Antena naziemna jest potrzebna, by skutecznie odbierać telewizję cyfrową. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tego rodzaju urządzeń – różnią się kształtem, wielkością, ale także parametrami technicznymi, w tym przede wszystkim zakresem odbierania częstotliwości. Jaką antenę wybrać, by dobrze spełniła swoją funkcję?
Spis treści
Dlaczego antena naziemna jest tak istotna?
Niezależnie od tego, jak nowoczesny jest nasz telewizor, bez odpowiedniej anteny nie będziemy mogli odbierać kanałów cyfrowych. Antena naziemna przechwytuje sygnał (fale radiowe) z nadajnika i przekazuje go do odbiornika. Sygnał po dotarciu do telewizora zostaje zamieniony w obraz – tak w pewnym uproszczeniu przebiega droga sygnału telewizyjnego do naszego odbiornika.
Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje anten:
- Anteny aktywne – są wyposażone wzmacniacz, który poprawia siłę sygnału. Wymaga jednak dodatkowego źródła zasilania.
- Anteny pasywne – nie potrzebują osobnego źródła zasilania, ponieważ jest nim telewizor lub dekoder.
Antenę aktywną warto wybrać wtedy, kiedy nasz dom znajduje się daleko od źródła sygnału. Wbudowany wzmacniacz istotnie poprawi jakość odbioru telewizji.
Antena naziemna we wnętrzu
Anteny (https://www.eltrox.pl/tv-i-multimedia/telewizja-naziemna/anteny.html) możemy podzielić również ze względu na miejsce ich montażu – wybierać możemy spośród anten zewnętrznych (montowanych najczęściej na dachu budynków) oraz wewnętrznych. Te pierwsze najlepiej zastosować, jeśli mieszkamy stosunkowo blisko nadajnika DVB-T (około 15 km), a między nadajnikiem a odbiornikiem nie znajdują się istotne przeszkody, takie jak wysokie budynki. Jeśli mieszkamy dalej od nadajnika, warto rozważyć zakup anteny ze wzmacniaczem. Producenci oferują dziś anteny wewnętrzne o kompaktowej budowie, które nie zajmują dużo miejsca i są estetycznie wykonane.
Naziemne anteny zewnętrzne – najczęściej wybierane rozwiązanie
Anteny zewnętrzne natomiast znajdują zastosowanie zawsze wtedy, gdy nadajnik znajduje się daleko od naszego mieszkania, ponieważ gwarantują istotnie mocniejszy sygnał. Urządzenia te montuje się zazwyczaj wysoko (na dachu), co dodatkowo zwiększa ich efektywność.
Wyróżniamy trzy podstawowe typy anten zewnętrznych:
- Antena kierunkowa – wymaga precyzyjnego ustawienia w stronę nadajnika sygnału (dlatego nie zawsze można ją zamontować na ścianie). Pozwala uzyskać silny sygnał.
- Antena dookólna – dobrze sprawdza się w gęstej zabudowie, czyli wszędzie tam, gdzie mieszają się sygnały z różnych nadajników. Dobrze sprawdzi się w miejskich osiedlach mieszkaniowych.
- Antena szerokokątna – zbiera sygnał z dużego obszaru, a jej zaletą jest to, że nie muszą być (tak jak anteny kierunkowe) zwrócone w stronę nadajnika.
Anteny naziemne – o czym jeszcze warto pamiętać?
Przed zakupem anteny powinniśmy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych kwestii. Z pewnością będą to:
- Odległość od nadajnika sygnału – to właśnie ten parametr determinuje, czy wybierzemy antenę wyposażoną we wzmacniacz, wewnętrzną czy zewnętrzną.
- Warunki w najbliższej okolicy – gęstość i wysokość zabudowy, obecność naturalnych przeszkód (np. gór, wysokich drzew) i inne czynniki mogące wpływać na odbiór sygnału.
- Sytuacja montażowa – która jest indywidualna w każdym przypadku. To, jakie rozwiązanie wybierzemy, może zależeć od różnych czynników, np. kierunku, w którym zwrócony jest balkon, czy możliwości montażu na elewacji.
Niezależnie od tego, na jaki wariant się zdecydujemy, warto skonsultować swój wybór ze specjalistą, który pomoże nam wybrać najlepsze rozwiązania. W tym celu warto zwrócić się do profesjonalistów ze sklepu Eltrox (https://www.eltrox.pl/)