Każdy, kto rozpoczyna swoją przygodę z makramą, powinien wiedzieć, jak się do tego zabrać. Początki zawsze są trudne. Niemniej jednak, jeżeli uda się nam przez nie przebrnąć, to później jest już tylko z górki. Podstawową zasadą jest zakup odpowiednich sznurków do makramy. Wydaje się to prostym zadaniem, co w rzeczywistości dla początkującego wcale takie łatwe nie jest. Na szczęście na etykietkach sznurków producenci pozostawiają przydatne wskazówki, które mogą podpowiedzieć kilka przydatnych informacji. Zacznijmy jednak od początku, czyli od pytania, jakie wybrać sznurki do makramy?
Wybieramy sznurki do makramy
Rozpoczynając pracę nad nową makramą, powinniśmy najpierw wziąć pod uwagę rodzaj sznurka, który będziemy chcieli użyć. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ wybór ten zaważy na końcowym wyglądzie makramy. Dostępne na ryku sznurki dzielą się na kilka kategorii, o których poniżej.
- Grubość sznurka do makramy
Grubości sznurka jest bardzo wiele, od bardzo cieniutkich po niemal centymetrowe. Najczęściej spotykane 1,5 mm, 3mm, 5 mm i 9mm. Im grubszy sznurek wybierzemy, tym szybciej stworzymy makramę, jednak to drobnym sznurkiem stworzymy prawdziwie misterny wzór.
- Kolor sznurków do makramy
W pasmanteriach zarówno internetowych, jak i tych stacjonarnych zasypuje nas ogrom kolorowych sznurków. Ciężko się zdecydować co wybrać, warto więc mieć już wizję tego, jak będzie wyglądać makrama i gdzie planujemy ją umieścić. W ten sposób będzie nam łatwiej wybrać odpowiednią kolorystykę. Możemy wybierać spośród sznurków metalizowanych, z dodatkiem nitki metalicznej, cieniowanych, centkowanych, a nawet wielokolforowych.
- Materiał, z jakiego wykonane są sznurki do makramy
Sznurki do makramy, wykonane są z materiałów naturalnych oraz sztucznych. Występują również wersje mieszane. Najpopularniejsze jednak to sznurki naturalne takie jak: bawełniany, bawełniany z poliestrowym rdzeniem, jutowy, konopny, lniany czy sizalowy.
- Struktura, czyli rodzaje sznurków
Najpopularniejsze sznurki bawełniane występują w trzech rodzajach, a mianowicie:
- Sznurki plecione składają się z otoczki zbudowanej ze splecionych ze sobą włókien bawełny oraz rdzenia bawełnianego lub syntetycznego. Występują również sznurki plecione bez rdzenia, czyli tak zwane knoty bawełniane. Sznurki tego typu można wielokrotnie zaplatać i rozplatać, więc są doskonałym materiałem do nauki. Można je również prać w pralce. Niestety chłoną one wilgoć i mogą się odkształcać. Nie nadają się również do rozczesywania.
- Sznurki skręcane pojedynczo są znacznie delikatniejsze od wyżej opisanych odmian plecionych. Składają się z pojedynczych skręconych nitek. Dość łatwo rozczesują się, lecz nitki lubią ponownie się skręcać (na szczęście są na to sposoby). Niestety sznurek ten traci swoją formę po każdym rozplątaniu, z tego względu nie nadaje się do nauki. Jest również droższy od sznurka plecionego. Nie można go także prać w pralce, ponieważ łatwo straci w niej swój pierwotny kształt.
- Sznurki 3PLY skręcane z trzech pasm złożonych z cieniutkich włókien, są najbardziej efektowne oraz wytrzymałe spośród pozostałych odmian. Bardzo przyjemnie się z nimi pracuje. Doskonale nadają się pod hamak lub leżak. Można je również rozczesywać, lecz nie jest to łatwe. Niestety są drogie oraz nie lubią błędów, ponieważ rozkręcają się po kilku poprawkach.
Znając już rodzaje sznurków, z pewnością dobierzemy je lepiej do poziomu naszego zaawansowania oraz makramy, którą planujemy wykonać.