Drewno to jeden z najpiękniejszych naturalnych materiałów. Wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji – brak właściwego podejścia do powierzchni drewnianych skutkuje ich spękaniem, odpadaniem farby lub lakieru, a w efekcie szpetną powierzchnią. Wielka szkoda, ponieważ drewno jest trwałym materiałem, które zadbane wygląda najpiękniej. Jak podejść do renowacji drewna? Czy warto stosować farby do drewna?
Spis treści
Jak zadbać o drewno i jego renowację?
Drewno możemy znaleźć w domu praktycznie wszędzie. Drewniane meble, schody, poręcze, a nawet okna – kiedyś ich wygląd przyprawiał o zachwyt, a dziś jedynie o wspomnienia? Czas to zmienić i zadbać o odpowiednią renowację drewna. Tak się składa, że nie musi ona być skomplikowana. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednich specyfików do renowacji drewna. Za pomocą kilku prostych zabiegów każdej naturalnej powierzchni można szybko przywrócić dawny blask. Do wyboru są lakiery do drewna, oleje, podkłady, impregnaty oraz farby do renowacji drewna.
Dbając o drewnianą powierzchnię, nie zapomnij o impregnacie!
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na olejowanie drewna, jego lakierowanie czy malowanie farbą – każdą powierzchnie warto wcześniej dobrze przygotować. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem będą podkłady i impregnaty.
Pamiętaj, by przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy dobrze oczyścić oraz odtłuścić powierzchnię nad którą będziesz pracować. Jeśli chcesz to zrobić mechanicznie – skorzystaj z papieru ściernego lub preparatu do matowienia powierzchni. Ewentualnie możesz zawsze postawić na szlifierkę, dzięki której w kilka chwil usuniesz poprzedni podkład. Następnie zadbaj o zabezpieczenie drewna. Po jego zaimpregnowaniu możesz przejść do malowania.
Renowacja drewna – postaw na odpowiednią farbę do malowania drewna
Chcesz pomalować swoje drewniane meble, schody lub inne powierzchnie? Nie wiesz, na jaką farbę się zdecydować? Podpowiemy Ci, co warto wybrać. Farba do malowania drewna występuje najczęściej w trzech typach: akrylowe, alkidowe (zwane również ftalowymi) oraz kredowe (warto tutaj wybrać farbę dobraną przez specjalistów, nie zaś pierwszą lepszą z marketu.)
Nie wiesz, na jaką farbę do renowacji drewna się zdecydować? Skontaktuj się z polskim producentem farb, marką Polifarb: https://polifarb.lodz.pl/.
Farby akrylowe do malowania drewna
Farby akrylowe to jedno z najpopularniejszych rozwiązań do malowania powierzchni drewnianych. Często można spotkać się też z nazwą: emalia akrylowa. Drewno, które jest malowane za pomocą akrylowej farby może być matowe, półmatowe lub mieć satynowe wykończenie. Głównym składnikiem tego produktu są żywicie akrylowe, a do rozcieńczania stosuje się wodę. Dzięki temu farba akrylowa do drewna charakteryzuje się neutralnym, delikatnym zapachem.
Plusem akrylowej emulsji jest szybkie schnięcie – po 4-6 godzinach powierzchnia jest już w pełni sucha i gotowa do nakładania kolejnej warstwy. Minus farby akrylowej? Średnia trwałość – jeśli przed pomalowaniem nie zastosuje się podkładu lub primera, mogą pojawić się odpryski bądź przebarwienia.
Farby alkidowe do renowacji drewna
Drugim najbardziej popularny wyborem w przypadku produktów służących do odnawiania drewna są farby alkidowe, zwane również ftalowymi. To najlepsze rozwiązanie do renowacji mebli:
- MDF,
- Laminowanych,
- Drewnianych.
Ogromną zaletą farb ftalowych jest doskonałe krycie – powłoki są wytrzymałe na wszelkie czynniki atmosferyczne, a także uszkodzenia mechaniczne. Z tej przyczyny farby alkidowe poleca się szczególnie do renowacji drewna ogrodowego: tarasów, mebli ogrodowych czy płotów.
Farby alkidowe do renowacji drewna odznaczają się również znakomitą przyczepnością – nie rozlewają się po całej powierzchni, są elastyczne i tworzą idealnie gładką strukturę. Jedyną wadą farb ftalowych jest mało przyjemny zapach, wynikający z konieczności rozcieńczenia farby benzyną lakową. Dodatkowo farba alkidowa, w przeciwieństwie do akrylowej schnie dość długo – nawet do 12 godzin. Warto o tym pamiętać, by uzyskać doskonałą strukturę – nie należy nanosić kolejnej warstwy farby nim pierwsza całkowicie nie wyschnie.