Nie każda łazienka pozwala na montaż wanny, jeśli jednak damy radę ją zmieścić, warto to zrobić! Nic nie odpręża tak jak relaksacyjna kąpiel w wannie po ciężkim dniu. Poza tym wannę można wykorzystać do wielu innych rzeczy, takich jak choćby namaczanie prania, mycie dużych przedmiotów itd. Jak wybrać odpowiednią wannę do naszej łazienki? Czym się przy tym wyborze kierować?
Wanna z jakiego materiału?
Pierwszą istotną kwestią przy wyborze wanny do łazienki jest rodzaj materiału, z jakiego będzie ona wykonana. Ma to wpływ nie tylko na cenę wanny, ale także na komfort jej użytkowania, a także łatwość jej montażu. Jest kilka materiałów, z których wykonywane są zazwyczaj wanny, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Pod tym względem wyróżniamy wanny:
- Stalowe – najczęściej pokryte emalią, są stosunkowo lekkie i tanie w zakupie, jednak woda szybko się w nich wychładza.
- Żeliwne – są to ciężkie wanny, które najlepiej sprawdzają się jako wolnostojące, mają piękny wygląd i są trwałe, jednak wybór kształtów jest mocno ograniczony i woda również szybko w nich stygnie.
- Akrylowe – tego typu wanny charakteryzują się bogatym wyborem kształtów, może być montowany do nich system hydromasażu, a sama woda długo trzyma temperaturę.
- Kompozytowe – są to wytrzymałe na uszkodzenia wanny o szerokim wyborze kształtów i kolorów. Kompozyt przyjmuje temperaturę otoczenia i nagrzewa się pod wpływem wody, co sprawia, że kąpiel jest niezwykle przyjemna. Minusem jest ich wysoka cena.
Spośród wymienionych wanien, biorąc pod uwagę aspekty finansowe, praktyczne oraz estetyczne, najlepszym wyborem będą wanny akrylowe. Są to wanny o zróżnicowanych kształtach i wielkości, a przy tym są dostępne w atrakcyjnych cenach.
Rozmiar wanny – jaki wybrać?
Kolejnymi rzeczami, nad którymi musimy się dokładnie zastanowić, jest kształt i rozmiar wanny. Oczywiście w sporym stopniu są one determinowane wielkością łazienki, jednak zawsze mamy w tym zakresie jakieś pole manewru. Rozmiar wanny musi umożliwić nam jej swobodne użytkowanie. Dobrze jest, aby wanna była dostosowana nie tylko do rozmiarów łazienki, ale także jej użytkowników.
Jeśli jesteśmy wysocy, lepiej wybrać większą wannę, w której będziemy mogli swobodnie się rozciągnąć, jednak warto trzymać się zasady, żeby wanna nie przekraczała długości ciała. Dla osób, które mierzą 1,6 – 1,7 m wzrostu, wygodną kąpiel zapewni wanna Excellent 160×75 cm. Natomiast jeśli jesteśmy wyżsi lub gdy planujemy np. częste kąpiele we dwoje, warto zdecydować się na nieco większe rozmiary np. wanny 170×80 cm.
Kształt wanny – jaki mamy wybór?
Co do kształtu wanny, to najpopularniejsze są wanny prostokątne oraz wanny owalne. Oprócz tego podział pod względem kształtu obejmuje także wanny o budowie symetrycznej, wanny asymetryczne oraz wanny narożne. Jeśli natomiast decydujemy się na wannę robioną na zamówienie np. z kompozytu lub akrylu, pod względem kształtu możemy dać upust swojej fantazji.
Kształt wanny powinien jednak spełniać jeden zasadniczy warunek, wanna musi być dla nas wygodna, o czym warto pamiętać i najlepiej sprawdzić to samemu, poprzez przymierzenie się do wanny.
Ważną rzeczą przy wyborze wanny jest również to, jak planujemy wykończyć łazienkę, bo kształt wanny także ma tutaj znaczenie. Wanny w zabudowie nie muszą zachwycać swoim wyglądem i designem, ponieważ zabudową możemy dodać im nowoczesności i wyrazu. Natomiast wanny wolnostojące należy dobierać niezwykle starannie i postawić na jak najlepsze wykonanie oraz ciekawe kształty.
1 comment
W łazience o małym metrażu dobrze sprawdzi się wanna narożna.