Decydując się na zakup basenu ogrodowego, należy wziąć pod uwagę nie tylko dostępny budżet, walory estetyczne konkretnych rozwiązań, ich konstrukcję oraz gabaryty. Na czym jeszcze warto się skupić? Na ogrzewaniu wody w basenie. W końcu któż z nas, chciałby kąpać się w zimnej wodzie, jednocześnie marznąć w upalne dni? Aby relaks w basenie sprawiał prawdziwą frajdę, niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego ogrzewania. Do najczęściej wybieranych wariantów należy montaż kolektorów słonecznych oraz inwestycja w pompy ciepła. Czym różnią się od siebie te rozwiązania oraz na czym dokładnie polegają? Sprawdźmy to!
Spis treści
Ogrzewanie solarne do basenu
Jednym z najtańszych sposobów na ciepłą wodę w basenie, nawet po chłodnej nocy jest montaż solar. Kolektory słoneczne to ogrzewanie basenu na każdą kieszeń, zyskujące coraz większą popularność. W praktyce panele solarne są pewnego rodzaju matami grzewczymi, przez które przemieszcza się woda basenowa w trakcie trwania procesu filtracji. Mimo bardzo dużej efektywności tego rozwiązania należy liczyć się z koniecznością długotrwałego nasłonecznienia kafelków w ciągu dnia. W przeciwnym razie woda basenowa może nie zdążyć nagrzać się do pożądanej przez użytkownika temperatury.
Instalacja solar w basenie nie należy do skomplikowanych zadań. Elementem niezbędnym podczas montażu kolektorów słonecznych jest tak zwany bypass, który docelowo przekierowuje określoną część wody po przebytej filtracji do paneli. Te z kolei, aby doskonale spełniały swoją funkcję, powinny zostać umieszczone albo na dachu budynku, albo na specjalnej konstrukcji w miejscu bardzo dobrze nasłonecznionym.
Zalety i wady kolektorów słonecznych w basenie
Jak każde rozwiązanie, również ogrzewanie solarne do basenu ma swoje wady i zalety.
Największe korzyści, jakie przynoszą solary to:
- niski koszt eksploatacji,
- niewielka inwestycja początkowa,
- prosty montaż, możliwy do wykonania samodzielnie,
- zastosowanie dowolnego systemu filtracji piaskowej.
W przypadku wad, na pierwszy plan wysuwają się:
- dość długi czas nagrzania wody basenowej,
- uzależnienie efektywności ogrzewania basenu od czynników zewnętrznych (warunków pogodowych, w tym przede wszystkim stopnia nasłonecznienia terenu każdego dnia),
- w przypadku montażu na specjalnym stelażu – zajętość przestrzeni użytkowej w ogrodzie,
- kompatybilność głównie z mniejszymi basenami.
Nowoczesne, basenowe pompy ciepła
Drugim, nowoczesnym i zyskującym na popularności sposobem na ogrzewanie basenu są specjalne pompy ciepła. Ich zasada działania opiera się na pozyskiwaniu ciepła z zewnątrz i przekształcania jej w energię cieplną za pomocą specjalistycznych urządzeń, takich jak sprężarki. Uzyskana w ten sposób energia cieplna w dalszym kroku przekazywana jest do basenu. Decydując się na zakup basenowej pompy ciepła, należy mieć na uwadze rodzaj jej zasilania – za pomocą energii elektrycznej lub prądu trójfazowego. W ostatnich latach najciekawszym rozwiązaniem są tak zwane inwerterowe pompy ciepła, czyli urządzenia ze wbudowanym falownikiem (inwerterem). Na czym polega ich fenomen? Przede wszystkim na zmiennym poborze mocy, które zależy od warunków atmosferycznych oraz od zapotrzebowania użytkownika.
Zalety i wady basenowych pomp ciepła
Największymi zaletami basenowych pomp ciepła są:
- niskie koszty utrzymania,
- możliwość zainstalowania aplikacji, usprawniającej sterowanie pompą,
- cicha i wydajna praca.
Niestety tak, jak każde rozwiązanie, również pompy ciepła w basenach mają swoje wady. Kluczowymi są:
- wysoki początkowy koszt inwestycji,
- możliwość podłączenia pompy jedynie przez odpowiednio przeszkoloną i wykwalifikowaną do tego osobę.
Podsumowując, ciepła woda w basenie jest tak naprawdę na wyciągnięcie ręki. Warto przeanalizować dostępne rozwiązania grzewcze i wybrać te, które najbardziej będzie wpisywało się w nasze oczekiwania.