Altana ogrodowa to element przydomowej architektury, który powinien znaleźć się w każdym ogrodzie. Miejsce w sam raz do relaksu, ale też do wspólnych spotkań z przyjaciółmi. Do jakich ogrodów sprawdzą się nowoczesne altany z aluminium i poliwęglanu? Czym różnią się od klasycznych modeli?
Spis treści
Nowoczesna i funkcjonalna altana ogrodowa
W naszych ogrodach coraz częściej stawiamy na minimalizm. To dlatego tak dużą popularnością cieszy się nowoczesna architektura ogrodowa, której doskonałym przykładem są altany ogrodowe z poliwęglanu i aluminium. To opcja, po którą chętnie sięgają ci, dla których ważny jest nie tylko piękny wygląd, ale też najwyższa jakość — to daje zastosowanie materiałów takich jak aluminium i poliwęglan.
Do jakich aranżacji pasuje altana z poliwęglanu i aluminium?
Altany ogrodowe o aluminiowej ramie i poliwęglanowym wypełnieniu (czy to poszycia dachu, czy konstrukcji ścianek) pasują przede wszystkim do nowoczesnych ogrodów. Sprawdzą się tam, gdzie ważna jest prostota, brak zdobień i minimalistyczna forma. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby tego typu altanie dodać nieco sielskości, np. umieszczając w niej drewniane lub rattanowe meble ogrodowe, wieszając klimatyczne lampki i dobierając dodatki, które sprawią, że będzie to przytulna przestrzeń do wypoczynku.
Altana aluminiowa z dachem z poliwęglanu
Połączenie stabilnej aluminiowej konstrukcji z lekkim poliwęglanowym dachem to duet idealny. Tego typu altany łączą w sobie nowoczesną, niebanalną stylistykę i maksymalną trwałość bez konieczności impregnowania. Dlaczego altany aluminiowo-poliwęglanowe to dobry wybór, gdy jakość jest dla nas ważna?
Zalety altan aluminiowo-poliwęglanowych
- Mają stabilną, mimo stosunkowej lekkości, konstrukcję.
- Są odporne na trudne warunki atmosferyczne i promienie UV.
- Nie ulegają korozji, nie odkształcają się i nie tracą koloru.
Dodatkową zaletą jest ich prosty i nowoczesny design, dzięki któremu pasują do wielu ogrodów. Przykładowe aranżację można obejrzeć np. na palram.pl. Dają się łatwo aranżować, więc można dopasować je do potrzeb i określonych preferencji użytkownika, nie tracąc na ich funkcjonalności.
Jedyne, na co musimy nastawić się, gdy wybieramy altanę z aluminium i poliwęglanu, to wyższa cena. Nie zrobimy jej też samodzielnie, bo odporność konstrukcji zapewnia m.in. profesjonalne malowanie proszkowe.
Altany aluminiowe i poliwęglanowe vs. inne modele
Oczywiście altany aluminiowo-poliwęglanowa to nie jedyna opcja, jaką mamy. Nie musimy kupować gotowej konstrukcji — możemy zbudować altanę samodzielnie. Musimy jednak liczyć się z tym, że jej konstrukcja nie będzie tak wytrzymała.
Drewniane altany najczęściej wykonane są z sosny lub modrzewia. Mogą być malowane na jednolity kolor, ale z reguły drewno impregnuje się lakierem lub olejem, aby uwydatnić słoje. Trzeba je także impregnować przynajmniej raz w roku.
Murowane altany można zbudować z cegły, pustaka, a nawet kamienia. W zależności od materiału wymagane jest też wykończenie konstrukcji np. tynkiem. Charakteryzują się surową formą i dość ciężką konstrukcją.
Takie altany nie pasują do nowoczesnych przestrzeni tak jak altany z aluminium i poliwęglanu. Ich konstrukcja jest też znacznie cięższa, a do pokrycia dachu wymagane jest zastosowanie standardowych materiałów wykorzystywanych przy budowie domów np. blachodachówkę, dachówkę lub gont.