Płyty OSB są popularnym, nowoczesnym materiałem konstrukcyjnym, który znajduje zastosowanie w budownictwie oraz wykończeniach domów i mieszkań Zyskały duże uznanie, dzięki swojej trwałości, odporności na uszkodzenia oraz łatwej obróbce.
Spis treści
Co to jest płyta OSB?
Płyta OSB to trójwarstwowe, drewnopochodne płyty kompozytowe, produkowane jako płyty jednowarstwowe lub wielowarstwowe. Jednowarstwowe płyty OSB wykorzystuje się jako warstwy środkowe sklejek. W przypadku płyt wielowarstwowych wszystkie warstwy składają się z długich, smukłych wiórów, które uzyskuje się w procesie skrawania małowymiarowego okrągłego drewna. Proces ten odbywa się w kierunku stycznym, wzdłuż biegu włókien. Zewnętrzne warstwy składają się z wiórów, które są zorientowanych równolegle do przebiegu linii produkcyjnej. Wióry wewnętrznej warstwy najczęściej zorientowane są w kierunku prostopadłym do wiórów zewnętrznej warstwy. Wióry są odpowiednio dobierane, tak aby były podobnej wielkości. Powierzchnie płyt mogą być porowate lub wygładzone, a ich krawędzie różnie wykończone, np. na pióro i wpust lub frezowane. Spoiwem płyt OSB są różne rodzaje wodoodpornych żywic syntetycznych. Płyta OSB jest powstaje w ponad 90% z drewna (najczęściej świerkowego lub sosnowego), co sprawia, że może szybko się rozkładać, a dzięki temu umożliwia recyklingu odpadów.
Podział płyt OSB
• OSB/0 –płyty bez dodatku formaldehydu
• OSB/1 – ogólnego zastosowania, przeznaczone do użytkowania w suchych warunkach;
• OSB/2 – nośne, do suchych warunków;
• OSB/3 – nośne, do warunków wilgotnych;
• OSB/4 – mają podwyższoną zdolność przenoszenia obciążeń, przeznaczone do warunków wilgotnych;
• OSB STOP FIRE – nośne, do warunków wilgotnych, odporne na działanie ognia.
Jakie są wymiary płyt OSB?
Na rynku płyty OSB występują najczęściej w postaci arkuszy o wymiarach 2500×1250 mm. Pojedyncza sztuka ma powierzchnię o wymiarach nieco ponad 3 m². Taki wymiar ułatwia dobranie odpowiedniej ilości potrzebnych pod zabudowę płyt. Pojedynczy arkusz można swobodnie ciąć i dopasowywać do potrzeb. Płyty OSB są również dostępne w innych rozmiarach, np. 2500×675 mm lub 600×300 mm.
Oprócz wymiaru płyt, bardzo ważna w praktyce jest ich grubość. Typowe grubości płyt OSB zaczynają się od 6 mm, a kończą się na 25 mm. Przy wyborze płyty OSB należy sugerować się ich grubością, gdyż to ona będzie się przekładać na zastosowanie materiałów.
Możliwości stosowania płyt OSB
Płyty OSB w zależności do grubości można stosować bardzo różnorodnie i wszechstronnie. Cieńsze (8 mm, 12 mm) świetnie sprawdzą się do konstrukcji ścian działowych, sufitów podwieszanych oraz jako podkład pod panele i do produkcji mebli. Te grubsze (18 mm, 25 mm) natomiast wykorzystywane są, na przykład w konstrukcjach dachów czy schodów. Są bardzo wytrzymałe, niedrogie i łatwe w użytku.
Zastosowanie płyt OSB w budownictwie
Płyty OSB sprawdzają się w roli elementów konstrukcyjnych, wzmacniających i wykańczających, podczas budowy oraz remontowania wnętrz. Stosuje się je do wykańczania podłóg – jako podkład lub podbudowa, wyrównania ścian, izolacji cieplnej poddaszy, budowy kominków, wnęk, wznoszenia lekkich domów modułowych, oraz produkcji elementów, szafek, stołów, blatów czy krzeseł. Z wiórowych płyt OSB można wytwarzać zabudowy ścienne oraz dekoracje.
Zastosowanie płyt OSB w wykończeniach i aranżowaniu wnętrz
Wykańczając wnętrza często maskuje się wiórowe płyty o chropowatej strukturze. Jednakże płyty OSB można przewrotnie wykorzystać jako element dekoracyjny wykorzystując jego ich interesującą strukturę. Jeszcze kilka lat temu uważano wygląd płyt OSB za wadę, dziś często jest on przekuwany w zaletę. Widoczna struktura ścinków i wiórek drewna może stanowić oryginalny akcent w nowoczesnym wnętrzu, podkreślając wrażenie surowości. Takie akcenty pasują bardzo do przestrzeni urządzonych stylu industrialnym i loftowym, które w ostatnim czasie zyskują na coraz większej popularności. Elementy dekoracji z płytą OSB w roli głównej dobrze komponują się również we wnętrzach skandynawskich.
Ciekawy artykuł o płytach OSB: Płyta OSB – wszystkie wymiary grubości i właściwości płyt OSB