Nowoczesne technologie budowy domów stawiają coraz większy nacisk na wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Tradycyjne kotły grzewcze zastępowane są ekologicznymi pompami ciepła. Z artykułu dowiesz się, jak działa i dlaczego warto zastosować to ekonomiczne rozwiązanie.
Ekologia stała się bardzo ważnym tematem ostatniej dekady. Konieczność ochrony środowiska spowodowała pojawienie się na rynku nowoczesnych technologii pozwalających na zmniejszenie destrukcyjnych procesów. Samochody elektryczne, farmy wiatrowe czy fotowoltaika to tylko niektóre pozycje dostępne dla społeczeństwa. Powstały również systemy pozwalające na tworzenie ekologicznych gospodarstw domowych, których podstawowym elementem są pompy ciepła.
Spis treści
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła to nowoczesny, a zarazem ekologiczny system grzewczy stosowany w nowym budownictwie. Jej głównym przeznaczeniem jest osiąganie oszczędności związanych z eksploatacją budynku. Z powodzeniem zastępuje kotły na paliwo stałe, dzięki czemu jest rozwiązaniem chroniącym środowisko. Jej działanie przewidziane jest nawet na kilkadziesiąt lat.
Pompa ciepła jako urządzenie stanowi element większego systemu, który składa się z:
- źródła dolnego – grunt, powietrze, woda,
- pompy ciepła – czerpie ciepła z zewnątrz zamieniając je na ogrzewanie dla budynku,
- źródła górnego – jest nią instalacja grzewcza w budynku.
Proces działania przebiega w kilku etapach. Najpierw pobierane jest ciepło z otoczenia budynku, a mianowicie powietrza, wody lub gruntu. Następnie urządzenie, przy wykorzystaniu prądu zamienia ciepło na ogrzewania budynku. Powstała energia służy również do podgrzania wody lub chłodzenia pomieszczeń w czasie letnich dni. Najlepsze efekty ekologiczno-ekonomiczne otrzymuje się, gdy pompa ciepła połączona jest z ogrzewaniem płaszczyznowym oraz systemem fotowoltaiki. Tego typu rozwiązanie można znaleźć na stronie revoltenergy.eu.
Gdzie stosowane są pompy ciepła?
Pompy ciepła powszechnie uważane są za urządzenia zastępujące tradycyjne kotły grzewcze. Wykorzystywane są głównie jako:
- źródło ogrzewania domu,
- źródło podgrzewania wody w domu,
- system chłodzenia,
- system klimatyzacji,
- źródło podgrzewania basenu.
Pompy ciepła mają również szerokie zastosowanie w rolnictwie. Mogą być wykorzystywane w układzie alternatywnym jako źródło ciepła lub chłodzenia. Sprawdzają się również przy wykorzystaniu ciepła z odpadów.
Dlaczego warto stosować pompy ciepła?
Osoby planujące budowę nowego domu powinny bardzo poważnie rozważyć instalację pompy ciepła Revolt Energy jako podstawowego źródła energii. Jej posiadanie może przynieść bardzo dużo korzyści. Po pierwsze pompy ciepła generują bardzo niskie koszty eksploatacji. W optymalnych warunkach koszty ogrzewania mogą zmniejszyć się o nawet o 50%. Jednocześnie pozwalają uniezależnić się od paliw kopalnych. Kolejnym atutem pomp jest ich komfort użytkowania. Jedno urządzenie odpowiada za kilka różnych procesów grzewczych. Gwarantuje zarówno ogrzewania pomieszczeń, jak i podgrzewanie wody czy też pełni funkcję klimatyzacji.