Zdecydowanie najlepszą formą pozyskiwania nowych umiejętności jest nauka poprzez praktykę. Nie inaczej jest w przypadku programowania, czego najlepszym przykładem są płytki rozwojowe z rodziny Arduino.
Spis treści
Co można zbudować przy pomocy nowoczesnych minikomputerów?
Ze względu na bardzo kompaktowe rozmiary oraz wysoką wydajność współczesne płytki rozwojowe zapewniają wprost nieograniczone możliwości. Świetnym przykładem mogą być tutaj popularne minikomputery z rodziny Arduino. Projekt zbudowany przy ich pomocy może posłużyć do obsługi domowego centrum automatyki, zarządzania systemami sterowania, a nawet budowania robotów.
W realizowaniu projektów pomaga także bogata liczba złączy, w jakie wyposażone są minikomputery. W zależności od konkretnego modelu płytki rozwojowe posiadają od kilku do kilkunastu złączy PWM, a także wyjść na czujniki cyfrowe i analogowe. Zatem, co jeszcze można skonstruować przy pomocy Arduino?
Zarządzanie oświetleniem z Arduino – projekt automatycznego włącznika światła
Minikomputery posiadające mikrokontroler oraz złącza PWM mogą samodzielnie obsługiwać całą logikę odpowiadającą za sterowanie domowym oświetleniem. Przy ich pomocy możliwe jest programowanie godzin, w których światło będzie się zapalało lub gasiło oraz interwału czasowego, w którym dana żarówka będzie się świecić. Co więcej, taki sterownik może być także dużo tańszy od gotowych rozwiązań ze względu na niską cenę Arduino. Projekt może być także szybko zrealizowany ze względu na przystępność języka kodowania oraz mnogość patentów opublikowanych na forach zrzeszających społeczność elektroników.
Systemy bezpieczeństwa z Arduino – projekt zdalnie sterowanej bramy
Płytki rozwojowe z rodziny Arduino z powodzeniem sprawdzają się także jako sterowniki do automatyki bramowej. Można je bardzo łatwo podłączyć zarówno do zamka, jak i do siłowników skrzydła bramy wjazdowej, a następnie po stosunkowo krótkiej konfiguracji sprawić, by po odebraniu sygnału minikomputer sterował otwieraniem i zamykaniem całego systemu.
Taki system sprawdzi się również w przypadku terenów firmowych. W takim przypadku można opracować wnikliwy harmonogram, za którego egzekwowanie będzie odpowiadać Arduino. Projekt umożliwi zaprogramowanie godzin, w których brama będzie się automatycznie otwierać po wykryciu przed nią samochodu. Ułatwia to planowanie dostaw oraz obsługę logistyczną dostawców.
Przewidywanie pogody wraz z Arduino – projekt domowej stacji meteorologicznej
Warto także rozważyć stworzenie własnej stacji pogodowej, która w oparciu o czujniki będzie prognozować zmiany pogody. Wystarczy tylko w odpowiednich miejscach rozmieścić czujniki i podłączyć je do płytki Arduino. Projekt zakodowany zgodnie z dostępnymi w internecie wzorami atmosferycznymi będzie w stanie odczytywać zmiany temperatury, wilgotności oraz ciśnienia. W efekcie, dzięki pozyskanym danym, możliwe będzie uzyskiwanie dokładnych prognoz pogodowych, bez potrzeby polegania na zewnętrznych dostawcach danych.