Nawet w pochmurne dni dzieci mogą wyszaleć się na placu zabaw! Gdy za oknem deszcz, śnieg i mróz, najmłodsi korzystają z różnych atrakcji, które dotąd dostępne były tylko na świeżym powietrzu. Jak zrobić dziecku plac zabaw w domu? Krzesło brazylijskie, huśtawka, hamak czy zjeżdżalnia do dyspozycji naszych dzieci? W poniższym artykule podpowiadamy również, jak zrobić domowy sensoryczny plac zabaw.
Od początku pandemii na rynku zabawek i mebli dziecięcych pojawił się prawdziwy hit, którym jest domowy plac zabaw. Rozwiązanie to zyskuje na popularności i jest obecnie coraz częściej spotykane w pokojach dziecięcych czy innych pomieszczeniach w domu jednorodzinnym. Dzięki drewnianym zestawom dedykowanym do wnętrz maluch może bawić się o każdej porze dnia i w każdą pogodę. Ruch to zdrowie i nigdy tego za wiele!
Spis treści
Plac zabaw w mieszkaniu
Domowy plac zabaw to miejsce, gdzie maluch może zadbać o prawidłowy rozwój fizyczny. Dzięki zabawie dziecko pokonuje swoje lęki, trenuje koordynację ruchową, a przy tym relaksuje się i uczy kontroli własnego ciała oraz pracuje nad koncentracją.
Na plac zabaw w pokoju nie potrzeba dużo wolnej przestrzeni. Domowy plac zabaw dla dzieci nie musi zmieniać całej aranżacji wnętrza, co jest jego ogromną zaletą. Pociechy potrzebują ruchu, aby spożytkować swoją energię i rozładować emocje. Drewniane bujaki, kryjówki, zamki piankowe czy deski balansujące to świetna rozrywka, dzięki której dzieci mogą świetnie się bawić i prawidłowo rozwijać.
Pomysł na plac zabaw dla dzieci
Plac zabaw w ogrodzie powinien być zlokalizowany na terenach nieco zacienionych, aby intensywne słońce nie nagrzewało urządzeń, a dzieci nie dostały udaru. Jeśli nie ma takiej możliwości, trzeba zainwestować w daszki przeciwsłoneczne. Podłoże powinno wzmocnić poziom bezpieczeństwa, w tym zamortyzować upadki. Do wyboru mamy trawę, piasek lub żwirek, a także nawierzchnie syntetyczne: płytki gumowe, maty przerostowe, system amortyzujący ze sztuczną trawą czy wetpour.
Należy zrezygnować z nasadzania kwiatów trujących, takich jak np. cisy, jemioły czy zimowity oraz z ciernistymi gałęziami, aby kolce nie powodowały zadrapań. Natomiast warto postawić na obficie kwitnące sadzonki, aby kolorowy widok zachęcał najmłodszych do zabawy. W części przeznaczonej na zabawę nie powinno zabraknąć piaskownicy, huśtawki i bujaków. Można też powiesić hamak lub krzesło brazylijskie oraz postawić domek typu wigwam, ściankę wspinaczkową, drabinkę czy zjeżdżalnię.
Plac zabaw w domu
Na wypadek gdybyśmy nie mieli miejsca na plac zabaw w domu, można pomyśleć o kompromisowym rozwiązaniu, jakim jest małpi gaj w pokoju dziecka. Pomieszczenie, które służy najmłodszym warto wyposażyć w urządzenia, dzięki którym dzieciaki mogą się wyszaleć. Dzięki takim atrakcjom dzieci nie tylko bawią się i spełniają swoje marzenia, ale ćwiczą i doskonalą nowe umiejętności. Ważna jest siła mięśni, ale jeszcze ważniejsza zwinność, gibkość, koordynacja, ocena przestrzeni i korygowanie ruchów.
Na polskim rynku są gotowe place zabaw, które można szybko i bezpiecznie zamontować w domu. W zestawach znajdują się m.in. kółka gimnastyczne, lina gimnastyczna, trapez, drążek przesuwny, huśtawka, drabina pozioma i pionowa, kosz dla koszykówki. Można wspinać się, podciągać, huśtać, balansować na piłce przy linie albo rzucać do kosza. Wybór zestawu zależy od powierzchni pokoju dziecięcego. Powinniśmy przy tym pamiętać, aby urządzenia były uniwersalne, tj. dostosowane do dzieci w obszernym przedziale wiekowym.
Jak zrobić zjeżdżalnię w domu?
Mała zjeżdżalnia to świetna rozrywka dla każdego dziecka. Najlepiej postawić ją na miękkim dywanie i z dala od mebli. Natomiast zjeżdżalnia dla większych dzieci to wybór dla osób dysponujących większym metrażem. Takie urządzenie w domu to połączenie funkcjonalności i zabawy. Niektóre mają formę spiralną, a inne są proste. Warto pomyśleć o łóżku piętrowym, na które wchodzi się na drabince, a schodzi, zjeżdżając. W wielopoziomowych domach można pomyśleć o zjeżdżalni na schodach, która będzie atrakcją również dla dorosłych.
W ostatnim czasie coraz więcej rodziców decyduje się na sensoryczny plac zabaw w domu. Takie interaktywne urządzenia rozwijają nie tylko zmysły, ale także wpływają na lepszą współpracę w grupie, rozwój wyobraźni oraz zachęcają do nauki przez zabawę, wspierają rozwój zmysłów, takich jak słuch, dotyk czy wzrok, które są niezbędne do harmonijnego rozwoju.
Na sensorycznym placu zabaw mogą znajdować się np. plenerowa ściana do malowania, eko-kuchnia, panel (z różnego rodzaju figurami geometrycznymi wypełnionymi kolorowymi szkiełkami) lub muzyczny (z wieloma instrumentami muzycznymi), studio filmów animowanych (dwa obrotowe cylindry, dzięki którym można prześledzić, jak powstają kreskówki).
Domowa huśtawka
W pokoju dziecięcym warto zainwestować w huśtawkę dla naszej pociechy. Dzięki niej może huśtać się tak długo, jak tylko będzie miało ochotę i nie musi czekać na swoją kolej jak na publicznym placu zabaw. Domowa huśtawka to sposób na wyciszenie i uspokojenie dziecka, wytchnienie dla rodziców. Bo huśtanie to nie tylko rozrywka. Dzięki niemu dziecko rozwija motorykę, mięśnie, zmysł równowagi. Zawieszana huśtawka domowa może również posłużyć jako rodzaj atrakcyjnego siedziska, dzięki któremu młodsze dzieci z chęcią zjedzą cały przygotowany dla nich posiłek.