Ścierać powłokę możemy: papierem ściernym lub płótnem ściernym, ręcznie, elektrycznie, wełną stalową, włókniną. Do zeskrobywania posłużą: cyklina, nazywana również gładzicą, skrobaczką , szkło. Metody termiczne lampa benzynowa, opalarka elektryczna. Metody chemiczne: soda kaustyczna, zmywacze do powłok.
Stare powłoki na meblach możemy ścierać bądź zeskrobywać. Do płytkiego ścierania wykorzystujemy wełnę stalową lub włókninę. Wełna stalowa jest trudniejsza w pracy, gdyż czasem można zetrzeć więcej, niżby się chciało, Przy stosowaniu wełny istnieje niebezpieczeństwo porysowania warstwy znajdującej się pod warstwą ścieraną, po prostu niektóre metalowe włókna tworzące wełnę mogą być nieco sztywniejsze, co skutkuje niebezpieczeństwem pozostawienia śladów w warstwie, której wolelibyśmy nie naruszać. W każdym razie wełną szlifujemy w zasadzie wzdłuż i W poprzek włókien drewna, jednak z uwagi na opisane powyżej niebezpieczeństwo porysowania zwłaszcza ruchy poprzeczne wykonujemy szczególnie ostrożnie. Można również przyjąć zasadę, że szlifujemy wyłącznie wzdłuż włókien, może to nieco wydłużyć pracę przy usuwaniu starej powłoki, jednak zabezpieczy nas w znacznym stopniu przed powstaniem rys, których usunięcie też wszakże wymaga znacznego nakładu pracy. Włóknina, o której mówię, jest wykorzystywana przez lakierników samochodowych do załatwiania powierzchni kolejnych warstw lakieru. Ma postać sztywnego filcu w kolorze szarym lub brunatnoczerwonym.
Włóknina pozwala na delikatne szlifowanie. Występuje w kilku rodzajach różniących się od siebie sztywnością włókien, a przez to zdolnością ścierania. Użycie włókniny jako środka ściernego jest szczególnie zalecane wtedy, kiedy chce się zachować starą barwę drewna, usuwając jedynie politurę, bądź nawet jedynie wierzchnią warstwę politury. Umiejętne użycie delikatnej włókniny pozwala na usuniecie politury bez naruszania powierzchni, a przez to i barwy drewna znajdującego się pod politurą. Papier ścierny lub płótno ścierne pozwalają na dość precyzyjne usuwanie ścieranej warstwy. Z naszego punktu widzenia różnica miedzy papierem ściernym a płótnem ściernym, polegająca właśnie na tym, czy ścierne ziarna przymocowane są do papieru czy do płótna, jest nieistotna. Czasem nawet sprzedawcy mówią o papierze ściernym, co nie do końca ma sens, ale wiadomo, o co chodzi. Od pewnego czasu na rynku obecne jest coś o nazwie papier ścierny podgumowany. Używa się go wygodnie, jest miękki, elastyczny i nie łamie się tak łatwo, jak zwykły papier ścierny. Papier ścierny występuje w rożnych uziarnieniach, im wyższa liczba uziarnienia, tym większe szkody.