Klasyczne brodziki prysznicowe montowane są co raz rzadziej. W nowoczesnych łazienkach dużo większą popularnością cieszą się odpływy liniowe w posadzce. Charakteryzują się one przede wszystkim brakiem progu, co poprawia funkcjonalność oraz wygląd łazienki. Poza nowoczesnym, minimalistycznym designem, brodzik bez progu jest również dużym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych i starszych. Odpływy liniowe podzielić można na dwie główne kategorie – podłogowe oraz przyścienne. Odpływ liniowy przyścienny umożliwia łatwiejsze przycinanie płytek oraz bardziej elegancki wygląd. Jak wybrać odpływ liniowy przyścienny? Jak jest on zbudowany?
Jak zbudowany jest odpływ liniowy przyścienny?
Standardowy odpływ liniowy przyścienny jest płaski ze wszystkich stron oraz wykonany ze stali. Ma jedną charakterystyczną cechę – wyposażony jest z jednej strony w stalowy kołnierz pionowy, który umożliwia jego właściwy montaż przy samej ścianie i odpowiednie uszczelnienie. Co więcej, każdy przyścienny odpływ liniowy posiada mankiet uszczelniający, który należy umieścić pod powierzchnią płytek. Jest on wykonany ze specjalnej folii, którą pokrywa włóknina zwiększająca przyczepność. Fabryczne docięcie do kształtu kołnierza zapewnia po montażu właściwy poziom hydroizolacji. Odpływ wyposażony jest także w nóżki, których wysokość można regulować. Rozwiązanie to pozwala precyzyjnie i łatwo ustawić wysokość odpływu względem posadzki.
Odpływ liniowy przyścienny zawiera w zestawie także syfon, który wykonany jest zazwyczaj z wytrzymałego polipropylenu oraz przykręcany od spodu bezpośrednio do odpływu. Polipropylen jest materiałem, z którego wykonuje się także rury kanalizacyjne – jest to gwarancja bezpieczeństwa. Przepustowość syfonu pozwala zazwyczaj zastosować nawet dużą deszczownicę. Korek wodny na wysokim poziomie zapobiega także przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów. Niektóre odpływy oferują także suche syfony, które niezależnie od częstotliwości używania, blokują przykre zapachy. Wszystkie syfony wyposażone są w sitko służące łapaniu włosów, dzięki czemu syfon można łatwo wyczyścić.
Jak wybrać odpływ liniowy przyścienny?
Odpływy liniowe przyścienne występują w wielu wariantach. Różnice między nimi sprowadzają się jednak głównie do rozmiaru, wzoru kratki maskującej czy wykończenia stali nierdzewnej. Poza klasyczną kratką bez wzoru, często spotkać można kratki z kropkami, kwadratami czy poprzecznymi nacięciami. Nacięcia, poza względami estetycznymi, pomagają także zbierać nieco więcej wody z powierzchni prysznica. Często jednak szczelina między krawędzią odpływu a rusztem jest wystarczająca do zbierania wody. Dotyczy to nawet dużych brodzików walk-in.
Poszczególne kratki maskujące są między sobą wymienne, dlatego nawet po dłuższym czasie od instalacji odpływu mamy możliwość zmiany rusztu na inny spośród oferowanych przez producenta dostępnych modeli. Wszystkie ruszty wykonane są zazwyczaj z tej samej stali nierdzewnej, z której wykonany został sam przyścienny odpływ liniowy. Gwarantuje to odporność zarówno kratki, jak i odpływu na rdzę, różne detergenty oraz nacisk. Ruszty z nacięciami mogą również przyczyniać się do lepszego łapania naszych włosów, zanim dotrą one do sitka syfonu. Skutkuje to wolniejszym zatykaniem się sitka, przy dłuższych okresach bez czyszczenia. Niektórzy producenci przyściennych odpływów liniowych posiadają także w swojej ofercie ruszty obracalne, nazywane także rusztami duo (podwójnymi). Łączą one w sobie z jednej strony klasyczną kratkę do wklejenia płytki, a po jej odwróceniu szczotkowany, płaski kawałek stali pozbawiony dodatkowych wzorów i wycięć.
Długość przyściennego odpływu liniowego zależy przede wszystkim od wielkości planowanego brodzika. Zazwyczaj przyjmuje się, że przyścienny odpływ liniowy powinien być o 20-30 centymetrów krótszy niż długość boku brodzika. Jeśli w projekcie przewidziana jest instalacja odpływu we wnęce otoczonej trzema ścianami, warto postawić na przyścienny odpływ liniowy z kołnierzem, który zagięty jest nie z jednej, a z każdej strony. Odpływ taki zetknięty jest kołnierzem nie tylko ze ścianą tylną, ale także ze ścianami bocznymi. Producenci odpływów liniowych często posiadają w swojej ofercie także odpływy przeznaczone do zamontowania w lewym lub w prawym narożniku.
Materiał sponsorowany.