Chcąc mieć ładny ogród, trzeba o niego dbać. Wykonywanie prac ogrodowych to ciężka praca, która stanowi duże obciążenie dla kręgosłupa. Nic więc dziwnego, że na koniec dnia pojawia się ból pleców w odcinku lędźwiowym. Okazuje się, że problemów z kręgosłupem wynikających z pracy w ogrodzie można by uniknąć. Zwykle wystarczy tylko wyeliminować błędy popełniane w czasie grabienia czy sadzenia kwiatów. Jak odciążyć kręgosłup lędźwiowy w czasie prac w ogrodzie? Co na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym najlepiej się sprawdzi? Odpowiadamy!
Spis treści
Ból w odcinku lędźwiowym podczas pracy w ogrodzie – przyczyny
Czasem sami nieświadomie przyczyniamy się do tego, że pojawia się ból pleców w odcinku lędźwiowym. Dlatego tak ważne jest, aby uświadomić sobie, co robimy źle, a potem wyeliminować błędy i wyrobić dobre nawyki.
Ból pleców na dole po bokach to efekt uboczny pracy na siedząco. Niektórzy chcąc sobie ułatwić zadanie, siadają na małym stołeczku. Wtedy nienaturalnie wygina się kręgosłup, a nogi i biodra są przykurczone. Pozycja ta szkodzi plecom.
Ogrodnicy nierzadko odczuwają ból pleców przy schylaniu się do przodu, a powodem tego jest wykonywanie prac ogrodowych, będąc schylonym i jednocześnie mając wyprostowane nogi. Taka pozycja stanowi ogromne obciążenie dla kręgosłupa, o czym świadczy właśnie ból kręgosłupa lędźwiowego przy schylaniu.
W jaki sposób odciążyć kręgosłup w czasie wykonywania prac ogrodowych?
Na koniec pracy w ogrodzie odczuwasz uporczywy ból nad pośladkami? To znak, że musisz zacząć zwracać większą uwagę na to, w jaki sposób wykonujesz poszczególne czynności. Jeśli zawczasu nie zadbasz o swój kręgosłup, to ból krzyża narośnie i trudniej będzie się go pozbyć.
O czym trzeba pamiętać podczas wykonywania prac ogrodowych? Najważniejsze, by przed przystąpieniem do działania zrobić rozgrzewkę. Praca w ogrodzie jest dużym obciążeniem dla stawów i mięśni, dlatego tak jak przed treningiem, tak i przed koszeniem trawy, grabieniem liści czy przekopywaniem grządki trzeba się rozgrzać.
Podczas wykonywania poszczególnych czynności należy pamiętać o prawidłowej postawie. Robiąc coś przy ziemi, najlepiej przyjąć pozycję na klęczkach (nie w kuckach!) i przez cały czas utrzymywać proste plecy. Prace wymagające pozycji stojącej powinno się wykonywać na linii ciała, czyli na wprost, bez obracania na boki ani pochylania do przodu.
Z uwagi na to, że ból kręgosłupa lędźwiowego może być wynikiem dźwigania, o właściwej postawie trzeba pamiętać również podczas podnoszenia ciężarów. Podnosząc przedmiot o sporej wadze, należy zgiąć nogi w kolanach, utrzymując jednocześnie proste plecy. Podczas dźwigania nie powinno się zginać pleców, ponadto trzeba unikać pochylania się oraz skrętów tułowia.
Jak załagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego po pracy w ogrodzie?
Ucisk w kręgosłupie lędźwiowym czasem jest na tyle duży, że ból mocno daje się we znaki i jest trudny do wytrzymania. W takim przypadku można sięgnąć po lek o przeciwbólowym działaniu do stosowania miejscowego. Do objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego stosować można diky. Wystarczy 4-5 razy nacisnąć pompkę rozpylacza, następnie wmasować lek delikatnie w skórę. Leczenie można zakończyć, gdy ból pleców w odcinku lędźwiowym ustąpi. W przeciwnym razie należy skonsultować się z lekarzem.
Pomocne mogą okazać się również ćwiczenia na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Dlatego, jeśli dolegliwości bólowe w obrębie pleców pojawiają się jedynie sporadycznie, lekarz może doradzić wizytę u fizjoterapeuty. Rehabilitant doradzi, jakie ćwiczenia warto robić, aby pozbyć się bólu. Oprócz dobrania zestawu ćwiczeń może też zastosować indywidualną terapię manualną. Regularne ćwiczenia na kręgosłup i wyzbycie się złych nawyków podczas prac w ogrodzie powinno sprawić, że ból pleców bezpowrotnie minie.