Żelazko to jeden z najważniejszych sprzętów w każdym gospodarstwie domowym. Nic dziwnego, że domownicy tak chętnie o nie dbają, ponieważ regularne prace konserwacyjne mogą doprowadzić do wydłużenia żywotności danego urządzenia. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak wyczyścić żelazko, aby nie musieć sięgać po nowy model. Z biegiem czasu każde żelazko może się po prostu przypalić, a całość nie będzie się wtedy prezentowała zbyt estetycznie. Wybrudzona stopa żelazka może doprowadzić do uszkodzenia prasowanych ubrań. Nie warto do tego dopuszczać i jak najszybciej dowiedzieć się jak wyczyścić żelazko domowymi sposobami. Takich metod jest stosunkowo dużo, więc nie powinno być z tym problemów.
Spis treści
Przypalone żelazko – kiedy może do tego dojść?
Nie wiedząc jak wyczyścić żelazko warto najpierw poszerzyć wiedzę na temat przyczyn, które mają największy wpływ na uruchomienie procesu przypalenia. Wraz z upływem czasu w naszym sprzęcie zacznie się pojawiać brud oraz kamień. Z racji tego tak ważne są precyzyjnie wykonywane czynności pielęgnacyjne. Nie trzeba w nie angażować zewnętrznych fachowców. Wszystkim zajmiemy się od ręki. Wystarczy sięgnąć po produkty znajdujące się praktycznie w każdym gospodarstwie domowym.
Z brudnym żelazkiem będziemy mieć styczność w sytuacji, kiedy:
- przypalimy materiał – może to być moment nieuwagi przy prasowaniu, ale też dobranie nieodpowiedniej temperatury do prasowanego ubrania,
- korzystamy z twardej wody – może się tak zdarzyć, że producent będzie zalecał korzystać z wody demineralizowanej.
To dwa najpopularniejsze powody przez które nasze żelazko może się przypalić. Jak widać jesteśmy w stanie nad tym skutecznie zapanować. Jeśli zastanawiamy się nad tym jak wyczyścić żelazko zacznijmy od czyszczenia jego wewnętrznej strony. Chodzi tutaj przede wszystkim o regularne i dokładne odkamienianie. Dzięki temu na ubraniach nie będą się pojawiać nieestetyczne smugi.
Jak wyczyścić żelazko? Kilka sprawdzonych metod, z których skorzystamy w naszych domach
Jak już zostało wspomniane nie każdy wie jak wyczyścić żelazko. Co za tym idzie warto sięgnąć po sprawdzone metody, z których skorzystamy w naszych domach. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na takie sposoby, jak:
- czyszczenie żelazka przy pomocy octu – żelazko nie powinno być w tym przypadku zbyt nagrzane. Ocet spirytusowy nanosimy na bawełnianą ściereczkę, a następnie pocieramy stopkę żelazka. Czynność ta musi być realizowana do momentu, w którym cały osad zostanie usunięty. Na koniec nie pozostaje nam nic innego, jak przetrzeć żelazko wilgotną ściereczką. Taka metoda sprawdza się zwłaszcza w przypadku żelazek teflonowych i ceramicznych,
- korzystanie z sody oczyszczonej – soda świetnie radzi sobie w żelazkach ze stalowymi stopkami. Jeśli na co dzień mamy styczność właśnie z takim sprzętem powinniśmy zdecydować się na wykorzystanie sody oczyszczonej. Soda może zostać rozpuszczona w wodzie. Dzięki temu wytworzy się swego rodzaju pasta, którą nanosimy na stopkę i dokładnie ją czyścimy. Ruchy powinny być delikatne, okrężne i cierpliwe. Można do tego wykorzystać ściereczkę lub szczotkę z bardzo miękkim włosiem,
- połączenie sody z octem – dwie powyższe propozycje można ze sobą udanie połączyć, więc jeśli mamy taką możliwość zdecydujmy się na wdrożenie skutecznego rozwiązania w życie. Proporcja sody do octu powinna wynosić 2:1,
- skorzystanie z wosku z białej świecy – to jeden z najciekawszych sposobów, który może nam pomóc w momencie, gdy zastanawiamy się nad tym jak wyczyścić żelazko. Wosk należy usuwać przy pomocy miękkiej ściereczki. Tłustą plamę ze świecy (znajdującą się na stopce) usuniemy prasując szary papier (gazetę),
- pasta do zębów – taki produkt znajduje się w każdej łazience, ponieważ służy nam do codziennej pielęgnacji uzębienia. To najbezpieczniejsza propozycja dla żelazek aluminiowych.
Te pięć powyższych metod wykorzystuje się w domach, mieszkaniach oraz firmach sprzątających zdecydowanie najczęściej. Warto je wypróbować i wybrać dla siebie najkorzystniejsze.
Jak wyczyścić żelazko? Z jakich jeszcze sposobów możemy skorzystać?
Wahając się od dłuższego czasu nad tym jak wyczyścić żelazko musimy mieć pełną świadomość tego, że wymienione wyżej rozwiązania nie są jedynymi, które możemy przedsięwziąć w swoich codziennych poczynaniach. Oprócz nich zwróćmy uwagę m.in. na: tabletki przeciwbólowe z paracetamolem (pocieranie w miejscu przypalenia), sól kuchenną (bezpieczna metoda dla wszystkich typów żelazek), popiół (wystarczy rozsypać go na ściereczce i wytrzeć stopkę żelazka), folię aluminiową oraz sok z cytryny (do lekkich przypaleń).
Jak widać pomysły są bardzo zróżnicowane, a my musimy zastanowić się nad tym, jakie produkty oraz akcesoria posiadamy we własnych gospodarstwach domowych. Dzięki temu ostateczna decyzja będzie znacznie ułatwiona. Wszystkie te sposoby powinny spełnić nasze oczekiwania. To właśnie one zapewnią nam długotrwały spokój związany z bezproblemowym użytkowaniem domowego żelazka.
Dbanie o żelazko na co dzień – jak do tego podejść?
Jeśli nie chcemy mieć problemów z tym jak wyczyścić żelazko powinniśmy przyłożyć się do tego, aby zadbać o sprzęt na każdym etapie swojego życia. W związku z tym wprowadźmy w życie następujące czynności pielęgnacyjne:
- stosujmy się do instrukcji obsługi, która jest dostarczona wraz ze sprzętem przez producenta,
- przecierajmy stopkę przed każdym użyciem,
- prasujmy przy pomocy bawełnianych ściereczek,
- po skończeniu prasowania natychmiastowo powinniśmy wylać wodę,
- nie czyśćmy bardzo rozgrzanego żelazka, ponieważ nie doprowadzi to do niczego dobrego,
- czyśćmy otworzy przy pomocy patyczków do uszu.
Powyższe czynności na pewno bardzo nam pomogą, ale jednocześnie pamiętajmy o tym, aby po przypaleniu żelazka momentalnie położyć na jego stopce mokrą ścierkę, nie trzeć stopy żelazka (np. nożem czy też drutem), ale też nie używać środków do czyszczenia metali oraz wybielaczy.
Jak wyczyścić żelazko? Kilka słów podsumowania
Domownicy zastanawiający się od dawna jak wyczyścić żelazko domowymi sposobami mogą odetchnąć z ulgą. Takich pomysłów jest pod dostatkiem, więc warto je wszystkie dobrze wypróbować, a następnie pozostać przy tych najskuteczniejszych i najwygodniejszych.
Przypalone żelazko może mieć związek z przypalonym materiałem, prasowaniem w zbyt wysokiej temperaturze lub korzystaniem z twardej wody. Takich praktyk należy bezwzględnie unikać, ponieważ skrócimy żywotność użytkowanego sprzętu i będziemy musieli sięgnąć po nowy model. Generuje to dodatkowe wydatki, a przed tym chcielibyśmy się zabezpieczyć. Czyszczenie żelazka warto rozpocząć od wewnętrznej strony. Nie zapominajmy o regularnym odkamienianiu.
Nie zastanawiajmy się zbyt długo nad tym jak wyczyścić żelazko, lecz od razu przystąpmy do działania i skorzystajmy z takich metod domowych, jak: ocet (żelazka teflonowe i ceramiczne), soda oczyszczona (do stalowych stopek), soda z octem (w proporcjach 2:1), wosk z białej świecy (łatwe usunięcie tłustych plam przy pomocy szarego papieru), pasta do zębów (do żelazek aluminiowych), sok z cytryny (do lżejszych przypaleń) i sól kuchenna (do każdego typu żelazka).
Jeśli nie chcemy mieć problemów z przypalonym żelazkiem warto o nie dbać na każdym kroku. Zwróćmy uwagę na dołączoną do sprzętu instrukcję obsługi, nie czyśćmy bardzo rozgrzanych żelazek, przecierajmy stopki przed każdym użyciem, a do tego dokładnie czyśćmy otwory (z wykorzystaniem patyczków do uszu). Codzienna pielęgnacja z pewnością zakończy się wielkim sukcesem.