Taras czy balkon to przydomowa przestrzeń, w której najchętniej spędzamy każdą wolną chwilę w ciepłych porach roku. Uwielbiamy przesiadywać na nich z kubkiem herbaty i książką lub w towarzystwie znajomych, lecz wieczorne spadki temperatury często zniechęcają do tego typu aktywności. Lato w Polsce potrafi być kapryśne, ale jest na to prosty sposób — ogrzewacz tarasowy. Czym jest taki sprzęt? Dlaczego warto go mieć na własnym tarasie? Gdzie jeszcze można go wykorzystać? O tym poniżej! Zapraszamy do lektury.
Spis treści
Ogrzewacz tarasowy: co to?
Zima w Polsce nie rozpieszcza, dlatego wielu z nas już pierwsze cieplejsze dni wiosny chętnie spędza na zewnątrz, przesiadując w ogrodzie czy tarasie. Wciąż chłodne powietrze bywa jednak dokuczliwe, szczególnie gdy słońce dość szybko znika z horyzontu. Podobnie z resztą w lecie, kiedy mamy do czynienia z deszczową aurą czy zbliżającą się jesienią. W takim okresie przyjemność spędzania czasu na podwórku podnosi ogrzewacz tarasowy. Czym on dokładnie jest?
Ogrzewacz tarasowy, inaczej nazywany także lampą grzewczą lub promiennikiem, to urządzenie, którego zadaniem jest podnoszenie temperatury w swoim najbliższym otoczeniu. Najczęściej przybiera formę przenośną, dzięki czemu z łatwością można zmieniać jego lokalizację, zależnie od własnych potrzeb. Taki sprzęt grzewczy pozwala się więc ogrzać w chłodniejsze wieczory i tym samym umożliwia dłuższe korzystanie z tarasu bądź balkonu.
Rodzaje ogrzewaczy tarasowych
Ogrzewacze tarasowe można podzielić na kilka typów, m.in. ze względu na typ budowy. W sprzedaży dostępne są lampy grzewcze wolnostojące, w formie m.in. parasoli bądź kominków, a także mniejsze wymiarowo promienniki do montażu na ścianie.
Drugim najpopularniejszym podziałem lamp grzewczych jest sposób ich działania. Pod tym względem wyróżnia się:
- ogrzewacz tarasowy gazowy;
- ogrzewacz tarasowy elektryczny;
- ogrzewacz tarasowy na podczerwień.
Lampy grzewcze gazowe zasilane są z butli propan lub propan-butan, zaś modele elektryczne lub na podczerwień wykorzystują prąd. Niektóre z nich mogą być dodatkowo wyposażone w oświetlenie, np. w formie diody LED.
Kiedy ogrzewacz tarasowy może się przydać?
Jak już wyżej wspomnieliśmy, lampy grzewcze sprawdzają się w chłodniejsze dni lata, gdy chcemy spędzić trochę czasu na tarasie. Nie jest to jednak jedyna możliwość ich wykorzystania. Sprawdzą się także w zimie, np. w czasie ogniska po kuligu czy podczas rodzinnego lepienia bałwana jako punkt, w którym można ogrzać zmarznięte ręce.
Ogrzewacze tarasowe mogą być wykorzystywane w tarasach, altankach czy balkonach, ale również w ogrodzie przy miejscu na ognisko bądź grilla. Mogą posłużyć również w czasie imprez organizowanych w namiotach ogrodowych. Sprawdzają się nie tylko w prywatnej przestrzeni — są świetnym rozwiązaniem także do ogródków lokali gastronomicznych. Ustawione między stolikami sprawiają, że klienci chętniej korzystają z usług na świeżym powietrzu, nawet po zmroku.
Jak widać, ogrzewacz tarasowy to sprzęt, który można wykorzystać w wielu sytuacjach. Należy jedynie pamiętać, by odpowiednio dobrać go do własnych oczekiwań, ale i możliwości. Lampa grzewcza elektryczna sprawdzi się w przestrzeni, w której nie brak dostępu do gniazdka. Ogrzewacz gazowy zaś można postawić w każdym miejscu, ale należy pamiętać o sprawdzaniu poziomu napełnienia butli. Każdy model ma swoje plusy i minusy — warto je rozważyć, aby uniknąć późniejszego rozczarowania.