Wykorzystując czysto techniczny język, którym chcemy opisać, czym jest nitowanie, należałoby powiedzieć, że to proces mechanicznego łączenia materiałów za pomocą trzpieni walcowych z łbami. Brzmi to dość skomplikowanie, choć w rzeczywistości, nitowanie jest bardzo proste. Wystarczy nit, czyli coś na kształt śruby lub gwoździa, który zaciska się specjalnymi przyrządami w miejscu łączenia materiałów metalowych. Otwarte pozostaje pytanie, jakich narzędzi użyć, aby szybko i skutecznie nitować?
Spis treści
Nitowanie w domu
Choć nitowanie kojarzymy głównie z przemysłem konstrukcyjnym, to w gospodarstwie domowym równie często się przyda. Mowa przede wszystkim o łączeniu różnego rodzaju blach. Nie musicie kupować profesjonalnego i wysokowydajnego sprzętu. Wystarczy nitownica ręczna, która świetnie sprawdzi się w domowych warsztatach. Jej koszt oscyluje w granicach kilkuset złotych, a zakupy możecie sfinansować z pomocą pożyczki bez BIK. Nitownicę ręczną wyróżnia przede wszystkim prosta konstrukcja oraz łatwość użycia. Wystarczy wybrać odpowiednie nity, które znajdziecie w każdym sklepie budowlanym, aby móc łączyć dowolne materiały.
Pamiętajcie jednak, że wybierając nitownicę, musicie zadbać o odpowiednie końcówki. Najlepszym rozwiązaniem będą sprzęty posiadające różnorodne zakończenia, gwarantujące korzystanie z każdego niemal nitu. Uniwersalność jest najważniejsza, ponieważ dziś chcecie połączyć blachę na dach, a jutro konieczne będzie zespolenie elementów konstrukcyjnych nowego garażu. Ważnym aspektem jest także obrotowa głowica, która umożliwia łatwe połączenie materiałów, nawet w miejscach o utrudnionym dostępie. Nie można także zapominać o jakości. Jeśli chcecie korzystać z nitownicy przez wiele lat, lepiej zainwestować nieco więcej, ale kupić sprzęt produkowany przez renomowane marki.
Nitownica profesjonalna
Zupełnie innymi zasadami należy się kierować, wybierając nitownicę do zastosowań profesjonalnych. W tym przypadku o prostych urządzeniach nie może być mowy. Najlepiej sprawdzą się nitownice pneumatyczne, zapewniające nie tylko szybkie łączenie materiałów, ale także trwałość. Koszt tego rodzaju urządzeń zaczyna się już od 1500 złotych, jednak – jeśli ma to być wasze narzędzie pracy – warto wydać nieco więcej, w czym pomoże pożyczka bez BIK, i kupić nitownicę wydajną, wysokiej jakości, która będzie służyć przez wiele lat.
Pamiętajcie także o regularnym serwisowaniu sprzętu. To gwarancja trwałości. Poza tym, producenci sprzętu często określają częstotliwość wykonywania przeglądów serwisowych, które pozwalają zachować gwarancję. Czy zawsze trzeba wybierać urządzenia markowe, a może lepiej nieco zaoszczędzić, i kupić sprzęt nieznanego producenta? W tym przypadku nie ma reguły. Dobrze jest posiłkować się opiniami dotychczasowych użytkowników. To najbardziej wiarygodne źródło informacji, z którego dowiecie się między innymi o wydajności, trwałości i jakości sprzętu.