Aby zakupione przez nas urządzenie sanitarne działało, konieczna jest bateria łazienkowa. Polecana jest taka armatura łazienkowa, która będzie zarówno estetyczna, jak i ekonomiczna. Jak zatem połączyć oba te wymogi?
Spis treści
Podział baterii ze względu na miejsce zamontowania i sposób montażu
Wyróżnia się podstawowy podział baterii łazienkowych ze względu na miejsce zamontowania: bidetowe, prysznicowe, umywalkowe, wannowe i zlewozmywakowe. Jeśli zaś chodzi o klasyfikację opierającą się o sposób montażu armatury, to mamy baterie sztorcowe, ścienne (natynkowe, podtynkowe) i wolnostojące.
1. Baterie ścienne
Bateria łazienkowa ścienna montowana jest na ścianie. Dzielą się one na podtynkowe, gdzie na zewnątrz widoczne są jedynie uchwyty i wylewka, a reszta jest schowana w ścianie. Z kolei w bateriach natynkowych widoczne są wszystkie elementy. Problematyczna może być większa podatność na zabrudzenia i brak możliwości zamontowania ich nisko nad umywalką.
2. Baterie sztorcowe
Baterię sztorcową montuje się ściśle na urządzeniu. Są one wybierane zwykle w przypadku rur zakończonych poniżej urządzenia sanitarnego. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zagospodarowania ściany znajdującej się nad umywalką czy wanną.
3. Baterie wolnostojące
Bateria wolnostojąca montowana jest w podłodze koło wanny lub przy umywalce.
Podział armatury łazienkowej ze względu na liczbę uchwytów
Obecnie na rynku dostępne są baterie:
- Jednouchwytowe – jedna dźwignia pozwalająca na regulację temperatury i strumienia wody
- Dwuuchwytowe – osobne pokrętła do zimnej i ciepłej wody, dostępne zarówno w tradycyjnej wersji jak i nowoczesnej
- Bezuchwytowe
- Bezdotykowe – wymagają dostępu do prądu lub zasilania bateryjnego, włączają się po umieszczeniu dłoni pod wylewką
- Samozamykające się – wyposażone w przycisk na korpusie służący do uwalniania strumienia wody, czas płynięcia wody jest z góry określony
Najczęstszym wyborem są baterie jednouchwytowe pozwalające oszczędzić nawet do 30% wody, nie ma konieczności każdorazowego regulowania temperatury wody, a czas jej regulacji jest stosunkowo krótki. Są one też bardziej wytrzymałe i mniej awaryjne niż baterie dwuuchwytowe. Nie są jednak polecane w przypadku posiadania piecyka łazienkowego czy też przepływowego kotła, gdyż woda może się niedostatecznie nagrzać.
Baterie łazienkowe – wydajność i zużycie wody
Wybierając armaturę łazienkową, należy zwrócić uwagę na klasę przepływu podawaną w litrach przez producentów. Jest to niezwykle istotne podczas napuszczania wody do wanny. Im większa jest wydajność, tym szybciej można ją napełnić. Jest to mniej ważne w przypadku umywalki czy prysznica. Największy przepływ mają baterie podtynkowe, a najmniejszy baterie sztorcowe. Ekologiczne są baterie termostatyczne, przyciskowe, bezdotykowe i samozamykające się.