Pokój dla nastolatka jest szczególnym miejscem! To azyl, w którym młodzież może dać wyraz swoim upodobaniom, odpocząć po trudnym dniu w szkole, a nawet rozwijać swoje zainteresowania. Jak urządzić pokój młodzieżowy, by jak najlepiej służył swojemu właścicielowi lub właścicielce? Trzeba przyznać, że to spore wyzwanie!
Pokój jest prywatną strefą nastoletniego lokatora i zmienia się wraz z jego mieszkańcem, dopasowując się do upodobań i potrzeb. Warto pozostawić nastolatkowi swobodę i pozwolić na samodzielne kreowanie przestrzeni — nawet, jeśli wybory dotyczące stylu, kolorystyki czy dodatków nie do końca nam odpowiadają. Trzymajmy jednak rękę na pulsie i dopilnujmy, by w pokoju młodzieżowym znalazły się praktyczne przedmioty — młodzież zwykle skupia się na wyglądzie poszczególnych elementów wyposażenia i może nie brać pod uwagę ich funkcjonalności. Zdystansowane spojrzenie dorosłego może okazać się cenne, a jeśli podczas wspólnego planowania połączymy je z odważnymi wizjami nastolatka, efekt może okazać się niesamowity. Wspólne planowanie pokoju to także świetny sposób wspólnego spędzenia czasu! Co jest ważne w pokoju nastolatka?
Spis treści
Strefa wypoczynku, rozrywki i nauki
W idealnej rzeczywistości zapewne podzielilibyśmy pokój dla nastolatka na strefę wypoczynku (wstawiając wygodne łóżko gant lub rozkładaną kanapę), nauki (z biurkiem i krzesłem) oraz rozrywki. W praktyce jednak pokój młodzieżowy to miejsce, które ciągle się zmienia — nastolatek może odrabiać lekcje, siedząc na łóżku, a przy biurku realizować pomysły związane ze swoją pasją. Co poradzić w takiej sytuacji?
Najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie nastolatkowi wygodnych, funkcjonalnych mebli i odpowiednio dużej powierzchni do przechowywania różnych przedmiotów (pomogą w tym szafy, komody, półki). Szczególnie ważną funkcję pełni łóżko (np. duże, komfortowe łóżko malmo velvet), które zapewni wypoczynek, a także będzie miejscem do oglądania ulubionych seriali lub czytania książek. W małych pokojach praktycznym rozwiązaniem jest łóżko na antresoli. Istotne, by w młodzieżowym pokoju znalazło się odpowiednio duże biurko z lampką i krzesłem z wyprofilowanym oparciem.
Detale, które wyrażą styl nastolatka
Podkreślanie indywidualnego stylu jest dla młodzieży bardzo ważne. Zaplanujcie, jak rozmieścić dodatki, by stworzyły spójną całość zamiast wrażenia chaosu (dobrym sposobem jest wybranie jednolitej gamy kolorystycznej, z kolei drewniane elementy dodadzą przytulnego klimatu). Jeśli nastolatek lubi częste zmiany, dodatkami mogą być grafiki lub plakaty zawieszone przy pomocy masy mocującej, która — w przeciwieństwie do gwoździ lub taśmy klejącej — nie uszkodzi ścian.
Ciekawym wyborem są naklejki na ściany, a także dodatki, których w sklepach nie brakuje — drobiazg ustawiony na biurku, półce lub parapecie potrafi dodać przytulnego klimatu. W dużym pokoju dla nastolatki, która interesuje się modą, z pewnością świetnie sprawdzi się toaletka, z kolei miłośniczka książek doceni raczej duży regał i wygodny fotel.
Pamiętajmy, by zadbać o właściwe oświetlenie — zarówno górne światło, jak i dodatkową lampkę na biurku oraz przy łóżku. Najlepiej, jeśli wybierzemy ciepłe światło, które sprzyja wyciszeniu i odpoczynkowi. Modne obecnie lampki choinkowe lub cotton ballsy, zawieszone na ścianach lub meblach, mogą stanowić dodatek. Prawidłowe oświetlenie nie tylko ma ogromny wpływ na wystrój i nastrój, ale także na nasz wzrok.
Sposoby na ujarzmienie bałaganu
Pokoje dla nastolatków mogą się różnić niemal wszystkim, ale jeden element bardzo często bywa wspólny. Mowa oczywiście o bałaganie. Warto ułatwić nastolatkowi utrzymanie porządku poprzez zapewnienie licznych i wygodnych miejsc do przechowywania. Przykłady?
- zamykane szafki
- głębokie szuflady
- kartony do umieszczenia na szafach lub pod łóżkiem
- pufy z pojemnikiem do przechowywania
Ciekawym wyborem są obszerne szafy na całej powierzchni ściany, od podłogi do sufitu, lub funkcjonalne meblościanki, które pozwalają ukryć wszystkie przedmioty za drzwiami mebla, gwarantując ład i przestrzeń w pomieszczeniu.
Te rady możemy podsunąć nastolatkom, jednak warto pozostawić im swobodę w kwestii aranżacji pokoju. Możliwość sprawdzenia się i urządzenia własnej przestrzeni jest w tym wieku bardzo istotna i z pewnością młodzież doceni zaufanie okazane przez dorosłych członków rodziny.