozdoba. Na pewno nie sprawdzi się we wnętrzu w stylu skandynawskim lub industrialnym, ale już wnętrza w stylu boho lub urban jungle można udekorować roletą rzymską z doszytą falbaną.
Przeczytaj także: Rolety rzymskie czy tradycyjne – które lepiej chronią przed słońcem?
Eurofirany obecne są na rynku od dwudziestu dziewięciu lat i niezmiennie dostarczają swoim klientom wysokogatunkowe tkaniny dekoracyjne i tekstylia użytkowe, w tym koce, narzuty, ręczniki, obrusy. Oferują szyte na wymiar oraz gotowe rolety, firany i zasłony. Sprzedaż prowadzona jest poprzez sieć salonów stacjonarnych oraz stronę internetową, na której także można składać zamówienia. W ofercie marki są też trzy nowe, bardzo ciekawe kolekcje: Ella Line, Diva Line i Reina Line.
1 comment
Takie rolety rzymskie posiadam w swojej sypialni. W sypialni preferuję bardziej ciemniejsze kolory, dlatego zakupiłam takie w kolorze bordowym. Jako, że okres wakacyjny to czas remontów, postanowiłam trochę pozmieniać w swojej sypialni. Oprócz rolet, zmieniłam kolor ścian oraz umeblowania. Zamówiłam nowe oświetlenie, kinkiety ścienne, które umieściłam nad łóżkiem. Dodatkowo zapewniłam trochę więcej zieleni i sypialnia wydaje się przez to trochę żywsza.