Płytki to wciąż cieszący się największą popularnością sposób wykończenia podłogi w kuchni oraz fragmentu ściany nad blatem roboczym. Są trwałe, odporne na uszkodzenia, a dzięki coraz większej różnorodności wzorów, doskonale definiują charakter wnętrza. Na jakie płytki do kuchni warto jednak postawić? Przedstawiamy 5 pomysłów!
Spis treści
Jakie płytki do kuchni na podłogę?
Odpowiednie płytki do kuchni na podłogę muszą spełniać kilka kryteriów. Na pierwszy plan zwykle wysuwają się ich parametry użytkowe – wytrzymałość, odporność na specyficzne warunki panujące w tym pomieszczeniu, niska podatność na powstawanie uszkodzeń mechanicznych oraz łatwość utrzymania podłogi w czystości. Nie bez znaczenia jednak pozostają też ich walory estetyczne – płytki do kuchni muszą pasować do aranżacji.
Do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym czy skandynawskim, ciekawą propozycją mogą być kafelki podłogowe imitujące drewno. To modne płytki kuchenne, które łączą zalety tradycyjnych kafli z pięknym wyglądem naturalnego surowca. Płytki drewnopodobne nadają przy tym wnętrzu ciepły i przytulny charakter, który w kuchni jest szczególnie pożądany. To rozwiązanie świetnie sprawdza się między innymi w kuchniach otwartych na salon – jednolita podłoga w całym pomieszczeniu zapewnia efekt przestronności i harmonii.
Najmodniejsze płytki do kuchni na podłogę to także modele imitujące beton. Najczęściej utrzymane są w odcieniach szarości, dlatego idealnie wpisują się w industrialną stylistykę. Nie jest to jednak jedyna opcja – szare kafle na pierwszy rzut oka przypominające beton mogą również stanowić niebanalny loftowy akcent we wnętrzach skandynawskich lub nowoczesnych, dla których charakterystyczny jest funkcjonalny minimalizm.
Kolejnym pomysłem mogą być płytki do kuchni marmurowe, a dokładniej – imitujące ten szlachetny kamień. Choć oczywiście można skusić się na naturalny surowiec, warto mieć na uwadze, że jest on nie tylko droższy, ale przede wszystkim trudniejszy w pielęgnacji. Z kolei płytki przypominające marmur dają fantastyczny efekt wizualny, a przy tym są łatwiejsze w czyszczeniu i konserwacji. Do jakich wnętrz pasują płytki do kuchni marmurowe? Idealnie podkreślą one charakter stylizacji klasycznej lub glamour.
Jakie płytki do kuchni na ścianę?
Płytki do kuchni na ścianę najczęściej wykorzystywane są do wykończenia przestrzeni nad blatem roboczym. Nie tylko dopełniają aranżację, ale też zabezpieczają powierzchnię ściany przed jej zabrudzeniem czy szybszym niszczeniem pod wpływem działania wysokiej temperatury i wilgoci. Choć wiele osób dobiera te same płytki do kuchni na ścianę i podłogę, śmiało można zdecydować się na zupełnie inny wzór.
W ostatnich sezonach stale rosnącą popularnością cieszą się między innymi mozaiki do kuchni. Są dostępne w różnych rozmiarach, kolorach i odcieniach, dzięki czemu bez większego trudu dobierzemy je zarówno do aranżacji, jak i metrażu pomieszczenia. Co więcej, za sprawą ich różnorodności, płytki do kuchni mozaika można dopasować do niemal każdej stylizacji – rustykalnej, glamour czy industrialnej.
Innym popularnym trendem są płytki do kuchni białe w stylu metro. To ponadczasowa, wręcz kultowa już propozycja – charakterystyczne kafelki o prostokątnym kształcie zdobią kuchenne ściany w rozmaitych zakątkach świata. Ich uniwersalny kształt i estetyka sprawiają, że nadają się do wnętrz utrzymanych w różnym klimacie – od klasycznego, przez angielski, po skandynawski i retro. Co warto podkreślić, kafelki te są dostępne nie tylko w kolorze białym – czarne płytki do kuchni na ścianę w stylu metro to znakomite rozwiązanie do pomieszczeń nowoczesnych lub industrialnych.
Jakie płytki do kuchni?
Wybór płytek do kuchni jest jednym z podstawowych elementów projektowania aranżacji tego wnętrza. Jak się do tego zabrać? Zdecydować się na projektowanie kuchni z Komfort! Przy pomocy specjalnego narzędzia możemy stworzyć wizualizację naszej wymarzonej kuchni, a przygotowany projekt skonsultować z ekspertami. Z kolei zamawiając usługę projektowania w Komforcie i kupując produkty wykorzystane w wizualizacji za minimum 3000 zł, otrzymamy zwrot opłaty za spotkanie z projektantem.