Ściany w Twoim domu są poobijane przez klamki od drzwi? Zainwestuj w odbojniki, czyli małe elementy, które zatrzymują skrzydła drzwiowe w jednym miejscu i zapobiegają ich za szerokiemu otwieraniu się. Dzięki odbojnikom drzwi nie obijają ścian oraz mebli i nie przyczyniają się do powstawania zarysowań i wgnieceń.
W sprzedaży dostępne są różne rodzaje ograniczników. Część z nich pełni nie tylko funkcję zabezpieczającą, ale również dekoracyjną. Zastanawiasz się, jaki model wybrać? Przeczytaj poniższy artykuł.
Rodzaje odbojników do drzwi
W sprzedaży dostępnych jest kilka rodzajów odbojników. Różnią się one między sobą konstrukcją i sposobem montażu. Wyróżnia się:
- odbojniki drzwiowe podłogowe – można zamontować je na dwa sposoby: wkręcić lub przykleić. Pierwsze z nich są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Nawet podczas mocniejszego uderzenia drzwiami nie ulegają usterkom. Ich wadą jest fakt, że ingerują w konstrukcję podłogi. Ograniczniki do drzwi samoprzylepne są bezinwazyjne. Jednak podczas wybierania należy zwrócić uwagę, w jaki klej zostały wyposażone. Produkty ze słabym środkiem klejącym mogą nie spełnić swojej funkcji.
- odbojniki do drzwi wolnostojące – sprawdzają się we wnętrzach, w których nie chcemy lub nie możemy zamontować ograniczników podłogowych, np. w pomieszczeniach z podłogą wyłożoną bardzo drogimi panelami. Warto dodać, że odbojnik wolnostojący to produkt mobilny – można go bez problemu podnieść i przenieść w inne miejsce.
- odbojniki drzwiowe ścienne – charakteryzują się tymi samymi cechami, co ograniczniki podłogowe. Występują w dwóch wersjach: wkręcanej oraz przyklejanej.
- odbojniki drzwiowe z magnesem – dostępne są w wersji podłogowej i ściennej. Są wyposażone w specjalny magnes, który przyciąga klamkę (metalową) i sprawia, że drzwi są cały czas otwarte. To rozwiązanie chroni skrzydła przed trzaskaniem podczas przeciągów.
- odbojniki drzwiowe montowane na klamce – są wkładane bądź zaczepiane na klamce. Ich dużą zaletą jest fakt, że nie naruszają konstrukcji podłogi ani ściany, a dodatkowo są mobilne – z łatwością można je ściągnąć i założyć w innymi miejscu.
Jaki odbojnik do drzwi wybrać?
Wybierając odbojnik do drzwi, należy zwrócić uwagę na:
- Materiał wykonania – jest to najważniejszy parametr. Od niego zależy, czy odbojnik będzie wytrzymały i odporny na uderzenia. Najpopularniejsze są ograniczniki gumowe, charakteryzujące się wyjątkową trwałością. Ponadto są one ciche i doskonale amortyzują. W sprzedaży dostępne są również odbojniki wykonane z silikonu, aluminium, mosiądzu i stali.
- Kolor – jeśli chcesz wizualnie ukryć ogranicznik do drzwi, sięgnij po model w stosowanym odcieniu, np. beżowym, szarym lub czarnym. Jeśli jednak zamierzasz go podkreślić i chcesz, aby pełnił funkcję dekoracyjną, wybierz produkt w intensywnym kolorze, np. czerwonym, zielonym albo niebieskim.
- Kształt – w sprzedaży dostępne są odbojniki okrągłe, paraboliczne, w kształcie ściętej półkuli, stożka, a nawet zwierząt. W niektórych sklepach można znaleźć również ograniczniki imitujące kamienie.
Jeśli chcesz, aby odbojnik był wyłącznie delikatnym dodatkiem, sięgnij po klasyczny, elegancki model wolnostojący. Idealnie sprawdzi się w nowoczesnych pomieszczeniach urządzonych w stylu minimalistycznym i loftowym. Ciekawą opcją jest również stalowy, wkręcany odbojnik podłogowy. Jego nowoczesny wygląd przypadnie do gustu każdemu miłośnikowi minimalizmu.
Odbojniki do drzwi – cena
Klasyczne odbojniki do drzwi przyklejane kupisz już za kilka złotych. Nieco droższą opcją są ograniczniki wolnostojące. Koszt ich zakupu to 40–50 zł. Najdroższe są odbojniki w nietypowych kształtach np. zwierząt czy pojazdów. Sporo trzeba zapłacić również za ograniczniki imitujące różne materiały, np. kamienie. Ich ceny sięgają nawet 100 zł.