Na pewno kojarzysz film „Pożegnanie z Afryką”, którego akcja rozgrywa się w Kenii. Wnętrza domu pisarki Karen Blixen (Meryl Streep) ujawniają styl kolonialny w pełni swojego uroku i złożoności. W 1986 roku otrzymały nawet Oscara w kategorii „Najlepsza scenografia i dekoracje wnętrz”! Ujęły Cię ekranowe aranżacje pełne mistycznego uroku i naturalnego piękna? Oto jak z pomocą komody zaaranżować salon z kolonialnymi akcentami.
Spis treści
Wstęp historyczny: korzenie stylu kolonialnego
Styl kolonialny wywodzi się z epoki kolonializmu, kiedy to europejskie mocarstwa, a zwłaszcza Wielka Brytania, rozciągały swoje wpływy na różne części świata. Podboje te, rozpoczynające się już w XV wieku, doprowadziły do powstania licznych kolonii w Afryce, Azji, Ameryce i Australii. Europejscy osadnicy, przenosząc się na nowo zdobyte terytoria, starali się odtworzyć znane im z ojczyzny warunki życia. Do kolonii sprowadzali swoje meble, tkaniny, porcelanę i inne przedmioty codziennego użytku. Jednocześnie, z powodu trudności w imporcie wszystkich potrzebnych przedmiotów, zaczęli wykorzystywać lokalne materiały i rzemiosło. Powstały w ten sposób meble i dekoracje łączyły w sobie europejską estetykę z egzotyką kolonii.
Komoda do salonu w stylu kolonialnym: elegancja spotyka egzotykę
Meble w stylu kolonialnym charakteryzują przede wszystkim solidne, masywne konstrukcje, często wykonane z egzotycznych gatunków drewna, takich jak teczyna, mahoń czy palisander. Paleta barw skupia się głównie na ciepłych i ciemnych odcieniach brązu, które podkreślają naturalne piękno użytych materiałów.
Wygląd tych mebli wyróżnia się prostotą form, lecz często jest urozmaicony ręcznie wykonanymi detalami i zdobieniami. Charakterystyczne są również elementy ozdobne wykonane z mosiądzu lub innych metali, które dodają luksusowego sznytu. Ciężkie, masywne meble doskonale komponują się z lekkimi materiałami takimi jak rattan, bambus czy juta. We wnętrzach urządzonych w stylu kolonialnym możesz zatem spotkać wysoką komodę z drewna, której masywną formę harmonizują lekkie wizualnie ażurowe fronty z plecionki.
Co ważne, meble kolonialne zachowują równowagę między funkcjonalnością a estetycznym bogactwem. Sprawia to, że są one nie tylko praktycznymi, ale i wyrazistymi elementami dekoracyjnymi wnętrza. Mogą zdobić zarówno salon, jak i gabinet czy przedpokój.
Komoda do przedpokoju w stylu kolonialnym może być zarówno praktycznym miejscem na klucze, listy czy inne drobiazgi, jak i przestrzenią wystawową na dekoracyjne bibeloty, książki i zdjęcia z podróży. Jedno jest pewne: już od progu będzie ustanawiać ton dla całej aranżacji domu, wskazując na zamiłowanie do elegancji i podróżniczego ducha właścicieli. Modele pasujące do Twojego wnętrza znajdziesz tutaj: https://www.agatameble.pl/meble/przechowywanie/komody.
Aranżacja kolonialnego wnętrza – jakie dodatki dobrać do komody?
Aby stworzyć własną oazę w stylu kolonialnym, pamiętaj o zasadzie równowagi – komoda w stylu kolonialnym, będąca centralnym punktem, powinna być otoczona odpowiednimi dodatkami. Oto elementy, które możesz wykorzystać w aranżacji wnętrz.
- Tekstylia o bogatych wzorach: wybierz poduszki, dywany i zasłony z motywami etnicznymi, zwierzęcymi lub geometrycznymi. Charakter wnętrza podkreślą zwłaszcza te w ciepłych kolorach ziemi: brązach, beżach czy terakocie.
- Dekoracje ścienne: obrazy przedstawiające afrykańskie krajobrazy, ręcznie wykonane gobeliny, etniczne tapety. Nie zapomnij o lustrach w masywnych złotych, bogato zdobionych ramach.
- Rośliny doniczkowe: duże, egzotyczne rośliny, takie jak palmy, monstery czy figowce, wprowadzą do wnętrza odrobinę afrykańskiej dziczy.
- Oświetlenie: do wnętrza wprowadź lampiony, lampy podłogowe z rattanowymi lub bambusowymi abażurami oraz mosiężne lampy stołowe – wszystkie powinny rzucać ciepłe, lekko przytłumione światło.
- Egzotyczne bibeloty: figurki zwierząt, plemienne maski, rzeźbione drewniane statuetki czy ozdobne naczynia z kamionki będą nie tylko uzupełnieniem aranżacji, ale odpowiednio wyeksponowane mogą także stać się focal pointem w pomieszczeniu.
- Dywany i chodniki: wybierz te wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wełna czy sizal. Dodadzą wnętrzu głębi i tekstury.
- Książki i globusy: kolonialny charakter wnętrza oraz nierozerwalny związek z podróżami podkreślą stare książki, mapy, globusy czy inne przedmioty związane z podróżami.
- Artykuł sponsorowany.