Statystycznie 1/3 czasu spędzamy w łóżku. Dlatego właśnie wybór konkretnego modelu nie jest tylko i wyłącznie kwestią estetyczną, ale gwarancją dobrego i regenerującego snu. Dzięki temu możemy z uśmiechem zacząć dzień, jesteśmy gotowi do pracy i do zadań. W ofertach znaleźć można różne konstrukcje łóżek, odmienne dodatki, a różnorodność materacy potrafi przyprawić o ból głowy. Zobacz, na co zwracać uwagę, wybierając odpowiedni mebel do swojej sypialni lub pokoju dziecka.
Spis treści
Na co zwracać uwagę przy zakupie łóżka?
Przy zakupie łóżka warto kierować się nie tylko modą, ale również własnym gustem i tym, w jaki sposób urządzone jest całe mieszkanie. Zazwyczaj zależeć nam będzie na tym, by zachować pewnego rodzaju konsekwencję stylistyczną. Poza tym warto zwrócić uwagę na jakość i wytrzymałość ramy i stelaża, ponieważ jest to inwestycja na lata i dlatego warto zadbać o dokładną konstrukcję. W tym aspekcie najczęściej będziemy zmieniać materac chociażby ze względów higienicznych oraz potrzeb, które również się zmieniają. Często sięgamy po łóżka wykonane z drewna lub płyty meblowej. W modzie są również metalowe ramy, ale najwygodniejsze są te z miękkim wykończeniem. W takich wariantach świetnie prezentują się duże tapicerowane zagłówki. Poza tym bardzo starannie trzeba dobrać stelaż do wielkości ramy. Im większa ilość listewek, tym lepsze podparcie dla różnych części kręgosłupa. W wielu wariantach znaleźć można stelaże o regulowanym poziomie twardości – bardzo często nawet dwóch osób można ustawić osobne parametry.
Jak dopasować wymiary łóżka do naszych potrzeb?
Wybierając łóżko, przede wszystkim kierujemy się jego estetyką. Powinno wszak pasować do stylu wnętrza i chętnie sięgamy po modele nowoczesne, ale w modzie są również propozycje kolonialne czy też w klimacie rustykalnym lub prowansalskim. Możliwości jest wiele, bo i sam materiał, z jakiego łóżko jest zrobione, jak i kolor, kształty, wykończenie będą nadawać ton całej sypialni. Poza estetyką warto również zwrócić uwagę na funkcjonalność mebla. W tej materii ważny będzie rodzaj stelaża, wielkość ramy oraz oczywiście sam materac – jego grubość, wypełnienie i zastosowane technologie. Łóżko jednoosobowe ma zazwyczaj wymiary: 80 x 200 cm, 90 x 200 cm, 100 x 200 cm. Te dwuosobowe, które najczęściej pojawiają się w sypialniach standardowo mają 140 x 200 cm, 160 x 200 cm lub 180 x 200 cm, a także 200 x 200 cm. Oczywiście w ofertach różnych producentów można znaleźć również łóżka dłuższe, które są idealnie dla osób wyższych. Niewątpliwie sama wielkość łóżka zależna jest i od wielkości pokoju, i od naszych preferencji.
Z jakiego materiału może być wykonane łóżko?
Drewniane, metalowe czy tapicerowane łóżka świetnie będą prezentować się w sypialni nowoczesnej oraz klasycznej. Poza tym modne są modele bez wezgłowia oraz propozycje kontynentalne, których cechą charakterystyczną jest atrakcyjny panel nad głową. Taki dodatek świetnie wygląda, chroni ścianę, a także daje podpór, gdy chcemy na przykład czytać w łóżku. Panele bywają tapicerowane skórą lub tkaniną. W minimalistycznych sypialniach pojawiają się zagłówki z drewna. Coraz częściej są one również wyposażone w praktyczne półki.
Jak ustawić łóżko we wnętrzu?
Łóżko w sypialni pełni najważniejszą rolę i w pewien sposób determinuje styl we wnętrzu. Niezwykle istotne jest to, aby odpowiednio dopasować ramy łóżka do wielkości pomieszczenia. Poza tym należy je w taki sposób ustawiać, by mieć dostęp z trzech stron. Zagłówek powinien przylegać do ściany. Poza tym dobrze jest ustawić łóżko z dala od drzwi oraz kaloryfera. W mniejszych sypialniach może być to problemem, ale warto znaleźć pewien kompromis. W ten sposób uda się stworzyć idealną przestrzeń do odpoczynku.
Jak wybrać wygodny materac do łóżka?
Choć zwracamy uwagę na ramę łóżka, to jego najważniejszym elementem jest faktycznie materac. To jego wypełnienie i wykończenie dopasowane do indywidualnych potrzeb są gwarancją dobrego snu. Na rynku znaleźć można różnego rodzaju propozycje, a producenci zaskakują stale rozwiązaniami, które pozwalają znaleźć idealne rozwiązanie. Najpopularniejsze są niezmiennie materace sprężynowe (bonelowe). W wielu wariantach dostępne są modele o różnym poziomie twardości. Dzięki temu zapewnia się odpowiedni podpór konkretnym partiom kręgosłupa. W niektórych materacach stosuje się także sprężyny kieszonkowe. Są one trwalsze. Alergicy powinni zwrócić uwagę na propozycje lateksowe. Poza tym że nie uczulają, to mają również właściwości bakteriobójcze i antygrzybiczne. Popularne są również materace z pianki. W tym wypadku warto wybrać droższe i lepsze jakościowo propozycje. Oczywiście dostępne są modele o różnej twardości. Osoba o wadze do 80 kilogramów powinny wybierać materaca o twardości H2, cięższe sięgają po produkty oznaczone H3 lub H4 (powyższe 95 kg wagi). Dla dzieci najlepsze będą materace oznaczone H1. Z drugiej strony wiele zależy od naszych przyzwyczajeń i preferencji, więc czasem trzeba przetestować wiele materacy, by znaleźć ten najlepszy.