Remont łazienki zwykle jest kojarzony z dużymi wydatkami i z szerokim zakresem prac, dlatego wiele osób odwleka metamorfozę wnętrza. Tymczasem okazuje się, że spektakularne zmiany wcale nie muszą pociągać za sobą ogromnego budżetu. Przy odrobinie pomysłu unikniesz również dużego bałaganu i wszechobecnego pyłu. Jak w sprytny sposób podejść do remontu łazienki? Skorzystaj z poniższych podpowiedzi.
Remont łazienki – od czego zacząć? Podobnie jak w przypadku innych pomieszczeń, rozpocznij od określenia swoich potrzeb i motywacji stojących za zmianami. Może chcesz optycznie powiększyć wnętrze? A może zależy ci na wygospodarowaniu miejsca do przechowywania kosmetyków i akcesoriów? W każdym przypadku możesz zastosować budżetowe triki.
Sposób na płytki
Oszczędności warto rozpocząć od płytek podłogowych i ściennych, których zakup i położenie często stanowią znaczny koszt remontu łazienki. Jeżeli ich stan jest na tyle dobry, że nie wymaga tak inwazyjnego działania jak skuwanie, wystarczy po prostu je odnowić. Tym samym stare płytki pozostają na ścianie, a koszt wykończenia łazienki i wynagrodzenie ekipy remontowej spada.
Pierwszym sposobem na nową twarz płytek łazienkowych jest ich malowanie. Taka alternatywa sprawia, że cena remontu łazienki znacznie spada, a dodatkowo eliminujesz pył i hałas towarzyszący demontażowi. Aby efekt okazał się zadowalający, niezbędna jest jednak specjalna farba do łazienki. Do tego celu stosuje się specjalne produkty wzbogacone w żywice polimerowe – na przykład farby Śnieżka do malowania płytek – które wykazują bardzo dobrą przyczepność.
Decydując się na malowanie łazienki – inspiracje można czerpać z różnych stylów wnętrzarskich: od minimalizmu po awangardę – zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć. Główna zasada głosi, że ciemne barwy pomniejszają, jasne zaś – powiększają wnętrze, jeśli więc przeprowadzasz remont małej łazienki skup się na tej drugiej palecie. Godna polecenia jest chociażby biel – ponadczasowa, dostępna w wielu tonach. Możesz także przemalować płytki na energetyczny kolor, który doda ci energii podczas porannego pobytu w łazience. Łazienka może także zostać wykończona neutralnymi barwami, a uzupełniona dodatkami.
Drugie życie mebli
Nie zawsze remont łazienki wiąże się z koniecznością zakupu nowych mebli. Często dotychczasowe wyposażenie po drobnej renowacji zyskuje zupełnie nową twarz. Wystarczy zeszlifować starą farbę, a następnie przemalować powierzchnię. Jako pierwszą warstwę zastosuj odporny na działanie wilgoci podkład, później zaś nałóż ostateczną farbę kolorową.
Czasami meble łazienkowe można odświeżyć, dopasowując do nich jedynie ozdobne gałki lub inne elementy dekoracyjne. W remoncie łazienki ważne jest, aby zadbać o spójność wystroju – nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, by nowoczesną łazienkę przeobrazić w przestrzeń utrzymaną w klimacie retro.
Postaw na dodatki
Po udzieleniu odpowiedzi na pytanie, od czego zacząć remont łazienki, warto określić, co stanowi finał prac. Ogromny wpływ na ostateczną aranżację łazienki ma dobór dodatków, dekoracji oraz wyposażenia łazienki. Koszt kilku wyrazistych detali nie będzie wysoki, a znacząco podniesie standard wykończenia, nierzadko odmieniając wnętrze. Nie zapomnij również o schowkach, koszach i organizerach, które ułatwią utrzymanie porządku.
Ile kosztuje remont łazienki?
Remont łazienki obejmujący skuwanie płytek, wymianę armatury i opłatę za usługi remontowe może poważnie nadszarpnąć domowy budżet. To jednak również ogromny potencjał do oszczędności. Sama rezygnacja z ekipy remontowej obniża koszty o 30%. Malując płytki zamiast ich skuwania oraz odświeżając meble, pozostawiasz w domowym budżecie jeszcze więcej pieniędzy.