Salon to pomieszczenie, w którym domownicy spędzają sporą część czasu, podejmując różnego rodzaju aktywność. Salon to przestrzeń relaksu, sala zabaw, ale niejednokrotnie także gabinet, miejsce lektury oraz spotkań z gośćmi. Dopasowanie oświetlenia do tak różnych funkcjonalności to bardzo istotne zadanie.
Spis treści
Jak wybrać oświetlenie główne?
Światło w salonie powinno przede wszystkim rozświetlać wnętrze. Ponadto, dobrze, aby doświetlało także poszczególne strefy pomieszczenia. Warto zwrócić uwagę na dekoracyjną funkcję światła. Wybór oświetlenia należy jednak rozpocząć od głównych źródeł świata – dopiero po ich wyborze możesz planować doświetlanie wybranych obszarów pomieszczenia i kreowanie klimatu. Wybierając oświetlenie główne, pamiętaj, że powinno być ono dość mocne, szczególnie jeśli masz do czynienia z dużym i wysokim pomieszczeniem. Do wyboru masz tradycyjne lampy, żyrandole oraz bardzo ciekawe plafony sufitowe – https://boxlab.pl/plafony-sufitowe. Szczególnie te ostatnie potrafią zaskoczyć swoją formą i kształtem. Plafon sprawdzi się jednak przede wszystkim w niskich pomieszczeniach, natomiast do tych wyższych dobierz raczej żyrandol bądź lampę. Ich klosze nie powinny być umieszczone niżej niż 2 metry nad podłogą. W przypadku mniejszych pomieszczeń wystarczy jedno główne źródło światła na środku sufitu, w przypadku większych salonów – lepiej zdecydować nie na dwie lub trzy lampy.
Coraz więcej osób rozważa zakup oświetlenia sufitowego. Takie oświetlenie najlepiej projektować jeszcze na etapie budowlanym, wprowadzenie tego rozwiązania później generuje niemałe koszty i jest dość czasochłonne. Plusem oświetlenia sufitowego jest przede wszystkim neutralność, dopasowanie właściwie do każdego stylu. Takie źródło światła może pełnić zarówno funkcję oświetlenia głównego, jak i dodatkowego.
Czy warto inwestować w LEDy do salonu?
Bardzo popularnym typem oświetlenia do salonu stają się obecnie plafony LED – https://boxlab.pl/plafon-led. Oczywiście rozwiązania te są nieco droższe od klasycznych, więcej od tradycyjnych żarówek kosztują także same diody. Warto jednak dokładanie obliczyć zużycie żarówek i diod. Okaże się bowiem, że te drugie dzięki swojej dłuższej żywotności i znacznie niższemu zużyciu energii są bardziej opłacalne, mimo że sam ich zakup wiąże się z wyższymi kosztami. Plafon LED jest w stanie działać bezawaryjnie, bez konieczności wymiany diody nawet 15 lat. Żywotność diod skraca jedynie częste włączanie i wyłączanie. Nadają się one więc idealnie do pomieszczeń często używanych, takich jak salon.
Jakie światło wybierać?
Oświetlenie LED ma ogromne plusy, natomiast na https://boxlab.pl/ znaleźć można również bardzo ciekawe żyrandole i lampy bazujące na tradycyjnym oświetleniu. Warto jednak zwrócić uwagę na wybór żarówki do takiej lampy. Ważnym kryterium wyboru powinna być z jednej strony temperatura barwowa, z drugiej – wskaźnik oddawania kolorów. W salonie najlepiej sprawdzi się światło żółte. Jest to światło ciepłe, które sprzyja odpoczynkowi i relaksowi. Zrezygnować warto ze światła zimnego, białego, które stymuluje do aktywności i pobudza, utrudniając tym samym wieczorne wyciszenie. Ciepłą barwę dają żarówki poniżej 3300 K. Światło neutralne ma do 5300 K, natomiast powyżej tej wartości mowa o zimnej barwie. Z kolei wskaźnik oddawania kolorów odpowiada za odtwarzanie kolorów oświetlanych przedmiotów. Maksymalna jego wartość to 100. Im jest ona wyższa, tym kolory przedmiotów są bardziej realistyczne. Przyjmuje się, że w domowych warunkach wystarczająca jest wartość na poziomie 80 Ra.