Czy wiedziałeś wcześniej o zjawisku, które pozwala na odzyskiwanie ciepła pochodzącego z ogrzanego wcześniej powietrza? To właśnie jest rekuperacja. Czytając poniższy artykuł dowiesz się, w jaki sposób przebiega cały ten proces i czy jest to rozwiązanie dla ciebie.
Spis treści
Jak “odzyskać świeże powietrze”?
Zdajemy sobie sprawę z tego, że na pierwszy rzut oka sformułowanie to brzmi dość dziwnie. Jednak takie działanie jest jak najbardziej możliwe. Wymaga ono jedynie odpowiedniego sprzętu. Rekuperacja to nic innego, jak metoda wentylacji mechanicznej, której celem jest wymiana powietrza w budynku i odzyskanie ciepła z powietrza ,,zanieczyszczonego’’ tj. wywiewanego. Jest to proces niezwykle opłacalny i pozwalający wiele zaoszczędzić. Wszystko dzięki temu, że rekuperacja pozwala ogrzewać i oczyszczać powietrze w tym samym momencie, wykorzystując przy tym minimalną ilość energii. Warto podkreślić, że jest to proces w stu procentach ekologiczny, zatem działa na naszą korzyść, bez szkód dla środowiska i innych. Chcąc poznać więcej szczegółów na temat rekuperacji zajrzyj na stronę https://heatergo.pl/rekuperacja-dla-domu/.
Specjalny sprzęt, czyli jaki?
Z początku proces ten brzmi dosyć skomplikowanie, ale tak naprawdę wymaga tylko jednego urządzenia. Jest to tzw. rekuperator, który ma za zadanie pozbyć się „zużytego” domowego powietrza. Podczas wykonywania tej czynności wykorzystuje jego ciepło, którym ogrzewa świeże powietrze pochodzące z zewnątrz. Wciągając je przy tym od razu do wnętrza budynku. Rekuperator współpracuje z układem kanałów wentylacyjnych, które rozprowadzają oczyszczone powietrze do każdego pomieszczenia w domu. Oba te elementy składają się na tzw. system rekuperacji. Zauważmy, że powietrze nawiewane równoważy się z powietrzem wywiewanym, co wyjaśnia skąd wzięła się pełna nazwa rekuperacji. Jak brzmi zatem jej całościowa definicja? Jest to zrównoważona wentylacja nawiewno-wywiewna z odzyskiem ciepła.
Rekuperacja, a tradycyjna wentylacja
Wspomnieliśmy wyżej, że rekuperacja posiada szereg zalet, ale zapewne wciąż zastanawiasz się nad tym, dlaczego warto w nią zainwestować. Czy ma ona przewagę nad znanymi ci wcześniej metodami? Tradycyjna metoda wentylacji to tzw. wentylacja grawitacyjna. Polega ona na wykorzystaniu tylko jednego strumienia powietrza, skierowanego na zewnątrz. Zakłada się przy tym, że świeże powietrze będzie napływać przez otwory umiejscowione w drzwiach i oknach lub podczas ich otwierania w celu przewietrzenia budynku. Warto uświadomić sobie, że pomieszczenia, które nie są wietrzone, albo domownicy robią to bardzo rzadko, będą wypełnione nieświeżym i niezdrowym powietrzem. Niestety może się to znacząco odbić na zdrowiu i samopoczuciu mieszkańców. Natomiast sposób, w jaki działa rekuperator gwarantuje nam zdrowe, ciepłe, wysokiej jakości powietrze przez cały czas. Dzięki temu mamy pewność, że nasza wentylacja dobrze wpływa na zdrowie i samopoczucie wszystkich domowników.
Czy warto?
Pisaliśmy już o kilku zaletach tej metody wentylacji, takich jak oszczędność, prozdrowotny wpływ na organizm oraz fakt, że nie jest ona szkodliwa dla środowiska. Pamiętajmy jednak, że rekuperacja posiada także szereg innych zalet. Są wśród nich m.in. ograniczenie hałasu napływającego z zewnątrz, ponieważ nie musimy otwierać okien czy regularne usuwanie wilgoci, która często stanowi zmorę mieszkańców. Niezbyt przyjemne, pochodzące np. z toalety zapachy także są szybko niwelowane, a umyte podłogi schną w błyskawicznym tempie. Ponadto powietrze jest filtrowane, a co za tym idzie zawiera znacznie mniej kurzu i ku uciesze alergików jest pozbawione roztoczy. Na komfort korzystania z takiego rozwiązania wpływa również możliwość automatycznego kontrolowania ilości powietrza nawiewanego i wywiewanego oraz opcja współpracy z klimatyzacją.