Mieszkania loftowe są obecnie jednymi z najbardziej pożądanych na rynku nieruchomości. Wielu z nas marzy się nowoczesne, przestronne wnętrze. Trudno się dziwić, że w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku wiele firm zaczyna oferować nam rozwiązania zaprojektowane konkretnie pod ten typ aranżacji. Wśród ofert możemy znaleźć bardzo ciekawe propozycje dla naszego nowego lokum.
Co wiemy o historii stylu loftowego?
Jeśli chcemy rozmawiać o historii powstania tego stylu powinniśmy cofnąć się do czasu wielkiej recesji, która miała miejsce w latach 50-tych i rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych. W jej wyniku wiele, dotąd dobrze prosperujących, firm zaczęło splajtować. Po ich upadku pozostało mnóstwo opuszczonych magazynów, fabryk, hal produkcyjnych. Niejednokrotnie położonych w centrach miast, w najbardziej atrakcyjnych lokalizacyjne dzielnicach. Z początku nikt nie sądził, że miejsca te mogą komukolwiek wydać się atrakcyjne pod względem mieszkaniowym. W związku z tym powszechnym brakiem zainteresowania (a co za tym idzie, brakiem osób roszczących sobie prawo do zysku z tytułu wynajmu) masowo zaczęli je zajmować artyści i lokalna bohema. Dla nich wnętrza te miały jedną niekwestionowaną zaletę – ogromne połacie miejsca. To stwarzało idealne warunki dla malarzy, rzeźbiarzy i osób zajmujących się szeroko pojętym procesem tworzenia. Osoby te często wykorzystywały swoje mieszkania jako miejsca wystaw, pokazów czy koncertów.
W Polsce aranżacja mieszkania w stylu industrialnym zaczęła zdobywać popularność w latach 90-tych. Był to skutek gwałtownych przemian gospodarczych, które dały ten sam efekt co, wspomniane wcześniej, procesy zachodzące w USA.
No dobrze. To jak to zrobić?
Odpowiedzi na to pytanie jest kilka. Jeśli szukamy profesjonalnych rozwiązań warto zwrócić się do specjalistów w swojej dziedzinie. Na rynku można znaleźć prawdziwych pasjonatów, którzy z każdej przestrzeni „wycisną” dla nas to co najlepsze. Przy wyborze odpowiedniej firmy warto zwrócić uwagę na portfolio, to one pozwoli nam stwierdzić czy firma, z którą zamierzamy współpracować faktycznie może nam zaoferować to czego potrzebujemy. Przy wymyślaniu aranżacji mieszkania w stylu loftowym korzystnie jest zerknąć na wizualizację i propozycję jakie publikuje dla dana firma. Możemy z tego czerpać liczne inspiracje i pomysły o których do tej pory nie mieliśmy pojęcia. W tym miejscu warto posiłkować się portfolio np. Fabryki Projektów, która ma w swojej ofercie na prawdę niebanalne projekty.
Powiedzieliśmy już o tym jak wybrać odpowiedniego partnera do urządzania naszego lokum, a teraz pora wspomnieć o kilku regułach, których należy się trzymać.
- Przestrzeń – jest to element, który jest obowiązkowy. Poniekąd definiuje dane miejsce jako „loft”. Nie znaczy to, że zaraz musimy szukać ogromnej hali czy magazynu. To słowo to wskazówka dla nas, abyśmy zwrócili uwagę na minimalną ilość otaczających nas przedmiotów w naszym otoczeniu. W aranżacjach loftowych najlepiej sprawdzą się mieszkania wysokie i przestrzenne. Na tym etapie warto również wspomnieć, że ten typ wystroju jest idealnym rozwiązaniem jeśli jesteśmy skłonni zyskać dodatkową przestrzeń likwidując ścianki działowe, osobną kuchnie czy sypialnię.
- Minimalizm w kolorach i fakturach – to bardzo ważny aspekt. Powinniśmy wybierać kolory stonowane, różne odcienie bieli, szarości czy czerni. Ogromnym plusem tego zabiegu jest fakt, że daje nam możliwość wyboru z szerokiego wachlarza dodatków. Jeden zdecydowany akcent może dodać, w tej sytuacji, niepowtarzalnego smaku naszej przestrzeni.
- Surowce – materiały których użyjemy do wykończenia są niezwykle ważne. Powinny nawiązywać do surowego, minimalistycznego stylu. Świetnie sprawdzi się tu beton, surowe drewno czy jednobarwne kafelki.
Podsumowując liczne zalety takiego wykończenia warto również wspomnieć o jeszcze jednej. Obecnie tego typu inwestycje idealnie wpisują się w nurt „zero warte”. Dzięki takiemu podejściu i chęci zaangażowania się w tego typu projekt coraz więcej budynków skazanych pierwotnie na niszczenie i powolny upadek, zyskuje nowe oblicze. Nasze otoczenie zyskuje, a zyskujemy i my – wymarzone miejsce na lata.
2 comments
Styl industrialny jest absolutnie moim ukochanym i ulubionym. Idealne połączenie wyrazistego i surowego stylu, doskonały kontrast dla skandynawskiego pomieszczenia. Ja loftowe akcesoria zastosowałam w swoim duży tarasie. Oprócz cegły, którą mam na jednej, głównej ścianie kupiłam też od https://flhf.com.pl/asortyment/oswietlenie-led/ girlandy i ozdobne oświetlenie, które dumnie stoi na środku trawnika i docelowo ma doświetlać strefę wypoczynkową. Docelowo chciałabym by przypominało to wnętrza z amerykańskich apartamentowców – co z tego wyjdzie to się okaże 🙂
Ciekawe spostrzeżenia.