Ostatnia lata pokazują, że trendy aranżacyjne stopniowo odchodzą od surowego standardu, który bardziej przywołuje na myśl mieszkania z katalogów, niż realne domy z duszą. Kluczem do sukcesu jest bowiem zastosowanie kilku ciekawych rozwiązań, które podnoszą o kilka poziomów estetykę końcowego efektu. Można uznać, że standard „ikeowy” stał się przeżytkiem, a obecnie dominują zupełnie inny nurty stylistyczne. Zatem jak urządzić mieszkanie, aby móc poczuć jego wyjątkowy klimat?
Spis treści
Najlepsze opcje wykończeń podłogowych – jakie wybrać, aby stworzyć przyjemny klimat?
Pewnego rodzaju standardem jest stosowanie w oddzielnych pomieszczeniach wykończeń podłogowych różnego typu. Opcja ta jest z pewnością niezwykle wygodna i funkcjonalna, jednak dyskusyjna pozostaje kwestia jej estetyki. Przechodząc z pokoju dziennego do kuchni, a następnie kierując się w stronę łazienki, stopy domowników mogą mieć wówczas kontakt z panelami, parkietem oraz płytkami ceramicznymi. Całość wywiera wrażenie chaotycznej mozaiki barw, faktur i kształtów, co stoi w sprzeczności z wyczuciem smaku.
Znacznie lepszą opcją jest postawienie na jedno rozwiązanie, takie jak na przykład gres drewnopochodny, czyli wybór pośredni, który łączy w sobie najlepsze cechy wykończeń ceramicznych i drewnianych:
- symulacja drewna daje wrażenie przytulności, która jest charakterystyczna dla paneli,
- właściwości mechaniczne i odporność na ścieralność oraz uszkodzenia jest zbliżona do tej, która charakteryzuje płytki ceramiczne.
Nie ma w tym nic dziwnego, że rozwiązanie to zyskuje na popularności, a płytki drewnopodobne decydują o estetycznym sznycie w coraz większej liczbie mieszkań.
Jak urozmaicić wykończenie łazienki?
Aranżacja sypialni i salonów z reguły nie stanowi problemu, jednak sytuacja ta komplikuje się w przypadku przestrzeni łazienkowych. Każde pomieszczenie tego typu musi bowiem charakteryzować się podobną stylistyką, która opiera się na obecności typowej dla łazienek armatury. Wystrój można jednak urozmaicić mniej konwencjonalnymi wyborami, czego najlepszym przykładem jest kamień na ścianę, który może stanowić nienachalną formę dekoracji. Imitacje granitu, kwarcytu lub marmuru sprawdzają się znakomicie w obrębie poszczególnych przestrzeni, takich jak na przykład kabina prysznicowa lub ściana wokół lustra i umywalki.
Alternatywą są również kafelki do łazienki, na które można zdecydować się przy wykończeniu najbardziej reprezentatywnej ściany pomieszczenia. Do zalet obu rozwiązań zalicza się:
- bogaty wybór odcieni, faktur i wzorów,
- możliwość dopasowania wykończenia do stylu całego mieszkania,
- oryginalny i stosunkowo tani sposób na urozmaicenie estetyki pomieszczenia, z którym kojarzą się pewne ograniczenia aranżacyjne.
Kafelki oraz kamienie dekoracyjne są uniwersalnym sposobem dodania do wnętrza mieszkania klimatu. Gładkość ścian, surowość stylistyczna mebli oraz oszczędność formy dekoracji trafiają w upodobania niektórych osób, jednak są one nierozerwalnie związane z uczuciem „chłodu i obcości”, jakie panują w mieszkaniach tego typu. Z tego powodu warto postawić na proste dodatki, które same w sobie będą stanowiły przełamanie barw i faktur przeważających w konkretnym pomieszczeniu. Niezależnie od tego, czy sytuacja ta dotyczy kawalerki, czy też domu jednorodzinnego, warto urządzić swoją przestrzeń w taki sposób, aby przebywanie w niej było czystą przyjemnością!
Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.