Każdy właściciel przydomowego ogrodu marzy o tym by jego ogród prezentował się efektownie, przez wiele lat służąc domownikom jako oaza spokoju, wprawiając jednocześnie odwiedzających go gości w zachwyt. Zaprojektowanie takiego ogrodu wymaga jednak nie tylko sporego wysiłku, ale także cierpliwości. Warto jest skorzystać z kilku fachowych porad i wskazówek, dzięki którym można sobie ułatwić zadanie.
Kiedy warto jest wykonać projekt ogrodu?
Jeśli ogród zakładany jest w związku z budową nowego domu, za jego projektowanie warto jest zabrać się już w trakcie takiej budowy, ponieważ istnieje wówczas jeszcze możliwość zaplanowania ukształtowania terenu w ogrodzie, wykorzystując ziemię wydobywaną w trakcie modelowania powierzchni pod fundamenty domu. Ponadto można także w ten sposób zaplanować teren, na którym będą składowane materiały budowlane co pozwoli na uniknięcie pogorszenia jakości gleby, w której ma się zakorzenić trawa lub rośliny.
Co jest potrzebne do zaprojektowania ogrodu?
Aby w profesjonalny sposób przygotować projekt ogrodu, warto jest zaopatrzyć się w mapę do celów projektowych. Jeśli nie dysponujemy taką mapą lub też gdy jest ona nieaktualna, należy zlecić jej wykonanie geodecie. Do celów projektowania ogrodu, najlepszą mapą będzie taka, która jest wykonana w skali 1:100 i zaznaczono na niej wszystkie obiekty budowlane na działce oraz w najbliższym jej sąsiedztwie, a także roślinność. Dobrym rozwiązaniem może być oprócz tego umieszczenie na mapie informacji o ukształtowaniu terenu oraz rozmieszczeniu podziemnych instalacji, jak chociażby instalacja wodociągowa, elektryczna i gazowa. Pozwoli to uniknąć ich przypadkowego uszkodzenia.
Przed przygotowaniem projektu ogrodu koniecznie trzeba zebrać i spisać na kartce wszystkie pomysły domowników. Pozwoli to dostosować projekt ogrodu do ich potrzeb, które mogą być różne ze względu na zainteresowania i wiek. Ogród może spełniać bowiem różne funkcje. Dla małych dzieci jest on często miejscem do zabawy, w którym koniecznie powinno się znaleźć mini-boisko, piaskownica lub elementy placu zabaw, dla młodzieży i dorosłych – lokalizacją, w której można organizować spotkania rodzinne lub spotkania ze znajomymi przy kawie czy grillu, natomiast dla osób starszych – miejscem, które umożliwia wypoczynek na świeżym powietrzu obserwując przyrodę z ławeczki lub altany czy też realizując swoje pasje poprzez uprawianie warzyw.
Jak przygotować projekt ogrodu?
Projekt ogrodu można wykonać korzystając z pomocy architekta, ale nic nie szkodzi na przeszkodzie by zrobić to samodzielnie. Wówczas na bazie mapy do celów projektowych warto jest opracować specjalny schemat funkcjonalno-przestrzenny. Wydziela się na nim strefy o różnym przeznaczeniu, jak np. strefa komunikacyjna obejmująca chodnik, ścieżkę lub podjazd dla samochodu, strefa zielona z podstrefą obejmującą roślinność typowo ogrodową oraz z podstrefą roślinności o charakterze reprezentacyjnym, strefa gospodarcza, gdzie może być zlokalizowany śmietnik lub kompostownik, czy też strefa wypoczynkowa obejmująca obiekty przeznaczone do siedzenia (jak ławka czy altanka), boisko, altankę lub miejsce do grillowania. Po wydzieleniu odpowiednich stref, na takim schemacie umieszcza się już istniejące obiekty i rośliny, które pozostaną na miejscu lub zostaną przemieszczone, jak i planowane w danym miejscu nowe elementy.
O czym pamiętać projektując ogród?
W trakcie projektowania ogrodu warto jest pamiętać o tym, że nie można dobierać do niego roślin, które podobają się nam pod względem wizualnym kierując się tylko takim kryterium. Niektóre z roślin, szczególnie te egzotyczne, mogą się bowiem nie czuć za dobrze w naszym klimacie bądź nie preferować określonych odmian gleby, w związku z czym ich posadzenie może skończyć się porażką i koniecznością wyrzucenia ich do kosza. Należy także sprawdzić, obok jakich gatunków roślin nie warto takich roślin sadzić, a także jak poszczególne rośliny, krzewy lub drzewa będą prezentowały się za 5, 10 czy 15 lat. I wreszcie ostatnią bardzo ważną kwestią jest dobór materiałów, które będą wykorzystane do przygotowania nawierzchni, ogrodzenia, murków czy obiektów małej architektury. Trzeba wziąć pod uwagę to, że będą one narażone na działanie czynników atmosferycznych dlatego dobierając takie materiały oprócz efektownego i dopasowanego do stylistyki ogrodu wyglądu, dobrze jest postawić na produkty o zwiększonej wytrzymałości by przez lata mogły one służyć osobom, które korzystają z przydomowego ogrodu.
Oprogramowanie do projektowania ogrodu
Chcąc zaprojektować przydomowy ogród warto jest zdecydować się na profesjonalne oprogramowanie (np. program do projektowania ogrodu GardenPuzzle) . Dzięki opcji umieszczenia w projekcie wysokiej jakości odwzorowań obiektów czy takich parametrów jak chociażby: wymiary ogrodu, rodzaj gleby lub zakres temperatur, można zaprojektować swój własny autorski model ogrodu. Użytkując takie oprogramowanie istnieje także możliwość skorzystania z jednego z dostępnych w nim, gotowych szablonów ogrodów i dostosowania go do swoich własnych potrzeb.