Zwolennicy prysznica podkreślają, iż jego zamontowanie przyniesie wiele korzyści, do których można zaliczyć szybkość, wygodę czy oszczędność (zarówno wody, jak i miejsca). Nie dziwi zatem fakt, iż coraz więcej osób decyduje się na zakup kabiny prysznicowej – tym bardziej, iż ich producenci kuszą klientów różnorodnością kształtów, modeli czy wyposażeniem w dodatkowe udogodnienia. Jednak wyposażenie łazienek w kabiny prysznicowe nie należy do prostych zadań, gdyż podejmując decyzję należy kierować się nie tylko potrzebami i upodobaniami domowników, ale także wielkością i kształtem samej łazienki. Dlatego przed ostatecznym zakupem kabiny prysznicowej należy rozważyć kilka kwestii, które ułatwią podjęcie decyzji.
Miejsce i sposób montażu
Najważniejszą kwestią przy wyborze kabiny prysznicowej jest podjęcie decyzji o miejscu i sposobie jej montażu. Do podstawowych rodzajów pryszniców zalicza się:
- narożne, które sprawdzają się w małych łazienkach (są montowane do dwóch ścian),
- przyścienne, które umożliwiają różnorodne aranżacje (są montowane jedynie do jednej ściany pomieszczenia),
- wolnostojące, które są doskonałym rozwiązaniem do dużych łazienek (są montowane w dowolnym miejscu),
- wnękowe, które są wyposażone jedynie w drzwiczki (ich montaż odbywa się w odpowiednich wnękach łazienki).
Wybierając miejsce zamontowania kabiny prysznicowej warto pamiętać także o tym, iż ma to wpływ na jej kształt – kabiny wolnostojące i przyścienne są zazwyczaj okrągłe, natomiast prysznice narożnikowe mogą być w dowolnym kształcie.
Równie ważną kwestią jak miejsce montażu jest także sposób zamontowania wybranego urządzenia. Kabina prysznicowa może być przymocowana do brodzika (płytkiego lub głębokiego), wanny lub bezpośrednio do podłogi.
Materiał
Wyposażenie łazienki w kabinę prysznicową wymaga wybrania materiału, z którego będzie ona wyprodukowana. Do najczęstszych rozwiązań należy wykonywanie ścianek prysznica z dwóch podstawowych tworzyw:
- akrylu (materiał tańszy, ale mniej trwały),
- szkło (które jest wytrzymałe, ale wymaga większych nakładów finansowych).
Wybór materiału nie ma wpływu na wykończenie danej kabiny prysznicowej – jej ścianki mogą być przezroczyste, matowe, gładkie lub z nadrukami.
Sposób otwierania
Istotną kwestią przy wyborze kabiny prysznicowej jest sposób otwierania drzwi, który w większości przypadków jest kwestią niezwykle indywidualną. Producenci pryszniców proponują swoim klientom trzy podstawowe systemy drzwiowe:
- skrzydłowe, które mogą otwierać się na zewnątrz lub do wewnątrz kabiny,
- przesuwane, których mechanizm polega na przesuwaniu ich wzdłuż ścianek na zamontowanych prowadnicach lub rolkach,
- składane, które z wyglądu przypominają harmonijkę (ich największą wadą jest to, iż czasami bywają nieszczelne).
Nowoczesnym rozwiązaniem są kabiny prysznicowe z systemem walk-in, które nie posiadają drzwi, ale specjalny system zapobiega rozlewaniu się wody na zewnątrz.
Dodatkowymi elementami, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie kabiny prysznicowej jest oczywiście jej wielkość oraz wymiary. Osoby lubiące luksus mogą zdecydować się na kabiny sterowane (głosem lub pilotem) i wyposażone w dodatkowe funkcje (na przykład dysze wodne, hydromasaż, radio czy saunę).