Ceramika to pojęcie niezwykle szerokie, ponieważ jest różnie kojarzona. Niektórym na myśl przychodzi od razu porcelana, innym surowe naczynia lub koraliki ceramiczne. W tradycyjnym rozumieniu ceramika to wyroby powstałe w wyniku procesu wypalania gliny. Termin ceramika pochodzi z języka greckiego, gdzie keramos oznacza ziemię lub glinę. W dzisiejszym artykule prezentujemy rodzaje ceramiki oraz sposoby jej wykorzystania.
Historia ceramiki
Ceramika nazywana jest pierwszą sztuką funkcjonalną. Podobnie jak malowanie jaskiń, a także inne sztuki prehistoryczne, wykorzystanie jej było odzwierciedleniem warunków socjoekonomicznych. Według archeologów i dowodów przez nich zaprezentowanych, ceramika po raz pierwszy pojawiła się w Azji Wschodniej, a dokładniej w Chinach. Najprawdopodobniej początki ceramiki w tym rejonie spowodowane były panującymi w tym kraju ciężkimi warunkami klimatycznymi, gdy było tam bardzo zimno. Gotowanie ciepłych posiłków było niezbędne do przeżycia, więc stąd pojawił się wynalazek naczyń do obróbki termicznej.
Ceramika przez wiele lat wędrowała po świecie, dotarła także i do Europy. Z Syrii i Iraku przybyły do Grecji techniki jej wyrabiania. Prehistoryczni i starożytni Grecy w formowaniu naczyń z ceramiki osiągnęli poziom mistrzowski. Porcelana, która obecnie jest najbardziej kojarzona z ceramiką również powstała w Chinach, gdzie lokalni wytwórcy opracowali technikę wysokotemperaturowej obróbki naczyń.
Jakie rodzaje ceramiki się rozróżnia?
Wśród wszystkich wyrobów, z którymi kojarzona jest nie tylko polska ceramika, ale także ta z całego świata, można wyróżnić trzy podstawowe ich rodzaje. Klasyfikowane one są w zależności od wysokości temperatury wykorzystywanej do jej wypalania oraz gliny, z której jest tworzona. Ceramika jest najłatwiejsza w obróbce. Ponadto jest ona najbardziej miękka i ogrzewana w najniższej temperaturze, która wynosi około 1200 stopni Celsjusza. Tradycyjna polska ceramika jest w kolorach ziemistych i odcieniach brązu.
Kamionka to gęstszy rodzaj materiału, który wypala się w temperaturze około 1300 stopni Celsjusza. Zazwyczaj jest ona powlekana sproszkowanym szkłem i poddana drugiemu procesowi wypalania. Dzięki temu szkliwo stapia się i tworzy nieprzepuszczalną powierzchnię. Kolor kamionki to paleta barw od seledynowego do szarego. Najpopularniejszym rodzajem ceramiki jest porcelana. Wypala się ją w temperaturze około 1500 stopni Celsjusza. Jej cechą charakterystyczną jest to, że jest półprzezroczysta i delikatniejsza niż kamionka. Szkliwo zazwyczaj jest białego koloru, do którego dodawane są zdobienia w innych, często kontrastujących barwach.
Nieco odmiennym rodzajem porcelany jest ta, wyrabiana ze spopielonych kości bydła. Popiół miesza się z kaolinem oraz skaleniem, dzięki czemu w procesie wypalania otrzymuje się naczynie o wysokim poziomie bieli i przezroczystości. Ponadto jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Piękne naczynia z tego materiału można zobaczyć na stronie https://ceramikatulowice.pl/.
Jak wykorzystywana jest ceramika?
Polska ceramika ma wiele zastosowań. Należy ona do materiałów inżynierskich, ponieważ jest odporna na wysoką temperaturę i działanie szkodliwych czynników chemicznych. Ponadto ma bardzo dobre właściwości izolacyjne i charakteryzuje się dużą twardością. Ciekawostką jest to, że polska ceramika porowata ma wytrzymałość równą stopom, stali i kamieniom. Ceramika określana inżynierską jest najtwardszym materiałem na świecie po diamencie.
Ceramikę można wykorzystywać w wielu dziedzinach. Stosuje się ją w budownictwie, przemyśle kosmicznym, transporcie oraz elektronice. Wytwarzać z niej można materiały, które są ogniotrwałe, niewielkie piece oraz naczynia i serwisy obiadowo-kawowe. Warto dodać, że ceramika ma także szereg zastosowań w medycynie.