Krzesło brazylijskie – co to jest do licha? Czy to konstrukcja z serialu o niewolnicy Isaurze? Nie całkiem. To rodzaj hamaka zapewniającego wygodę podczas siedzenia. Ten kto raz w nim usiądzie, będzie chciał mieć taki w domu. Krzesełko zakończone uchem montażowym można zainstalować na haku sufitowym w mieszkaniu lub mocnej gałęzi w ogrodzie. Jak zrobić krzesło brazylijskie, aby korzystali z niego wszyscy domownicy? Po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz mieć wątpliwości czego brakuje w twoim domu.
Już nie musisz jeździć do egzotycznych krajów, by zasiąść w hamaku brazylijskim. To specjalne krzesło ogrodowe powiesisz w ogrodzie, na tarasie lub balkonie albo nawet wewnątrz mieszkania czy domu. Hamak umożliwia relaks i jest zdrowy dla kręgosłupa. Jego popularność z roku na rok rośnie. Wiszące krzesła coraz częściej widać w polskich ogródkach i mieszkaniach.
Spis treści
Hamak huśtawka
Krzesło lub fotel brazylijski ma niewiele wspólnego ze zwyczajnymi fotelami, do jakich zdążyłeś się przyzwyczaić w domu lub mieszkaniu. To lekki hamak, który powinien być podwieszony do sufitu lub innego stabilnego haka, np. na stelażu. Tym różni się od klasycznego hamaka, że nie jest przeznaczony do leżenia, ale do siedzenia.
Czy krzesło brazylijskie jest wygodne, jeśli nie można się na nim położyć jak na zwykłym hamaku? Oczywiście! Konstrukcja najczęściej opiera się na poprzecznym łączniku, na którym zawieszony jest materiał na wytrzymałych linkach lub sznurach. Zakończona jest elementem pozwalającym na zainstalowanie hamaka na haku sufitowym, w stropie nad tarasem czy balkonem albo nawet na mocnej gałęzi czy innej stabilnej konstrukcji.
Krzesło wiszące
W przeciwieństwie do tradycyjnego hamaka zawieszanego na dwóch drzewach lub słupkach, fotel brazylijski ma jedną belkę czy inny element pojedynczy konstrukcji górnej, pod którym jest siedzisko z oparciem, a nad nim ucho montażowe. Tam możesz wypocząć czy łagodnie pobujać się w powietrzu z ulubioną książką i napojem w ręce.
Krzesło wiszące ma uniwersalne zastosowanie. Konstrukcja zapewnia maksimum wygody każdemu użytkownikowi. Możesz ją zastosować jako element wyposażenia także w pokoju dziennym, dziecięcym, młodzieżowym, salonie i w sypialni. Zapewni dodatkowe miejsce do siedzenia i będzie designerskim elementem wyposażenia wnętrza, skupiającym uwagę twoich gości.
Plac zabaw dla dzieci w mieszkaniu
Ten wyjątkowy hamak może być elementem wyposażenia placu zabaw dla dzieci w mieszkaniu. Domowy plac zabaw to miejsce, gdzie maluch może zadbać o prawidłowy rozwój fizyczny. Dzięki zabawie dziecko pokonuje swoje lęki, trenuje koordynację ruchową, a przy tym relaksuje się i uczy kontroli własnego ciała oraz pracuje nad koncentracją.
Domowa huśtawka to sposób na wyciszenie i uspokojenie dziecka, wytchnienie dla rodziców. Bo huśtanie to nie tylko rozrywka. Dzięki niemu dziecko rozwija motorykę, mięśnie, zmysł równowagi. Zawieszana huśtawka domowa może również posłużyć jako rodzaj atrakcyjnego siedziska, dzięki któremu młodsze dzieci z chęcią zjedzą cały przygotowany dla nich posiłek.
Jak zrobić krzesło brazylijskie?
Hamak brazylijski można szybko wykonać samodzielnie. Należy tylko wybrać odpowiedni wytrzymały materiał, który musi być odporny na wilgoć i rozdarcia. Jeżeli nie masz możliwości podwieszenia, musisz zastosować krzesło brazylijskie ze stelażem i kupić specjalny, stabilny metalowy stojak.
Do wykonania hamaka potrzebne są takie elementy, jak tkanina o wymiarach 2×1,5 m, dwa karabińczyki i kółko metalowe, gruby drewniany kijek o długości 1 m, 3 m mocnego sznurka, wiertarka, zapalniczka oraz mocne nici. Na wstępie należy złożyć tkaninę na pół wzdłuż długiego boku. Następnie odmierzamy odcinki po 25 cm z dwóch stron i rysujemy prostą linię do wierzchołka tak, żeby finalnie powstał trapez o wymiarach: dół 150 cm, boki i góra po 100 cm. Odcinamy boczne fragmenty, a odcięte boki wykorzystujemy do uszycia szelek. Na każdy z dwóch boków potrzebujemy 12 sztuk, o wymiarach 12×2,5 cm.
Szczegółowa instrukcja montażu
Odmierzamy równe 12 odcinków do wszycia szelek. Szelki złożone na pół rozmieszczamy i przypinamy szpilkami między dwoma warstwami. Zszywamy po trzy razy dla wzmocnienia. Górę zszywamy pozostawiając niedoszyty odcinek około 20 cm, aby całość wywinąć na prawą stronę. Stębnujemy wszystkie boki dla dodatkowego wzmocnienia. Nawiercamy otwory w drewnianym kiju, odmierzając na jego końcach odcinki w odległości 12 cm. Przygotowujemy sznurek o długości trzech metrów. Przewlekamy przez otwory sznurek złożony na pół i po środku przywiązujemy karabińczyk. Dodatkowo dla wzmocnienia zawiązujemy supły, a końcówki zabezpieczamy przypalając i topiąc sznurek.
Przygotowujemy liny do szelek. Pierwsze siedem lin należy przycinać na odcinki co 10 cm (pierwszy o wymiarze 55 cm, drugi 65 cm, trzeci 75 cm, itd.) Ósmy odcinek aż do dwunastego mają długość po 110 cm. Tak przywiązane na supeł liny do szelek zabezpieczamy przypalając i topiąc końcówki. Krzesło możemy już zawiesić i zamocować do drążka. Wszystkie liny zbieramy w dłoni, zahaczamy o koniec drążka i robimy mocne węzły. Końcówki lin zabezpieczamy metodą przypalania.
Jak zawiesić krzesło brazylijskie?
Przed montażem krzesła wiszącego upewnij się, czy sufit jest wystarczająco wytrzymały, by znieść dodatkowe obciążenie. Z takim pytaniem możesz zwrócić się do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkańców. Przystępując do montażu, najpierw sprawdź stan muru, nawierć otwory i użyj specjalnej płytki z uchwytem oraz śrub rozporowych albo stalowych kotw mechanicznych do betonu. W przypadku podwieszenia do belki warto rozważyć zakup obejmy metalowej z hakiem, dzięki której sznurek się nie przetrze.