Moda na urządzanie wnętrz domów na wzór starych fabryk rozpoczęła się w latach 90, kiedy to ogromne pofabryczne hale zaczęły pustoszeć i tym samym zaczęto wykorzystywać je w ciekawy sposób. Zainteresowanie wzbudzały duże okna, przestronne pomieszczenia i nieograniczona ilość pomysłów na wykorzystanie ich okazałych pomieszczeń, dlatego zaczęto przekształcać je w budynki mieszkalne. Wykorzystując to, co tak naprawdę było już gotowe jak np. murowana ściana, betonowa podłoga, parkiet czy odsłonięte przewody, rury i instalacje, powstawały oryginalne, surowe wnętrza. W taki sposób narodził się ten pełen zagadek i oryginalności loft.
Styl loftowy podbił nasze serca i rynek wnętrzarski! Uwielbiamy go za niezwykłą funkcjonalność, prostotę i przestrzeń, która jest na wagę złota. Dzięki temu loft utrzymuje się właśnie w jadalni. Jak urządzić jadalnię loftową? Jak wprowadzić do wnętrza pazura? Daj się uwieść wygodnej przestrzeni i zapoznaj się z naszymi pomysłami i inspiracjami!
Spis treści
Jadalnia w stylu loftowym – jaki jest ten styl?
Wiele osób decyduje się na urządzenie jadalni w stylu loftowym, ponieważ w takim wnętrzu doskonale się wypoczywa. Dużo naturalnego światła, nieograniczona przestrzeń do wypoczynku i brak zbędnych zdobień czy natłoku kolorów sprawiają, że miejsce wcale nie jest chłodne, jak w przypadku ciemniejszej odsłony tego stylu we wnętrzach industrialnych, a wręcz przeciwnie – jest bardzo przyjemne i chętnie do niego wracamy. To bardzo ważne, by klimat w jadalni sprzyjał wspólnym posiłkom czy biesiadom przy stole. Tutaj nie ma miejsca na chaos. Ma być miło, przyjemnie i z pazurem!
Jadalnia loftowa to przede wszystkim duża, swobodna przestrzeń, wysokie sufity i charakterystyczne duże okna (często ze szprosami), jak na wzór starych kamienic. Widoczne okablowanie czy miedziane rury, a także odsłonięte żarówki i meble z widocznymi śladami użytkowania, które stają się ich atutami już same w sobie są ozdobą wnętrza. Co prawda czerń, pochodne szarości, brązu i beżu stanowią bazę do aranżacji jadalni, to paleta barw nie ogranicza się do minimum – warto urozmaicić wnętrze czerwienią, żółcią czy zielenią np. wypełniając jadalnię potężną Monsterą, świeżo ściętymi kwiatami, a może nawet wybierając wygodne, tapicerowane siedziska krzeseł do jadalni w ciekawym kolorze. Rozwiązań jest naprawdę wiele, ale prawdziwym szczęśliwcem może nazwać się osoba, której podczas remontu udało się wydobyć naturalne piękno cegły ze starego muru lub znaleźć nieuszkodzoną podłogę betonową. Efekt z odnowienia tych elementów może być naprawdę rewelacyjny!
Co musi się znaleźć w loftowej jadalni?
W loftowej jadalni stawiamy na minimalizm, który pozwala zachować przestrzeń, stąd im mniej mebli i dodatków tym lepiej. Zasada „mniej znaczy więcej” w takim wnętrzu nabiera szczególnego znaczenia. W loftowej jadalni króluje duży, rozkładany stół, przy którym usiądziemy w dużym gronie i spędzimy miłe, cenne chwile z rodziną. Jego towarzyszem niezmiennie od lat będą oczywiście krzesła, które zachwycą nas swoim designem i wygodą. W loftowej jadalni może pojawić się również ewentualne miejsce do przechowywania zastawy i niezbędnych przedmiotów, jak stylowa szafa czy loftowa witryna. To, co z kolei powinno zostać zauważone to ciekawa kolorystyka, dekor drewna kontrastujący z surowym metalem, widoczne usłojenia, przetarcia czy „wady”, które stają się atutami mebli.
Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić jadalnię loftową postaw na ciekawe, niedrogie rozwiązania. Warto zadbać o detale, które dodają charakteru. Od progu zainteresowanie wzbudzi stylowe wejście do jadalni: loftowe, przeszklone drzwi w metalowej ramie bądź przesuwne drzwi na prowadnicy, pozbawione zdobień. Wysokie okna z długimi zasłonami w stonowanym kolorze, odsłonięta stara cegła na ścianie, która wyeksponuje stół, a na podłodze surowy beton bądź pytki go imitujące z dywanem, który doda przytulności całej aranżacji. Możliwości jest naprawdę wiele!
Stoły loftowe idealne do każdej jadalni
Meble w loftowej jadalni powinny wkomponować się w stylistykę wnętrza, a w tym przypadku stawiamy na drewno, szkło i metal. To szlachetne materiały, które znane są z tego, że są bardzo uniwersalne, ponadczasowe i solidne! Prosty, drewniany stół na metalowej podstawie doskonale dopełni wiele jadalni. Na rynku znajdziesz również stoły loftowe na nietypowych nogach bądź z naturalnych oklein drewnianych, które są dostępne w ciekawych kolorach. Obowiązkowym elementem jest również oświetlenie stołu. Minimalistyczne lampy w metalowych oprawach, loftowy żyrandol czy odsłonięte żarówki zawieszone na kablu, które doskonale oświetlą strefę jadalnianą zostały stworzone do takich wnętrz. Możesz urządzić jadalnię loftową zgodnie z gustem i założoną wizją. Nic Cię nie ogranicza, a wybór jest naprawdę duży. Trafionym wyborem będzie lampa „pająk lub „kapelusz”. Prezentują się naprawdę oryginalnie, dają ciekawy efekt i od niedawna stały się niezwykle popularne.
Krzesła do jadalni loftowej – jakie powinny być?
Stoły loftowe pasują do wielu wnętrz i aranżacji, dlatego dają nam dużą możliwość aranżacji, stąd też wybór krzeseł do jadalni to sama przyjemność. Mnogość form, kolorów i kształtów siedzisk czy podstawy daje gwarancję tego, że stworzymy wyjątkowy i niepowtarzalny zestaw do loftowej jadalni. Drewniane krzesła do jadalni wprowadzą naturalności i ciepła, a przy tym doskonale skomponują się z dekorem drewna blatu stołu. Możesz postawić na krzesła tapicerowane, które dają Ci nieograniczone możliwości w wyborze koloru bądź krzesła z tworzywa, które łatwo wyczyścisz po posiłku. Nietypowe krzesła przezroczyste, które dodają jeszcze więcej lekkości czy ciekawe krzesła „ufo” zachwycają swoim urokiem. Jeśli chcesz urządzić jadalnię loftową „z pazurem”, zwróć uwagę na dostępny na rynku ZH-927, czyli krzesła kubełkowe z solidną, drucianą nogą. Welur doda przytulności, ale pamiętaj, by stawiać na stonowane barwy.
Dodatki nadające charakteru
Istnieje wiele sposób, by nadać jadalni pazura, a tym samym loftowego klimatu. Solidne meble z historią, metalowe lampy, druciane donice czy kraty tworzące kwietnik z pewnością pomogą Ci w aranżacji jadalni, ale jeszcze nie definiują wszystkiego. To właśnie beton, cegła, marmur, a także wszelakie odcienie drewna dodają pożądanego charakteru. Detale w tym wypadku są niezwykle ważne. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie zamienników tych materiałów. Klinkier cegłopodobny dostępny jest w różnych kolorach, dzięki czemu udekoruje ściany tak, jak sobie wymarzyliśmy. Dodajmy do tego płytki imitujące beton, lamele czy beton architektoniczny, a całość wspaniale zaprezentuje się w loftowej jadalni. Możesz wprowadzić nieco przeszłości do wnętrza dając drugie życie witrynie, którą zdobędziemy na pchlim targu, stawiając w rogu maszynę do szycia, która przeniesie Cię do wspomnień, a ściany możesz ozdobić dużym zegarem i minimalistycznymi obrazami bądź plakatami.
Kierując się podstawowymi zasadami urządzania jadalni loftowej możemy stworzyć wyjątkowe miejsce do spożywania posiłków, wspólnej integracji i spotkań z bliskimi. Ciekawe dodatki znakomicie uzupełnią całość, a zachowanie elementów konstrukcji budynku doda oryginalnego charakteru. Stonowane kolory będą dominować w tym wnętrzu. Surowy design złagodzi jednak przytulny dywan, wiklinowe dodatki i obecność roślin.