Okna nieotwierane typu fix stale zyskują na znaczeniu. Dawniej montowane głównie w wieżowcach i lokalach usługowych, dzisiaj równie chętnie sięgają po nie właściciele domów jednorodzinnych i mieszkań. Co musisz wiedzieć o oknach fix, zanim zechcesz zamontować je w swoim domu? Sprawdź najważniejsze ich cechy poniżej!
Spis treści
Czym jest okno fix?
Najprostsza definicja dla okna fix to okno bez opcji otwierania. Pozbawione jest klamek, okuć i kwater dzielących kolejne tafle szkła. Ich konstrukcja może bazować na umieszczeniu przeszklenia w skrzydle lub ramie, co jest zależne od oczekiwanego rezultatu estetycznego i ewentualnej współpracy z oknami przesuwnymi lub uchylno-rozwiernymi. Okno fix może mieć różną powierzchnię i kształt, a jego zastosowanie w obecnej architekturze jest naprawdę bardzo szerokie.
Dlaczego montuje się okna nieotwierane?
Powodów jest kilka, a jednym z nich jest uzyskanie większego przeszklenia niższym kosztem. Okno nieotwierane bowiem jest tańsze od otwieranego o ok. 20–40 %. Różnica ta bierze się z oszczędności materiałowej, zapotrzebowaniu na mniejszą ilość elementów konstrukcyjnych i brak części odpowiedzialnych za ruch. Z tego względu okna nieotwierane często montuje się w parze z otwieranymi. Mogą jednak być samodzielnie umiejscowione np. w kuchni, salonie, czy jadalni.
Kolejnym powodem, dla którego wybiera się okna typu fix jest ich energooszczędność. Stolarka tego rodzaju nie ma sobie równych pod względem przenikania ciepła. Okna otwierane zawsze będą gorsze pod tym względem od egzemplarzy bez funkcji otwierania czy przesuwania. Dodatkowe przeszklenie zapewnia też dostęp większej liczby promieni słonecznych, co wpływa na dogrzewanie pomieszczenia. Warunkiem jest zastosowanie szyb zapobiegających przepuszczaniu ciepła na zewnątrz.
Źródło: https://www.budvarcentrum.pl/porady/okno-nieotwierane-fix-gdzie-je-zamontowac-i-dlaczego/
Gdzie warto zamontować okno stałe?
Hitem nowoczesnej aranżacji jest okno fix w jadalni. Zapewnia dostęp promieni słonecznych podczas wspólnie spędzanych chwil przy posiłkach. Jadalnie zwykle urządza się w bliskim otoczeniu kuchni, a więc na parterze. Takie umiejscowienie ułatwia dbanie o czystość przeszklenia. Poza tym okno stałe często ma swoje miejsce w salonie, kuchni, czy w towarzystwie okien przesuwnych, które łączą pomieszczenie z tarasem lub balkonem.
Inną opcją dla zastosowania okna fix jest narożnik. Konstrukcja okien tego rodzaju umożliwia ich umieszczenie właśnie na narożnikach budynku. Często właśnie kuchnie aranżuje się w ten sposób, by jedno z naroży było okraszone stałym oknem. W bliskim towarzystwie można umieścić również zabudowę kuchenną w kształcie litery L.
Jakie wady mają okna typu fix?
Dla zminimalizowania wad tego rozwiązania okno fix i otwierane umieszcza się często blisko siebie. Dlaczego? Łatwiej jest wtedy zadbać o jego czystość, zwłaszcza gdy umiejscowione jest na klatce czy piętrze. W przypadku samodzielnie zamontowanego przeszklenia stałego nie można umyć go bez wychodzenia na zewnątrz. Ma to swoje minusy zwłaszcza podczas chłodnej aury lub w porze zimowej.
Potencjalnie niższa cena okna typu fix zawsze jest określana przy porównaniu z oknami otwieranymi o tych samych wymiarach. Jednak w praktyce inwestorzy często sięgają po większe okna fix niż standardowe. W takich momentach ich cena może być wyższa, bo wymaga ulepszenia konstrukcji nośnej, innego rodzaju transportu i zaangażowania większej ilości osób do ich montażu. Poza tym mycie takich okien umieszczonych powyżej parteru może wymagać wsparcia specjalistycznej ekipy.
Okna fix i brak wietrzenia
Ostatniej wady tych okien można domyślić się samodzielnie, ale warto o tym wspomnieć. Otóż nie da się ich uchylić a tym samym zapewnić dodatkowego dopływu świeżego powietrza. Okna fix nie sprawdzą się więc jako samodzielne przeszklenia od strony południowej w małych pomieszczeniach. Szybko spowodują podniesienie temperatury bez możliwości jej wyregulowania otwarciem czy przesunięciem skrzydła.
Okna fix – czy warto?
Zdecydowanie tak! Świadomość zalet i wad stolarki stałej wpływa na rozsądne zaplanowanie jej umiejscowienia. A to w konsekwencji skutkuje podniesieniem komfortu strefy użytkowej i odpoczynku w domu.