Grzejniki ścienne czy kanałowe? Które rozwiązani sprawdzi się w Twoim domu?
Dobór odpowiedniej instalacji grzewczej jest niezwykle ważny pod kątem funkcjonalności i kosztów mieszkaniowych. Przed przystąpieniem do budowy domu trzeba zdecydować się między innymi na wybór źródła ciepła oraz typ grzejników. Najczęściej stosowane obecnie grzejniki to wiszące modele płytowe, dla których alternatywę stanowią grzejniki kanałowe, instalowane w podłodze. W tym artykule postaramy się przybliżyć charakterystykę obu tych rozwiązań wraz z wadami i zaletami.
Grzejniki w domu
Bez dwóch zdań grzejniki to najbardziej rzucający się w oczy element instalacji grzewczej. To ich zadaniem jest propagacja ciepła i zadbanie o komfort termiczny w pomieszczeniu. Odpowiednie usytuowanie oraz moc grzejnika ma przełożenie na to jak wygląda temperatura w pokoju czy też łazience. Podstawowa zasada mówi, że grzejnik powinien być domyślnie usytuowany w miejscu, w którym występują największe straty ciepła. W praktyce oznacza to, że grzejniki instalujemy pod oknami czy też w pobliżu drzwi balkonowych lub tarasowych.
Dostępne obecnie na rynku grzejniki możemy podzielić zarówno ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane, jak i też przeznaczenie oraz sposób montażu (grzejniki ścienne lub kanałowe).
Grzejniki ścienne
Grzejniki ścienne to najszersza obecnie kategoria produktów dostępnych na rynku. Najczęściej spotkać można grzejniki ścienne wykonane ze stali i pokryte specjalnym lakierem proszkowym. Występują one w różnych wariantach rozmiarowych od stosunkowo niewielkich modeli, po całkiem duże grzejniki potrafiące zająć prawie całą wysokość ściany. Grzejniki ścienne dostępne są w różnych wariantach mocy, który to trzeba uwzględnić w zależności od wielkości pomieszczenia i temperatury, jaką chcemy w nim utrzymywać. Co istotne spotkać można również dekoracyjne modele grzejników ściennych, które wyróżniają się nie tylko unikalną kolorystyką, ale również charakterystycznym kształtem. Dzięki temu grzejniki dekoracyjne mogą być nie tylko elementem funkcyjnym mieszkania lecz również stanowić istotną część wystroju wnętrza salonu lub kuchni (urządzonej w stylu loftowym lub skandynawskim). Polecamy przed zakupem zobaczyć grzejniki kuchenne w sklepie Hydromat.com.pl, aby mieć przegląd możliwych rozwiązań produktowych.
Gdy ilość miejsca jest ograniczona – grzejniki kanałowe
Nie zawsze montaż tradycyjnych grzejników ściennych jest możliwy. Wtedy na pomoc przychodzą grzejniki kanałowe, montowane w podłodze. Ich głównym zadaniem jest ochrona termiczna w mocno przeszklonych miejscach w domu – takich jak tarasy i balkony. Grzejniki kanałowe montuje się we wnęce podłogowej, co pozwala zaoszczędzić miejsce niewielki i ciasnych pomieszczeniach.
Przy odpowiednim doborze mocy, grzejniki kanałowe mogą stanowić również alternatywę dla ogrzewania podłogowego, które nie zawsze jest możliwe do implementacji ze względu na kwestie konstrukcyjne takie jak chociażby drewniany strop między kondygnacjami budynku. Widoczna dla mieszkańców domu górna warstwa grzejnika kanałowego pokryta jest maskownicą, którą można dopasować kolorystycznie do podłogi.