Osiemnaście lat to trudny wiek – i dla dziecka, i dla rodzica. Niby już dorosłe, a jeszcze niezupełnie – jeszcze wciąż wymagające troski i rodzicielskich porad, między innymi w kwestii wystroju pokoju. Jak urządzić pokój dla dziewczyny, wkraczającej właśnie w nowy etap życia? Jak zmienić pokój dziecięcy w ten „bardziej dorosły?”
Spis treści
Wystrój pokoju osiemnastolatka, czyli wspólne decyzje
Osiemnaście lat jest taką magiczną granicą, której przekroczenie kojarzy się z wolnością, niezależnością i dorosłością. Zazwyczaj jednak bywa tak, że do tej prawdziwej dorosłości jeszcze daleko. Niewielu osiemnastolatków decyduje się na samodzielne życie, kierując się praktycznością, logistyką czy finansami. Najczęściej pozostają oni w rodzinnym domu, dzięki czemu mogą bezpiecznie zdać maturę i podjąć studia, nie martwiąc się o utrzymanie. Nie ma w tym nic niezwykłego, a rodzice czy opiekunowie chętnie na to przystają, wspierając rozwój dorosłego dziecka. Rodzice pragną, aby było ono szczęśliwe i bezpieczne, a więc starają się stworzyć ku temu odpowiednie warunki. Często warto jest zacząć od pokoju. Niezależnie od tego, czy jest to pokój nowy, czy przerobiony z dawnego, zawsze należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Przede wszystkim, pokój musi spełniać oczekiwania lokatora, ułatwiać mu naukę i pracę, odpowiadać pod względem wizualnym. Chociaż czasami trudno jest pogodzić się z upływającym czasem i dorastaniem dziecka, trzeba jednak myśleć racjonalnie i pozwolić mu decydować – w każdej sferze.
Kucyki i motylki – jak zmienić pokój wraz z wiekiem
Aranżacje pokoju młodzieżowego to poważna sprawa. Trudno jest z dnia na dzień przeorganizować pokój – w dodatku tak, aby odpowiadał i rodzicom, i dziecku. Każdy członek rodziny będzie miał zapewne inne zdanie w tej kwestii, ale trzeba pamiętać, że ostateczna decyzja należy do jego mieszkanki. Jak zmienić pokój osiemnastolatki? Jeśli dotąd królowały w nim jednorożce, kucyki lub motylki, dobrze jest całkowicie zmienić design. Jeśli jednak córce wciąż bliskie są konkretne motywy, można pozostawić je w postaci subtelnych dodatków. Najlepiej sprawdzi się pokój w stonowanych, bezpiecznych barwach, które można urozmaicić kolorowymi zdjęciami, rysunkami czy innymi grafikami powieszonymi na ścianach Jeśli z kolei nastolatka zapragnie mieć pokój w stylu emo lub gwiazdy rocka, można pójść na kompromis i pomalować na czerwono lub czarno jedną ze ścian. Popularne są farby i tapety magnetyczne, pozwalające na rysowanie. Dzięki temu dziewczyna może ozdobić je według własnego pomysłu. Możliwość umieszczenia na ścianie sentencji, rysunku lub wpisów przyjaciół to rewelacyjny pomysł na ozdobienie pokoju. Fantastycznym rozwiązaniem są także fototapety dostosowane do wieku i zainteresowań młodej lokatorki.
Pokój osiemnastolatki. Dodatki mają znaczenie
Jak zaaranżować pokój dla dziewczyny w wieku 18 lat? Wszystko zależy od jej zainteresowań i preferencji. Warto wcześniej ustalić wzajemne oczekiwania, a potem wspólnie udać się na zakupy. No cóż, osiemnastka to bardzo skomplikowany czas w życiu każdego człowieka. Dziewczyna ma już dowód osobisty, za chwilę matura, a po niej wymarzona uczelnia lub atrakcyjna praca, może nawet prawo jazdy… Dla rodzica czy opiekuna jest nadal dzieckiem, co prawda starszym, lecz wciąż wymagającym pomocy i wsparcia. Jak zatem dojść do porozumienia, na przykład w kwestii wystroju pokoju? Pokój dla dziewczyny – 18 lat i każdy późniejszy wiek oznacza, że pomieszczenie to powinno być w miarę neutralne kolorystycznie. Dobrze jest wybrać taki kolor ścian, aby posłużył na lata. Biele, beże, szarości są zawsze na topie, bo uniwersalne i łatwo jest przełamać je każdym żywym kolorem. W pokoju osiemnastolatki powinno znaleźć się „doroślejsze” biurko, dostosowane rozmiarem do wzrostu. Warto też wygospodarować miejsce na dużą szafę oraz lustro, bo nastolatki mają swoje potrzeby. Na pewno dobrze jest pomyśleć o szafce, komodzie, regale i półkach, które będą pełnić odpowiednie funkcje (przechowywanie odzieży, książek, akcesoriów, a także zdjęć, pamiątek i kolekcji). Fajnie jest zaakcentować pokój: zwłaszcza jasnymi, neutralnymi ścianami, kolorową kapą na łóżku, miękkim patchworkowym dywanikiem lub spersonalizowaną grafiką na ścianie. Firanki, zasłony, poduszki ozdobne i wszelkie inne dekoracje sprawią, że pokój prawie-już-dorosłej-dziewczynki będzie naprawdę wyjątkowy.