Budowa domu składa się z wielu etapów. Jednym z nich jest wybór sposobu jego ogrzewania. Pod tym względem szczególnie ważna jest kwestia ekonomiczna i czas zwrotu z inwestycji. Nie bez znaczenia są także bezpieczeństwo oraz ekologia. Biorąc te wszystkie aspekty pod uwagę, opłacalnym wyborem wydaje się być ogrzewanie indukcyjne. Jak działa i czy rzeczywiście się opłaca?
Spis treści
Jak działa ogrzewania indukcyjne?
System ogrzewania indukcyjnego opiera się na zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Jak to działa w praktyce? W piecu indukcyjnym woda przepływa przez środek cewki uzwojenia, która znajduje się w jego wnętrzu. W ten sposób tworzą się prądy wirowe, dzięki którym woda nagrzewa się do pożądanej temperatury. To, co w szczególności wyróżnia ogrzewanie indukcyjne to jego wysoka wydajność. Jest to system pozwalający w bardzo krótkim czasie nagrzać wodę do odpowiedniej temperatury. Co więcej, jednocześnie nie pozwala na duże straty energetyczne. Wszystko to sprawia, że ogrzewanie indukcyjne od dawna cieszy się dużą popularnością. Warto jednak dokładniej przyjrzeć się kosztom takiej instalacji i jej opłacalności.
Jaki jest koszt instalacji ogrzewania indukcyjnego?
Co najbardziej wpływa na koszt ogrzewania indukcyjnego? Cena w największej mierze zależy od rodzaju pieca. Na rynku dostępne są oczywiście różne modele pieców indukcyjnych. Wybór tego konkretnego zależeć powinien przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Pod uwagę wziąć należy takie parametry, jak jego wielkość, sprawność, moc oraz miejsce umieszczenia. Istotne znaczenie ma tu ostatni wymieniony parametr. Pamiętać trzeba, że piec nie emituje wokół siebie ciepła. Oznacza to, że umiejscowienie pieca np. w piwnicy w znacznym stopniu zmniejsza jego efektywność. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie pieca indukcyjnego na parterze. Jeśli chodzi wielkość, sprawność i moc pieca, parametry te powinny być oczywiście dopasowane do wielkości pomieszczeń, które mają być ogrzewane. Dziś piece indukcyjne dostępne na rynku kosztują od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oznacza to możliwość dopasowania odpowiedniego modelu zarówno do małych domów, jak i tych naprawdę dużych.
Czy ogrzewania indukcyjne się opłaca?
Wykorzystanie pieca indukcyjnego do ogrzewania domu koniecznie musi być dokładnie przeliczone pod kątem generowania kosztów – tak, jak w przypadku każdego innego ogrzewania centralnego. Wyróżnić można kilka czynników mających bezpośredni wpływ na opłacalność ogrzewania indukcyjnego. Mowa tu o warunkach pogodowych, izolacji budynku, powierzchni użytkowej oraz rodzaju grzejników. Warto tu odpowiedzieć na pytanie, ile prądu zużywa piec indukcyjny? W przypadku dobrze zaizolowanego domu o powierzchni 120 m2, roczne koszty ogrzewania wynosić mogą kilka tysięcy złotych. Im gorzej zaizolowany budynek, tym koszty zużycia energii elektrycznej mogą być wyższe. Nie da się jednak ukryć, że opisywane rozwiązanie jest bardzo korzystne w porównaniu z ogrzewaniem tradycyjnym czy gazowym. Sama ekonomia to jednak nie wszystko. Warto przyjrzeć się jeszcze innym zaletom ogrzewania indukcyjnego.
Jakie zalety ma ogrzewanie indukcyjne?
Mówiąc o zaletach ogrzewania indukcyjnego, na pewno wskazać trzeba na jego wydajność. Rozwiązanie to wiąże się bowiem z szybkim podgrzewaniem wody bez dużych strat ciepła. Oznacza to dużo niższe koszty eksploatacji w porównaniu z innymi rodzajami ogrzewania. Poza tym piece indukcyjne centralnego ogrzewania są ekologiczne. Wynika to z tego, że nie emitują one żadnych spalin. Warto jeszcze wspomnieć o bardzo szerokim zastosowaniu ogrzewania indukcyjnego. Piece indukcyjne poza mieszkaniami i domami montowane mogą być także w lokalach usługowych, na basenach, w szklarniach, czy w halach i zakładach produkcyjnych. Do tego wyróżniają się łatwym montażem. Nie wymaga on bowiem posiadania kominka czy wentylacji w budynku. Nie może zatem dziwić, że tak dużym zainteresowaniem cieszy się dziś właśnie kocioł indukcyjny. Koszt ogrzewania nie jest wysoki, system jest wydajny i bezpieczny, a do tego sprzyja ochronie środowiska. Dotyczy to zarówno ogrzewania domów jednorodzinnych, jak i ogrzewania budynków wielkopowierzchniowych.