Dopełnieniem każdej aranżacji stylowego mieszkania jest oświetlenie, dlatego jego wybór nie powinien być przypadkowy. Lampy, które będą dobrze prezentować się we wnętrzu o małym metrażu, nie zawsze sprawdzą się przy rozświetlaniu dużej powierzchni. Jak rozplanować oświetlenie w domu i sprawić, aby w każdym pokoju panował miły nastrój?
Spis treści
Jak rozplanować oświetlenie w mieszkaniu? Główne zasady
Lampy do mieszkania stanowią ważny element wystroju, ale jednocześnie odgrywają one bardzo ważną funkcję – rozświetlają wnętrze. Dzięki odpowiednio dobranemu oświetleniu i poznaniu kilku najważniejszych zasad aranżacyjnych można manewrować wyglądem całej przestrzeni. W pomieszczeniach o małym metrażu warto zdecydować się na lampy, które są wyposażone w klosze przeźroczyste lub o średnim stopniu maskowania światła. Dzięki odpowiedniemu rozproszeniu uzyskuje się efekt optycznie większej przestrzeni.
Zupełnie inaczej należy wybierać lampy do dużego pokoju. W przypadku wnętrz o większej powierzchni lepiej sprawdzą się rozłożyste żyrandole i oświetlenie o zabudowanych kloszach, które zapobiegną rozpraszaniu się światła tylko w jednym punkcie. W takich wnętrzach warto rozważyć również montaż lamp uzupełniających. Główne źródło światła doskonale uzupełnią kinkiety, spoty i reflektory.
Jak rozmieścić oświetlenie w salonie?
Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu, w którym w ciągu dnia spędza się wiele czasu. Oświetlenie do salonu powinno być dostosowane do ilości światła dziennego w pokoju i zapewniać wystarczający poziom jasności wieczorami. W małym salonie często wystarczy umieścić jedną lampę, która optymalnie rozświetli przestrzeń i pozwoli wykonywać wszystkie czynności.
Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie, ponieważ dla podkreślenia wystroju można zastosować oświetlenie dekoracyjne w postaci lamp stojących, kinkietów czy opraw szynowych. W dużym salonie wybór oświetlenia uzupełniającego to konieczność, ponieważ jeden punkt świetlny może sprawić, że w pokoju będzie wiele ciemnych zakamarków.
Większa liczba lamp to najlepsze rozwiązanie przy wydzieleniu stref w salonie, np. rozrywkowej w części z telewizorem, wypoczynkowej przeznaczonej do czytania, czy miejsca do spożywania posiłków (najczęściej w salonie połączonym z jadalnią). Jeśli w Twoim mieszkaniu są obecne takie przestrzenie, w każdej z nich warto zamontować inny rodzaj oświetlenia.
W strefie wypoczynku sprawdzi się lampa podłogowa, przy oglądaniu telewizji – oświetlenie sufitowe, natomiast lampy wiszące nad stołem w jadalni dopełnią wystrój całego wnętrza. Przy wyborze oświetlenia do domu warto także zwrócić uwagę na barwę światła. Więcej przytulności i klimatycznego nastroju zapewni światło o ciepłym odcieniu.
Wybór stylowej lampy do każdego wnętrza
Oświetlenie w mieszkaniu może służyć za element dekoracyjny i współgrać z aranżacją wnętrza inspirowanego konkretnym stylem. Sypialni glamour eleganckiego charakteru dodadzą kinkiety kryształowe, natomiast wystrój pokoju industrialnego podkreślą lampy wiszące na sznurze lub kablu w metalowych oprawach.
Żyrandole z abażurem oraz lampy o drewnianych kloszach będą świetnie prezentować się w pomieszczeniach boho, z kolei uzupełnieniem gabinetu i ulubionym dodatkiem stanie się lampa Tiffany ustawiona na biurku.
Szeroki wybór oświetlenia od znanych producentów można odnaleźć w sklepie Polskie Lampy. Wśród asortymentu dostępne są kolekcje nowoczesnych oraz klasycznych lamp, które rozświetlą wnętrze i odmienią wygląd każdego pokoju. Więcej lamp w modnych odsłonach znajduje się na stronie https://polskielampy.pl/.