Określenie zasobnik do pompy ciepła, dotyczy zarówno urządzenia buforowego, jak i zbiornika cwu. Istnieje także forma łącząca te modele. Jaki zasobnik do pompy ciepła będzie najlepszy? Czym się kierować przy wyborze? Sprawdź w poniższym artykule.
Spis treści
Zasobnik cwu do pompy ciepła
Jest to typ zbiornika, w którym magazynowana jest ciepła woda użytkowa, wytwarzana przez pompę ciepła. Najważniejsza w tym przypadku jest pojemność urządzenia, która powinna być dopasowana pod względem liczby użytkowników. Najpopularniejsze modele to te zapewniające od 150 do 300l wody. Odpowiedni dobór zasobnika sprawia, że nie ma potrzeby oczekiwania na podgrzaną wodę, ponieważ zapewniony jest jej stały dostęp. Aby jak najlepiej sprecyzować swoje potrzeby można przyjąć, że statystycznie jedna osoba zużywa ok. 50 litrów wody dziennie.
Zasobnik cwu do pompy ciepła będzie działać poprawnie, jeśli powierzchnia wężownicy będzie właściwa. To spiralna rura znajdująca się przy dolnej części zbiornika. Odpowiada za utrzymanie właściwej i stałej temperatury wody użytkowej. Dlatego też, powierzchnia wężownicy powinna być dość spora. Wynika to także z faktu, że w pompie ciepła różnice temperatur są o wiele mniejsze niż np. w kotle.
Odpowiedni dobór zasobnika cwu wpływa także na działanie pompy ciepła. Jeśli wężownica jest za mała i nie ogrzewa wystarczającej ilości wody to może dochodzić do częstego włączania i wyłączania się instalacji grzewczej. To natomiast wiąże się z szybszym zużyciem pompy ciepła.
Zbiornik buforowy do pompy ciepła
Jest to rodzaj zbiornika, którego stosowanie ma bezpośredni związek z zapobieganiem taktowania się pompy ciepła (czyli problemem włączania i wyłączania urządzenia). W przypadku pompy ciepła bufor montuje się w miejscach o małej pojemności wodnej. Najczęściej są to rury miedziane, ogrzewanie podłogowe, czy grzejniki panelowe. Co daje takie rozwiązanie? Zwiększa ono pojemność wody w instalacji grzewczej, tym samym unikając wspomnianego problemu taktowania się pompy ciepła. W efekcie wydłuża się w ten sposób żywotność urządzenia.
Można więc stwierdzić, że zbiornik buforowy do pompy ciepła, np. Shizen powinien być elementem każdej instalacji grzewczej. Odpowiada on także za obniżoną częstotliwość uruchamiania się sprężarki inwerterowej pompy ciepła, regularny przepływ cieczy oraz magazynowanie powstałego ciepła.
Bufor jest elementem obowiązkowym w przypadku, gdy pojemność wodna systemu c.o. wynosi mniej niż 10 litrów/ 1 kW w odniesieniu do mocy grzewczej danego modelu pompy ciepła. Jest to także rozwiązanie w przypadku domów z podziałem na kilka systemów obiegowych, takich jak ogrzewanie podłogowe i kaloryfery. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku dodatkowego (obok pompy ciepła), źródła ogrzewania instalacji.
Zbiornik kombinowany do pompy ciepła
To połączenie zasobnika cwu oraz zbiornika buforowego. Takie rozwiązanie pozwala spełniać funkcje obu urządzeń jednocześnie. Pomysł powstał po to, aby uprościć instalację całego systemu grzewczego. Dodatkowo ma aspekt praktyczny – zajmuje mniej miejsca niż system złożony z oddzielnych elementów.
Zaletą tego produktu jest także możliwość optymalnego wykorzystania ciepła, które wytwarzają różne źródła ogrzewania, znajdujące się w domu. Przykładowo może to być praca kotła c.o.i pompy ciepła. To rozwiązanie bezpośrednio przekłada się na oszczędności w kosztach ogrzewania.
Sposób budowy, który charakteryzuje zbiornik kombinowany do pompy ciepła, umożliwia swobodną wymianę ciepła, a przy tym optymalną pracę pompy. Dodatkowo pozwala na działanie dwóch, niezależnych układów, gdzie jeden ogrzewa lub chłodzi budynek, a drugi odpowiada za podgrzewanie wody użytkowej.
Podsumowując – jeśli chcesz wiedzieć jaki zasobnik do pompy ciepła sprawdzi się najlepiej, to ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od Twoich potrzeb, możliwości finansowych oraz wielkość i rodzaju instalacji. Zbiornik kombinowany to na pewno najbardziej uniwersalne rozwiązanie spośród wyżej wymienionych. Łączy w sobie funkcję zasobnika cwu oraz bufora więc warto zastanowić się nad tą opcją.
Wpis reklamowy.