Praktyczna kuchnia – to rozwiązanie, które znacznie ułatwi nam codzienne życie i sprawi, że przygotowywanie potraw i przechowywanie jedzenia stanie się znacznie mniej skomplikowane. Jak jednak urządzić kuchnię, by połączyć funkcjonalność i estetykę? Jaka aranżacja kuchni sprawdzi się najlepiej i o jakich zasadach warto pamiętać?
- Praktyczna kuchnia – wydzielone strefy
- Jak urządzić kuchnię? wysokość blatów
- Jak ustawić meble kuchenne?
- Aranżacja kuchni – oświetlenie
- Wystrój kuchni a jej funkcjonalność
Spis treści
Praktyczna kuchnia – wydzielone strefy
Jak stworzyć funkcjonalną kuchnię? Rozwiązanie, które sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych kuchniach, to podział wnętrza na pięć osobnych stref, które umieszczone będą bezpośrednio w swoim sąsiedztwie. Strefy, jakie powinniśmy wydzielić w kuchni, to:
- Strefa zapasów – czyli miejsca, w których przechowujemy produkty spożywcze
- Strefa przechowywania – w której znajdują się garnki, sztućce, talerze, naczynia i małe urządzenia AGD
- Strefa zmywania – miejsce na kosz na śmieci, zmywarkę, zlew
- Strefa przygotowywania posiłków – przestrzeń wydzielona specjalnie do przygotowywania składników
- Strefa gotowania – posiadająca kuchenkę, piekarnik, kuchenkę mikrofalową
Jak urządzić kuchnię? Kształt kuchni
Układ mebli ma ogromny wpływ na łatwość wykonywania prac kuchennych i wygodę gotowania. W kuchni w kształcie litery L meble ułożone są prostopadle. Przy dłuższej ścianie możemy umieścić lodówkę i zlew, przy krótszej – kuchenkę. Narożnik to doskonałe miejsce na niewielki blat roboczy, jest w nim również miejsce dla specjalnych szafek wiszących. Kuchnie w kształcie litery L są bardzo funkcjonalne, świetnie sprawdzają się we wszystkich wnętrzach.
Kuchnia w kształcie litery U ma meble ustawione wzdłuż dwóch dłuższych, i jednej krótszej ściany. Kuchenka i lodówka powinny znaleźć się naprzeciwko siebie, narożnik zaś jest doskonałym miejscem na zlew. Taki układ kuchni najlepiej sprawdzi się w większych, przestronnych wnętrzach.
Kuchnia z wyspą – takie kuchnie dużą popularnością cieszą się w niedużych mieszkaniach i kawalerkach z aneksem kuchennym. Wyspa zapewnia dużą dowolność w aranżacji, a dodatkowo – wygląda ciekawie i przykuwa uwagę.
Aranżacja kuchni – oświetlenie
Odpowiednie oświetlenie to w kuchni podstawa! Jedno źródło światła na pewno nie wystarczy – warto zadbać o punktowe oświetlenie, dzięki czemu każda część pomieszczenia będzie zapewniała odpowiednią widoczność podczas pracy. Lampka wisząca pod sufitem oświetla jedynie środek kuchni – takie światło jest też przez wiele osób uważane za męczące i nieprzyjemne dla oczu. Świetnie sprawdzą się nieduże lampki umieszczane nad blatami, stołem lub kuchenką.
Wystrój kuchni a jej funkcjonalność
Czy funkcjonalna kuchnia może wyglądać dobrze? Oczywiście! Choć wygoda przy gotowaniu to podstawa, przygotowywanie posiłków w estetycznej i ciekawie wyglądającej kuchni jest znacznie przyjemniejsze. Warto zadbać, by pogodzić “przyjemne z pożytecznym” – i stworzyć wnętrze, które będzie spełniało wszystkie nasze oczekiwania.
Jak urządzić praktyczną kuchnię? Istnieje wiele sposobów na to, by sprawić, że to pomieszczenie stanie się znacznie bardziej użyteczne. Tworząc kuchnię wygodną i praktyczną, nie trzeba rezygnować z ciekawego wyposażenia wnętrza, oryginalnej aranżacji i wyglądu w naszym guście. W funkcjonalnej kuchni znajdzie się miejsce na finezyjne dekoracje, eleganckie kuchenki gazowe lub przykuwającą wzrok kolorystykę. Zdecydowanie warto poświęcić czas na zaplanowanie aranżacji kuchni w sposób funkcjonalny i praktyczny.