Realizujesz inwestycję budowlaną? Prowadzisz małą, bądź dużą budowę, a może jedynie prace remontowe lub modernizacyjne? Zapewne wiesz, że wszystkie te przedsięwzięcia wymagają obecnie dużej precyzji w zakresie dokonywania pomiarów. Dokładność oznacza tutaj przede wszystkim bezpieczeństwo, ale i oszczędności – ekonomiczne, w aspekcie nakładów pracy oraz czasu. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele nowoczesnych rozwiązań dla pomiarów geodezyjnych, budowlanych, czy przemysłowych. Jaki jednak sprzęt wybrać dla konkretnego zastosowania? Przygotowaliśmy garść przydatnych informacji na temat niwelatorów i laserów krzyżowych.
Spis treści
Lasery krzyżowe- sposób na uniknięcie kosztownych poprawek
Czasem milimetry mają ogromne znaczenie. Przesunięcie krawędzi może bowiem zaważyć nie tylko na estetyce prac, ale i na funkcjonalności, a nawet stabilności konstrukcji. Wszystkie niedociągnięcia w tej kwestii generują konieczność wykonywania poprawek, a to z kolei generuje koszty. Stąd też podczas pracy budowlanych, geodezyjnych, czy remontowych wymagana jest wysoka precyzja w wyznaczaniu linii prostych. Służą temu lasery krzyżowe, określane także jako laserowe poziomice. Ich zadaniem jest generowanie poziomej i pionowej wiązki lasera, przecinającej się pod kątem prostym (linie mogą być pojedyncze lub możemy uzyskać kilka wiązek światła, wszystko zależeć będzie od tego, jak bardzo zaawansowany sprzęt wybierzemy).
Większość dobrej jakości modeli, jak choćby te, które proponuje marka Nivel System, to lasery krzyżowe odmierzające poziom i pion z dokładnością do 1 mm. Trudno o większą precyzję. Wybrane urządzenia pozwalają także na pracę w 360 stopniach, a w zasadzie wszystkie lasery krzyżowe wyposażone są obecnie w funkcję samopoziomowania, co zdecydowanie ułatwia i usprawnia pracę, zwłaszcza w sytuacji trudnego, niestabilnego podłoża.
Łatwy w obsłudze niwelator laserowy
To właśnie odróżnia niwelator laserowy od optycznego – w pierwszym przypadku wystarczy jeden operator urządzenia pomiarowego, w drugim, czyli w sytuacji, gdy będziemy posługiwać się niwelatorem optycznym, operatorów musi być już dwóch. Sam niwelator laserowy to z kolei sprzęt pozwalający na wykonywanie pomiarów w zakresie wyznaczania różnic wysokości. W zasadzie trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek budowę, prace geodezyjne, czy nawet większy remont bez tego typu rozwiązania.
Niwelator, podobnie jak laser krzyżowy, emituje wiązkę laserową (w pionie, w poziomie, a także pod skosem). Następnie dokonuje pomiaru, co zajmuje zaledwie kilka sekund. Na podstawie odczytu tej wiązki przez detektor dokonywany jest pomiar. Rekomendowanymi obecnie rozwiązaniami są urządzenia wyposażone w funkcję samopoziomowania oraz emitujące zielony kolor lasera, który jest lepiej widoczny dla ludzkiego oka na zewnątrz, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych. Jeśli sprzęt ma być wykorzystywany na budowie, z pewnością warto rozważyć zakup niwelatora o wysokiej klasie szczelności. Odpowiednia, czyli solidna i szczelna, obudowa będzie odporna na ewentualne uszkodzenia wynikające z upadku urządzenia (a o to przecież w warunkach budowy nietrudno), a przy tym zabezpieczy mechanizm przed zanieczyszczeniami.
Tych czynników nie można pominąć wybierając sprzęt do pomiarów
Niezależnie od tego, czy potrzebny Ci jest laser krzyżowy, czy niwelator laserowy, dokonując wyboru warto zerknąć na oferty sprawdzonych producentów, jak chociażby wspomnianej już marki Nivel System. My znaleźliśmy sporo interesujących propozycji, oferujących szereg przydatnych i zdecydowanie ułatwiających pracę funkcji na stronie https://pomiar24.pl/k/budownictwo/niwelatory/niwelatory-laserowe.
Jedno z bardziej zaawansowanych urządzeń to niwelator laserowy Nivel System NL520 w zestawie z łatą laserową i statywem. Urządzenie rekomendowane jest m.in. w pracach murarskich, brukarskich, czy instalacyjnych, a wyposażone zostało w przydatną funkcje autopoziomowania (po włączeniu sprzęt sam spoziomuje się i jest natychmiast gotowy do pracy). Dodatkowo mamy tutaj m.in. czytelne, intuicyjne menu, możliwość sterowania sprzętu pilotem oraz imponującą precyzję precyzja pomiarów rzędu 1,0mm/10m.
Jeśli chodzi o lasery krzyżowe, to jedną z cech tego typu urządzeń, o której warto wspomnieć jest na pewno możliwość dokonywania pomiarów w dużych odległościach. Laser Nivel System CL3D posiada w tym zakresie funkcję pulsacyjną, dzięki której sprzęt ma większy zasięg. Z kolei magnetyczny system kompensacji drgań gwarantuje szybkie przygotowanie urządzenia do pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu laser stabilnie wyznacza wiązkę, nawet na niestabilnej podstawie, co ułatwia pracę w trudnych warunkach. Odpowiednie ustawienia urządzenia pozwalają natomiast pracować z wiązkami skośnymi.
Materiał partnera.