Istnieje wiele sposobów na przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Bardzo często jedno urządzenie grzewcze pracuje zarówno na ogrzewanie centralne, jak i na ciepłą wodę. W przypadku kotła stałopalnego wiąże się to z paleniem przez cały rok, co jest bardzo uciążliwe i znacznie zanieczyszcza środowisko. Użytkownicy kotłów często wybierają więc najdroższą możliwość, czyli podgrzewanie wody poprzez grzałkę elektryczną. Przekonaj się, że pompa ciepła do ciepłej wody użytkowej jest znacznie tańszym sposobem na przygotowanie ciepłej wody przez cały rok.
Z tekstu dowiesz się:
- jakie są główne zalety zasilania pracy pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej energią z systemów fotowoltaicznych,
- jak przebiega montaż pompy ciepła do ciepłej wody użytkowej,
- jaką pojemność pompy ciepła do c.w.u. wybrać,
- czy możesz otrzymać dotację na pompę ciepła do c.w.u. w ramach programu Czyste Powietrze.
Wszędzie tam, gdzie działa instalacja wykorzystująca kocioł węglowy, olejowy lub gaz płynny LPG lub gdzie nie ma żadnego urządzenia grzewczego, świetnym rozwiązaniem jest pompa ciepła służąca tylko do przygotowywania ciepłej wody. Pomaga ona podgrzać ciepłą wodę w miejscu, w którym instalacja ogrzewania centralnego nie jest konieczna, a zużycie ciepłej wody jest na normalnym poziomie, np. w domkach letniskowych, warsztatach czy halach produkcyjnych. Wiele osób wybiera wówczas również instalację solarną, jednak przewagą pompy ciepła jest to, że działa sprawnie nawet w pochmurny dzień. W miejscach, w których działa pompa ciepła c.w.u., koszty eksploatacji budynku znacznie się zmniejszają.
Spis treści
Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką
Pompy ciepła powietrze-woda do c.w.u. aroSTOR firmy Vaillant pobierają energię z powietrza. Dzięki efektywnej sprężarce charakteryzują się współczynnikiem sprawności COP powyżej 3 dla temperatury ciepłej wody 55 stopni. Urządzenie pracuje zasilane energią elektryczną, dlatego zamiast instalacji solarnej lepiej zamontować fotowoltaikę, która nie tylko zasili pompę ciepła, ale również pokryje część energii zużytej przez domowników w celach bytowych (pompa aroSTOR posiada funkcję PV ready pozwalającą na podłączenie systemów fotowoltaicznych dowolnego producenta). Połączenie tych dwóch systemów pozwoli na zapewnienie komfortu ciepłej wody niezależnie od warunków zewnętrznych i bez konieczności obsługi przez mieszkańców.
Pompa ciepła aroSTOR jest również wyposażona w wężownicę. Dzięki temu to urządzenie może współpracować nie tylko z instalacją fotowoltaiczną, ale również z kotłem czy instalacją solarną. W okresie zimowym, gdy pracuje kocioł aroSTOR, może służyć jako normalny zasobnik ciepłej wody.
Samodzielnie pracująca pompa posiada programowalną funkcję termicznego przegrzewu która zabezpiecza przed rozwojem bakterii Legionelli.
Montaż pompy ciepła do ciepłej wody – czy jest skomplikowany?
Pompa ciepła aroSTOR, w odróżnieniu od typowej pompy typu split czy monoblok, nie posiada jednostki zewnętrznej. Całe urządzenie przypomina zasobnik ciepłej wody użytkowej, najczęściej z dwoma przewodami wyprowadzonymi na zewnątrz budynku. Przewody te służą do pobierania powietrza z zewnątrz i wyrzucania chłodnego powietrza na zewnątrz. Istnieje również możliwość pobierania ciepłego powietrza z pomieszczenia w którym jest umieszczona pompa.
Podłączenie odbywa się za pomocą okrągłych kanałów wentylacyjnych o średnicy zaledwie 160 mm, izolowanych izolacją paroszczelną. Zapewnia to ochronę przed wykraplaniem się wilgoci. Urządzenie wystarczy ustawić i odpowiednio wypoziomować, poprowadzić kanały wentylacyjne, wpiąć do instalacji i podłączyć do prądu. Montaż urządzenia nie powinien zatem zająć więcej niż jeden dzień.
Jaką pompę ciepła do ciepłej wody użytkowej wybrać?
Pompa ciepła do c.w.u. Vaillant aroSTOR jest dostępna w dwóch modelach: VWL BM 200/5 oraz 270/5. Urządzenia te różnią się wielkością zasobnika ciepłej wody. Pompa oznaczona symbolem 200/5 posiada 200-litrowy zasobnik, natomiast 270/5 jest wyposażona w zasobnik o pojemności 270 litrów.
Wybór pojemności powinien być uzależniony od rodzaju budynku, zapotrzebowania na ciepłą wodę oraz od tego, czy oprócz pompy ciepła w budynku znajduje się też inne urządzenie grzewcze. Jeśli jest to dom jednorodzinny zamieszkały przez czteroosobową rodzinę, która standardowo korzysta z ciepłej wody, lub warsztat samochodowy, w którym ciepła woda wykorzystywana jest głównie do mycia rąk i naczyń – wystarczy zasobnik o pojemności 200 litrów. W przypadku kompleksu sportowego z natryskami, z których w jednej chwili ma korzystać więcej osób, warto wybrać większy zasobnik. W razie wątpliwości skontaktuj się z doradcami lub instalatorami firmy Vaillant.
Czy możliwa jest dotacja na pompę ciepła do ciepłej wody użytkowej w programie Czyste Powietrze?
W obecnym programie Czyste Powietrze istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na pompę ciepła do ciepłej wody w wysokości do 6000 zł (udział dofinasowania może stanowić maksymalnie 60% kosztów przedsięwzięcia). Warto również pamiętać, że program obejmuje dodatkowe dofinansowanie w wysokości 5000 zł na instalację PV. Aktualnie program wspiera tylko budynki modernizowane, jednak te urządzenia sprawdzą się w tym przypadku idealnie.
Ostateczny wybór sposobu ogrzewania ciepłej wody użytkowej w każdym przypadku wymaga uwzględnienia charakterystyki instalacji w konkretnym budynku. W związku z tym zachęcamy do kontaktu z autoryzowanymi instalatorami Vaillant, którzy odbyli stosowne szkolenia i są w stanie na miejscu zweryfikować możliwości zastosowania poszczególnych rozwiązań oraz pomóc w uzyskaniu dofinansowania.